Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Wejście w okres świąteczny (Komentarz tygodniowy), 21.12.2020r.

Podziel się postem:

 

Po tygodniu korekty i konsolidowania się po ostatnich zwyżkach na rynki rozwinięte wróciły wzrosty. Wall Street udało się wykreślić nowe, historyczne maksima, a w Europie uśpiony od tygodni w trendzie bocznym niemiecki DAX poszukał wybicia i znalazł się na ścieżce prowadzącej na historyczne maksimum. Tym razem optymizm rynku został wyzwolony głównie reakcjami na doniesienia z frontu walki z pandemią, a konkretniej zatwierdzeniem kolejnej szczepionki na koronowirusa w USA. Nie bez znaczenia były również sygnały, iż porozumienie amerykańskich polityków w sprawie programu stymulującego jest bliżej niż dalej. W Europie optymizm budowany był na korelacji z USA, ale swoje znaczenie miały również doniesienia wsparcie koniunktury, które wskazywały, iż bliższy giełdom sektor przemysłowy radzi sobie lepiej niż mogą wskazywać kolejne zaostrzenia reżimów sanitarnych. W skrócie rzecz ujmując rynki znalazły powody do szukania oczekiwanych zwyżek i kontynuacji ostatnich wzrostów niezależnie od czasami niepokojących doniesień na temat stanu pandemii.

Na oczekiwane jednak kontynuacje zwyżek można i należy patrzeć przez pryzmat anomalii kalendarzowej znanej jako rajd Świętego Mikołaja, ale też przez pryzmat perspektyw gospodarczych na przyszły rok, które jawią się jako optymistyczne. W efekcie, to co dziś wydaje się prostą i klasyczną rozgrywką o dobrą końcówkę roku i pozycjonowanie się pod efekt stycznia – kolejną anomalię kalendarzową sprzyjającą dziś bykom – jest też pozycjonowaniem się pod oczekiwane wzrosty w 2021 roku. W analizach na kolejne 12 miesięcy dominują wątki zakończenia pandemii, dynamicznego ożywienia gospodarczego i generalnie powrotu do normalności, która będzie nagradzała nie tylko poszczególne sektory rynkowe, ale generalnie gospodarkę w całości. W przypadku giełd czynnikiem sprzyjającym będą ultra luźne podejście do polityki monetarnej ze strony banków centralnych i programy stymulujące ze strony rządów. Jeśli nawet nie wszystkie zmienne ułożą się w powyższy obraz, to na dziś rynki akcji mogą i faktycznie muszą pozycjonować się pod ten optymistyczny scenariusz.

W bliskim terminie najważniejsza będzie mieszanka dni bez sesji, długie weekendy i faktyczne wyciszenie części aktywności. Po przeciwnej stronie będą jednak rozgrywki graczy instytucjonalnych o wyceny na zakończenie miesiąca, kwartału i roku, które będzie można sprzedać klientom na starcie nowego okresu rozliczeniowego. Oczywiście tematem ważnym pozostanie domknięcie porozumienia w sprawie relacji handlowych pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Na dziś rozmowy utknęły w martwym punkcie. W praktyce jednak stale można oczekiwać jakiegoś porozumienia czasowego, które wyłączy tematy sporne z umowy organizującej relacje gospodarcze UK-UE na kilka lat. Niezależnie od powyższych zmiennych, z których każda może przesądzić o atmosferze na ledwie kilku sesjach, które zostały do rozegrania do finału miesiąca, scenariuszem bazowym jest raczej zamknięcie roku na historycznych maksimach. Dotyczy to w równym stopniu rynków amerykańskich, już szybujących na rekordach, jak i niemieckiego DAX-a.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ SA

Podziel się postem:

Dodaj komentarz