Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Wyciszenie przed grudniem (Komentarz tygodniowy), 25.11.2019r.

Podziel się postem:

 

W zakończonym tygodniu na globalnych rynkach akcji pojawiły się korekty ostatnich zwyżek. Nie obyło się bez wyznaczenia nowych rekordów wszech czasów na Wall Street i rekordów trendów w Europie, ale tydzień podzielił się na dwie w sumie równe części, w których rynki najpierw szukały kontynuacji wzrostów i nowych rekordów indeksów, by później poszukać korekt. Punktem zwrotnym, czy dokładniej wyzwolicielem impulsu korekcyjnego były sygnały z Pekinu, iż władze chińskie inaczej niż Waszyngton postrzegają szanse na szybkie porozumie handlowe pomiędzy Chinami i USA. Faza pierwsza nowego porozumienia, którą rząd amerykański widział jako na 99 procent domkniętą, rząd Chin postrzega raczej w kategoriach zgody na deeskalację wojny celnej przy jednoczesnej kontynuacji rozmów pomiędzy krajami. Przez inwestorów, którzy dyskontowali deeskalację jako szansę na porozumienie chłód, z Pekinu musiał zostać przyjęty jako ostrzeżenie przez długim procesem dalszych negocjacji i wysoce prawdopodobnym czekaniem Pekinu na wynik wyborów prezydenckich 2020 roku w USA.

Bilansem czytelnego podziału handlu na dwie części jest solidarny spadek większości ważnych indeksów światowych w skali tygodnia i uruchomienie korekt, które nie poczyniły poważniejszych strat technicznych, ale będą musiały zostać wygaszone zanim na giełdach pojawią się nowe impulsy wzrostowe. W zaczynającym się tygodniu o wiarygodny handel będzie trudniej z racji czwartkowego święta w USA, które faktycznie skróci obrót do trzech sesji na Wall Street. W piątek, po Święcie Dziękczynienia, rynki otworzą się na połówki sesji, więc można mówić o tygodniu, z długim weekendem, którego główną częścią będzie zakupowe szaleństwo znane jako Black Friday uzupełniane ostatnio przez Cyber Monday. Braku nowych zakładów będzie sprzyjał również fakt, iż powrót z przedłużonego weekendu rzuci rynki prosto w pierwszy tydzień grudnia, miesiąca generalnie dobrego dla akcji, ale też zaczynającego się tradycyjnym zestawem danych makro, z odczytami indeksów PMI i ISM oraz comiesięcznymi raportami z amerykańskiego rynku pracy.

W zarysowanym układzie od bieżącego tygodnia nie warto oczekiwać większych fajerwerków, może nawet przedłużenia korekcyjnego handlu z końcówki zakończonego tygodnia, ale stale można z umiarkowanym optymizmem patrzeć na nowy miesiąc. Jeśli w danych makro nie pojawią się jakieś poważne ostrzeżenia przed recesją, to zasadnym wydaje się przyjęcie założenia, iż gracze mają prawo oczekiwać przynajmniej utrzymania wysokich pułapów indeksów do końca roku, ale też ich poprawienia. Fundamentalnie patrząc grudzień będzie okresem pozycjonowania się pod dobrą końcówkę roku i dobry początek stycznia, ale też układania się pod kolejne 12 miesięcy, które jawią się dziś jako zagadkowe. Z jednej strony strach przed recesją jeszcze nie minął, ale też nie brakuje prognoz mówiących o podtrzymaniu wzrostu gospodarczego w USA, stabilizacji koniunktury w Europie i wreszcie stale pozytywnych sygnałów ze strony spółek, które po okresie ujemnych zysków wracają na ścieżkę generowania gotówki dla inwestorów, co jest zawsze najważniejszą zmienną dla rynków akcji.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ SA

Podziel się postem:

Dodaj komentarz