Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Rynek pracy w centrum uwagi (Komentarz tygodniowy), 6.04.2021r.

Podziel się postem:

Krótszy, przedświąteczny tydzień na większości rynków akcji okazał się tygodniem zwyżek, które idealnie domknęły pierwszy kwartał, jak i podkreśliły optymizm inwestorów na starcie nowego kwartału. Niemiecki DAX zameldował się nad psychologiczną barierą 15000 punktów, a S&P500 pokonał wreszcie 4000 pkt. Optymizm inwestorów budowany był na doniesieniach z gospodarek, danych o dynamice programów szczepień i wreszcie sygnałach, iż gospodarki stają przed perspektywą mocnego odbicia w drugim kwartale i drugiej połowie roku. Bykom nie przeszkadzały doniesienia o kolejnych wzrostach liczby zakażeń i sygnałach, iż część gospodarek stale musi mierzyć się z zaostrzaniem reżimów sanitarnych oraz efektami mniej lub bardziej agresywnych zamknięć w sektorach usług. Bilansem jest solidarna zwyżka większości średnich, która podkreśla potencjał skoordynowanego odbicia i jaśniejsze perspektywy dla spółek w średniej perspektywie czasowej. Popytu nie wystraszył też wzrosty rentowności długu, który w ostatnich tygodniach potrafił położyć się cieniem na rynkach akcji.


Elementem, którego rynki i inwestorzy nie mogli uwzględnić w cenach były piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Zamknięcie najważniejszych giełd w piątek spowodowało, iż marcowy raport Departamentu Pracy miał być wyceniany dopiero w tygodniu poświątecznym. Dane okazały się znacznie lepsze od cichych oczekiwań rynku. Po środowym odczycie ADP raport rządowy z ponad 900 tys. nowych etatów zmieścił się w górnych widełkach prognoz, ale większość graczy oczekiwała czegoś bliżej 600 tys. Efektem był skok futures na indeksy S&P500 i DAX-a, który znalazł kontynuację w poniedziałek. W efekcie w nowy kwartał i poświąteczny handel indeksy weszły na nowych, historycznych maksimach i szybując w rejonach, gdzie rolę punktów odniesienia przejęły poziomy psychologiczne. Co ważne, same dane z rynku pracy nie tyle wskazują na jakiś nowe zmienne w gospodarce, ale wpisują się w inne odczyty, które znalazły się na poziomach nieoglądanych od wielu lat. Inaczej rzecz ujmując blisko milion nowych miejsc pracy w USA tylko potwierdziło trendy obserwowane w innych publikacjach makro.


Patrząc na amerykańskie dane z rynku pracy w kontekście konsekwencji dla rynków akcji należy odnotować, iż marcowy raport mówi wprost, iż do końca roku można oczekiwać kreacji etatów w tempie większym niż 500 tys. w każdym miesiącu. Efektem powinna być rosnąca presja na Fed w sprawie zacieśnienia w polityce monetarnej, ale w tym układzie sił warto pamiętać, iż to nie dynamika kreacji etatów, a stopa bezrobocia jest kluczową zmienną dla kształtowania polityki monetarnej w USA. Na dziś stopa bezrobocia jest ciągle w pobliżu 6 procent, gdy stanem pożądanym i zgodnym z podwójnym mandatem Fed jest bezrobocie w pobliżu 4 procent. Efekty widać po wycenach prawdopodobieństwa ceny kredytu w USA. Mocny raport z rynku pracy przełożył się na możliwość przyspieszenia takiego wydarzenia, ale na dziś rynek wycenia termin czterech podwyżek stóp procentowych w USA dopiero w 2023 roku. Jeśli te założenia są prawdziwe , to przed gospodarką jeszcze kilkanaście miesięcy operowania przy tanim kredycie oraz rosnącej gospodarce. Trudno o lepsze ułożenie zmiennych dla kontynuacji hossy.  

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Podziel się postem:

Dodaj komentarz