Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Jackson Hole w centrum uwagi (Komentarz tygodniowy), 19.08.2019r.

Podziel się postem:

 

W zakończonym tygodniu globalne rynki akcji zredukowały nieco zmienność obserwowaną w poprzednich tygodniach. Stale przesunięcia były dynamiczne, ale już zmiany procentowe indeksów okazywały się nieco mniejsze. Wall Street oglądana przez pryzmat indeksu S&P500 przesunęła się na południe o 1 procent. Rynki stale poruszały się w kontekście recesyjnych obaw, konsekwencji wojen celnych i nadchodzących zmian w polityce monetarnej najważniejszych banków centralnych świata. Im bliżej końca tygodnia, tym większego znaczenia nabierało oczekiwanie na nowy tydzień, który przyniesienie protokoły z ostatniego posiedzenia FOMC i wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej. J. Powell miał nawet ogłosić ciszę medialną dla członków FOMC przed swoim wystąpieniem w Jackson Hole. Dla inwestorów pamiętających, iż właśnie w Jackson Hole Ben Bernanke ogłaszał wprowadzenie programu luzowania ilościowego, takie ułożenie zmiennych oznacza przymus czekania na to, co powie J. Powell.

Pomijając zmienność tydzień nie był jednak szczególnie dynamiczny w wydarzenia. Większość zmiennych, które w ostatnim czasie wpływała na notowania, jest już znana i w grze więcej było odbić po wcześniejszych przecenach i korekt samych korekt niż nowych treści. Kluczowe zmienne dla przyszłości są ciągle niewiadomymi i będą znane dopiero wtedy, gdy zmaterializują się w rzeczywistości. Na dziś pozostają nimi polityka monetarna i programy płynnościowe banków centralnych , nowe cła i wreszcie kondycja gospodarki, a zwłaszcza sygnały pozwalające oszacować ryzyko i termin kolejnej recesji. Najważniejszą zmienną w tym układzie wydają się cła przygotowywane przez USA na towary z Chin, które tym razem nie uderzą tylko w firmy, ale głównie w konsumentów, ostatni wydaje się dziś bastion chroniący amerykańską gospodarkę przed recesją. W zarysowym układzie sił rynki skazane są czekać na koniec miesiąca i na nowe treści, które pozwolą szacować wcześniej wspomniane ryzyka.

W szerszej perspektywie patrząc na plan pierwszy wybija się jednak już jesień, która będzie dynamiczna i zapewne podtrzyma zmienność obserwowaną wcześniej w maju i w trwającym właśnie sierpniu. W poprzednim komentarzu tygodniowym wyliczyliśmy wydarzenia, które stale jawią się jako kluczowe dla nastrojów na rynkach w perspektywie kolejnych 10 tygodni. Będą nimi wspominane już wprowadzenie ceł na chińskie towary 1 września. Ruch amerykańskiego rządu rozpocznie serię, której częścią będą wrześniowe posiedzenia władz monetarnych, wyniki kwartalne spółek i wreszcie oczekiwany coraz bardziej nerwowo Brexit. Dlatego należy zakładać, iż w bliskiej przyszłości rynkom trudno będzie obniżyć zmienność i temperaturę handlu. Możliwe, iż w sierpniu pojawi się wreszcie oczekiwane wakacyjne wyciszenie, ale będzie to ledwie cisza przed jesienną burzą, która już rysuje się na horyzoncie.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ SA

Podziel się postem:

Dodaj komentarz