Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Saga Brexit trwa, dane dotyczące usług w centrum uwagi, 4.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Europejskie i amerykańskie rynki akcji zakończyły wczorajszy dzień na spadkach, ponieważ niepewność polityczna i obawy o stan stosunków handlowych mocno wpłynęły na sentyment. Obawy związane z Brexitem bez porozumienia oraz wybory powszechne zawisły nad rynkiem brytyjskim i pogorszyły nastroje również w Europie kontynentalnej.

Był to pierwszy dzień sesyjny w Stanach Zjednoczonych, ponieważ w poniedziałek kraj ten obchodził Święto Pracy. Był to również pierwszy dzień z nową rundą taryf w handlu amerykańsko-chińskim. Wicepremier Chin, Liu He, powiedział, że ma nadzieję, że Pekin i Waszyngton znajdą wspólną płaszczyznę porozumienia. Prezydent Trump stwierdził, że rozmowy handlowe z Chinami przebiegają „bardzo dobrze”, jednak dla inwestorów czyny mówią więcej niż słowa, a rzeczywistość jest taka, że taryfy wzrosły i planem jest, aby nadal rosły.

 

Wczoraj wieczorem brytyjscy deputowani głosowali za próbą zapobieżenia Brexitowi bez porozumienia, a w odpowiedzi premier Johnson powiedział, że będzie naciskał na wybory powszechne.

 

Spowolnienie produkcji w Chinach i Europie jest odczuwalne w USA, ponieważ odczyt produkcji ISM spadł do 49,1 – najniższego poziomu od początku 2016 r. To dodaje poglądu, że światowa produkcja znajduje się w recesji, a gospodarka zwalnia. W nocy opublikowano odczyt Caixin dotyczący chińskich usług, który wyniósł 52,1. Ekonomiści spodziewali się wyniku 51,7, podczas gdy poprzednia publikacja wskazywała na 51,6. Należy pamiętać, że badanie chińskiej produkcji Caixin wykazało gwałtowny wzrost.

 

Funt przeszedł wczoraj przez dzień pełen politycznych wrażeń. Kurs zanotował spadek w stosunku do dolara amerykańskiego, do poziomu który ostatnio widziano w latach 80. Obawy przed wyborami powszechnymi lub Brexitem bez porozumienia uderzyły w walutę brytyjską, jednak notowania zaczęły odrabiać straty, do czego przyczyniły się również odczyty ISM, które osłabiły dolara. Ostatecznie para GBPUSD wyszła “na plus”. Raport PMI dla budownictwa w Wielkiej Brytanii za sierpień wyniósł 45, co jest poniżej prognozy 45,9. Odczyt był słaby, ale miał niewielki wpływ na funta.

 

Wczoraj ropa notowała spadki, zwłaszcza WTI, ponieważ traderzy obawiają się, że chińskie opłaty od amerykańskiej ropy zmniejszą popyt. Globalne napięcia handlowe i kiepski raport produkcji amerykańskiego ISM ciążyły na rynku energii. Co gorsza, OPEC zwiększył produkcję w sierpniu i był to pierwszy wzrost w tym roku.

 

Pomiędzy 9:15 a 9:55 Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy opublikują swoje raporty PMI dla usług, a ekonomiści oczekują odpowiednio odczytów 53, 51,6, 53,3 i 54,4. Dane te mogą dać nam wskazówkę, co EBC zrobi w przyszłym tygodniu, ponieważ istnieją spekulacje, że bank centralny poluzuje politykę.

 

Sterling był ostatnio pod ogromną presją, a inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na raport PMI dla usług w Wielkiej Brytanii, który zostanie opublikowany o godzinie 10:30. Prognoza wskazuje na odczyt 51. Odczyt raportu inflacyjnego Banku Anglii rozpocznie się o godz. 16:15 i może zwiększyć zmienność funta. Sprzedaż detaliczna w strefie euro zostanie ogłoszona o godzinie 11:00, a traderzy oczekują spadku o 0,6% w skali miesiąca.

 

O 14:30 zostanie ogłoszony bilans handlowy USA, a konsensus szacuje się na deficyt w wysokości 53,5 miliarda dolarów.

 

Bank Kanady (BoC) ma utrzymać stopy procentowe na poziomie 1,75%. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona o godzinie 16:00. W ubiegłym tygodniu widzieliśmy imponujące dane PKB z Kanady. Gospodarka wzrosła o 3,7%. W tym miesiącu czekamy na decyzję EBC i Fed, a BoC może nabrać gołębiego nastawienia, aby nadążyć za globalnym trendem obniżania stóp procentowych.

 

EURUSD – notowania pozostają w szerszym ruchu spadkowym w 2019 roku i jeśli kierunek ten utrzyma się, wkrótce notowania mogą osiągnąć poziom 1,0900. Opór dla wzrostów znajduje się przy  1,1164.

 

GBPUSD – wczorajsza świeca dzienna, może być młotkiem, a przełamanie powyżej 1,2200 może poprowadzić notowania w kierunku 1,2309. Wsparcie znajduje się przy 1,1900, a szerszy ruch spadkowy może być kontynuowany.

 

EURGBP – tygodniowa świeca z połowy sierpnia okazała się być formacją odwrócenia. Jeżeli kierunek spadkowy utrzyma się, celem może być poziom 0,9000. Odbicie może poprowadzić notowania w kierunku 0,9200.

 

USDJPY – kurs odbił w zeszłym tygodniu, a przełamanie powyżej 107,00 może skierować kurs na  108,47 (100-dniowa MA). W przypadku kontynuacji szerszego trendu spadkowego, możliwy jest retest poziomu 104,50.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz