Aktualności Analizy Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Spokojna końcówka (Komentarz tygodniowy), 30.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Dla większości rynków akcji na świecie zakończony tydzień był okresem świątecznego wyciszenia. W przypadku części rynków europejskich odbyły się ledwie dwie sesje. W efekcie notowania sprowadziły się do uwzględniania w cenach zachowania cen na Wall Street, gdzie również handlowano w świątecznym nastroju. W istocie w USA tydzień został skrócony do trzech rozdań i połowy czwartego, więc w pełni zrozumiałe jest, iż wiarygodność handlu była niska, a wolumeny świąteczne. Niemniej, właśnie Wall Street zdołała wysłać w świat zachęty do zwyżek przez wyniesienia indeksów na historyczne maksima i optymistycznych zagrań na finałowych sesjach roku. Ruch Nasdaqa Composite nad 9000 pkt. i spotkanie S&P500 z 3250 pkt. są sygnałem, iż do końca roku dominującym tematem jest kontynuacja tegorocznych zwyżek, a w najgorszym przypadku pilnowanie wyniku i czekanie na pierwsze poważne wymiany nowego roku.

Niestety, wejście w nowy rok będzie równie świąteczne, jak zakończenie bieżącego. Na części rynków tydzień zostanie skrócony do trzech dni, na innych zostanie zakończony kolejnym długim weekendem, a w Japonii ograniczy się do ledwie jednej sesji. Jeśli dołożyć do tego fakt, iż układ świąt zaburzy również układ kalendarium makro, np. na Wall Street pierwszy piątek miesiąca nie przyniesie comiesięcznego raportu z rynku pracy, to oczywistym staje się, iż rynki mają szansę przedłużyć wyciszenie i niską aktywność właściwe do początku kolejnego tygodnia, który będzie pierwszym prawdziwym tygodniem handlu w nowym roku. Niemniej, w końcówce tygodnia i na pierwszych sesjach nowego roku warto będzie zwrócić uwagę na odczyty indeksów PMI i ISM oraz protokoły z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które jawią się jako najważniejsze publikacje pierwszych dni 2020 roku.

W szerszej perspektywie patrząc końcówka roku będzie sprzyjała podsumowaniom, które będą mocno optymistyczne – dla wielu giełd 2019 rok był najlepszym w dekadzie – a początek nowego pytaniom o szanse i ryzyka w kolejnych 12 miesiącach. Bazowym scenariuszem jest kontynuacja zwyżek, choć w nieco innym układzie. Wall Street będzie szukała wzrostów, ale procentowa zmiana będzie raczej niższa od średniej historycznej. Relatywnie lepiej mają szansę zachowywać się rynki konkurencyjne do USA, np. wschodzące, ale też europejskie i japoński. Warto jednak liczyć się również z korektami tegorocznego optymizmu, których kształt może zmienić założenie, iż relatywnie silne rynki amerykańskie będą zachęcały kapitał do szukania alternatyw dla wysokich wycen na Wall Street. Podsumowując, końcówka roku i początek nowego zapowiadają się spokojnie, co będzie sprzyjało braku radykalnych działań kapitałów i braku poważnych impulsów do zerwania z hossą 2019 roku.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ SA

Podziel się postem:

Dodaj komentarz