Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Ryzykowne aktywa zyskują w oczekiwaniu na podpisanie umowy handlowej, 13.01.2020r.

Podziel się postem:

 

W bieżącym tygodniu czaka nas kilka interesujących wydarzeń i odczytów makroekonomicznych. Już dziś poznamy dane o produkcji i przetwórstwie przemysłowym w Wielkiej Brytanii. We wtorek: bilans handlu zagranicznego Chin oraz dynamika eksportu i importu, która w Państwie Środka w ostatnich miesiącach systematycznie spada. Po południu zaś odczyt inflacji konsumenckiej ze Stanów Zjednoczonych. W środę rynki wyczekiwać będą zapowiadanego podpisania pierwszej fazy umowy handlowej między USA i Chinami. Poznamy również inflację CPI z Wielkiej Brytanii oraz raport Departamentu Energii o tygodniowej zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów. Następnego dnia opublikowane zostaną minutki z posiedzenia EBC oraz dane o sprzedaży detalicznej w USA. Tydzień zakończymy danymi o PKB Chin za IV kwartał, sprzedaży detalicznej w UK i dynamice produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. W tym przypadku spodziewany jest spadek dynamiki m/m z 1,1% do 0,2%, co wpisywałoby się w słabnący amerykański sektor przemysłowy.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co wpłynęło na spadki indeksów podczas kończącej tydzień sesji na amerykańskim parkiecie. Powody mogły być dwa. Po pierwsze mogła to być realizacja solidnych zysków tygodnia, kiedy to indeksy osiągały kolejne historyczne szczyty. Po wtóre – dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Odczyt wskazujący 15 tys. poniżej oczekiwanych 160 tys. oraz spadek dynamiki płac w relacji r/r z 3,1 proc. do 2,9 proc., mogły lekko ostudzić zapędy kupujących. Spadek dynamiki płac, który obserwujemy od marca ubiegłego roku, może być interpretowany jako brak presji inflacyjnej i pretekst do kolejnego cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Ciągle jednak paliwem do dalszych wzrostów może być perspektywa podpisania 15 stycznia pierwszej fazy porozumienia handlowego z Chinami. W ostatecznym rozrachunku DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite zakończyły dzień w czerwieni, tracąc odpowiednio 0,46%, 0,29% i 0,27%. Godnym odnotowania jest fakt, że pomimo spadku wartości indeksu, DJIA na początku notowań chwilowo pokonał poziom 29000 punktów. W obraz rynku wpisały się małe spółki skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks odnotował spadek o 0,44%. Handlowi na Wall Street towarzyszył obrót 3,324 mld dolarów.

Po silnych wahaniach cen ropy w minionym tygodniu, cena baryłki WTI ustabilizowała się pomiędzy 58,70, a 60 USD.

Azjatyckie rynki rozpoczynają tydzień w dobrych nastrojach. W Japonii ze względu na święto narodowe giełda w Tokio jest zamknięta. Na pozostałych parkietach: Hong Kong (0,94%), Szanghaj (0,75%), Singapur (-013%). Również koreański KOSPI na plusie 0,8%.

Po trzydniowej korekcie i solidnym czwartkowym odbiciu, piątkowa sesja na GPW przyniosła kontynuację wzrostów. Po spadkach w pierwszej godzinie handlu, byki przejęły inicjatywę i kontrolując sytuację, utrzymały wszystkie indeksy w zielonej strefie, wbrew temu, co działo się na głównych europejskich parkietach, które zakończyły dzień minimalnymi stratami. Zatem piątek przyniósł utworzenie wyższego szczytu w stosunku do poprzedniej sesji, przyspieszając tym samym tempo odbicia. Przy wysokim obrocie na szerokim rynku, który wyniósł 801 mln złotych, WIG zyskał 0,57 proc. Równie dobrze wypadł indeks blue chipów: WIG20 wzrósł o 0,47 proc. Zamknięcie nastąpiło na maksimum dziennego zakresu wahań na 2167,91, co oznacza wzrost o 10,3 pkt. Podobnie jak WIG20, silnie zyskały WIG20fut, rosnący o 0,46 proc., oraz WIG20usd, dodając do swego dorobku 0,87 proc. Równie dobrze spisały się średnie i małe spółki: mWIG40 zyskał 0,89 proc., a sWIG80 pochwalił się wzrostem o 0,62 proc. W gronie blue chipów 11 spółek zakończyło dzień zyskiem, a 9 poniosło stratę. Najwięcej dały zarobić akcje Dino (3,65%), KGHM (2,17%) i Pekao (2,14%). Mocno rozczarował CCC, który do czwartkowej przeceny o 9,07% dołożył kolejne 4,20%. Powodów do zadowolenia nie mieli również posiadacze akcji mBanku i Aliora. Walory straciły 4,10% oraz 1,34%.

Na indeksie blue chipów ciekawie przedstawia się sytuacja techniczna. Z punktu widzenia tygodniowego, na WIG 20 zamknięcie wypadło w okolicach połowy odległości pomiędzy ważnym oporem na poziomie 2200 punktów, a wsparciem 2110-2115 pkt., wyznaczając tym samym cele dla kupujących i sprzedających akcje.

Dzisiaj warszawskie byki nie odpuszczają, kontynuując marsz w kierunku 2200. Po dobrej sesji w Azji i zielonym starcie w Europie, WIG20fut podąża na północ zyskując 0,66 proc.

Dzisiaj obserwujemy umocnienie się kursu złotego.

GBPPLN – Para handlowana jest po 4,95.

EURPLN –Para jest handlowana po 4,2350.

USDPLN – Para handlowana jest dzisiaj po 3,8050.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,91.

PLNJPY – Para od kilku dni stabilna powyżej 28,50.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz