Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Dwa powody do optymizmu (Komentarz tygodniowy), 15.03.2021r.

Podziel się postem:

Tydzień na globalnych rynkach akcji przyniósł oczekiwane wyciszenie obaw graczy wzrostem rentowności długu. Efektem był solidarny wzrost większości indeksów i poprawianie historycznych maksimów. Stale nieco więcej emocji wzbudzały spółki technologiczne i płynięcie kapitałów w stronę spółek cyklicznych, ale generalnie najważniejsze było układanie się rynków akcji w kontekście wyższych rentowności. Stąd między innymi lepsze ciągle postawy DJIA czy S&P500, ale i Nasdaq Composite przerwał falę przeceny i zanotował zwyżkę, z imponującym odbiciem na sesji czwartkowej o 3,7 procent, co pozwoliło zamknąć tydzień zyskiem o około 3 procent. Również Europie udzielił się nastrój wzrostowy i można mówić o równie dobrej postawie indeksów w regionie, jak postawa indeksów amerykańskich. Tylko w przypadku DAX tydzień był okresem kreślenia poprawiania rekordów. Podsumowując, w zakończonym tygodniu z rynków akcji popłynęły sygnały, iż korekty wzrostów załapały zadyszkę, a giełdy zaczynają tolerować konkurencję z rynku długu.


Bez wątpienia zadanie bykom ułatwiało wejście w życie programu stymulującego w USA, który został uchwalony przez parlament i podpisany przez prezydenta. Doniesienia z Waszyngtonu uzupełniły się z doniesieniami na temat programu szczepień, który – tylko w przypadku USA – jawi się jako ułatwiający coraz szybszy powrót do normalnego funkcjonowania gospodarki w sytuacji otwarcia wielu branż jeszcze przed końcem II kwartału. W istocie właśnie optymizm wobec powrotu normalności jawi się jako najważniejszy element zeszłotygodniowego przeciwstawienia się giełd obawom przed wzrostem inflacji, rentowności długu i generalnie szybszego wyjścia amerykańskiego banku centralnego z ultra luźnej polityki monetarnej. W praktyce dzisiejsze zakłady są zakładami o to, iż w perspektywie tygodni gospodarka amerykańska dostanie przyspieszenia wywołanego mieszanką programu stymulującego i programu szczepień, które ułatwi powrót do zysków w wielu branżach.


W zaczynającym się tygodniu nastroje powinny jednak ogniskować się wokół posiedzenia Fed, prognoz ekonomicznych FOMC i konferencji prasowej szefa Rezerwy Federalnej. Nikt nie oczekuje zmiany w polityce Fed, ale posiedzenie FOMC będzie pierwszym od połowy grudnia, które zostanie uzupełnione prognozami ekonomicznymi. Można założyć, iż w prognozach dla gospodarki znajdą się efekty wyżej wspomnianej mieszanki programów stymulujących i szczepień, które jeszcze w grudniu były w sferze niepewności, a dziś stają się rzeczywistością. Kluczem do reakcji rynków na środowe prognozy Fed będzie ścieżka podwyżek stóp procentowych. W grudniu FOMC widział brak podwyżek ceny kredytu w USA do końca 2023 roku. Tym razem sytuacja może wyglądać nieco inaczej. W praktyce warto będzie śledzić nie tylko to, co wyśle na rynek FOMC, ale również to, jak na dawkę prognoz ze strony banku centralnego zareagują giełdy akcji i rynek długu. W każdym przypadku nie warto zapominać, iż fundamentem dla zwyżek jest zawsze dobra sytuacja gospodarcza w przyszłości.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Podziel się postem:

Dodaj komentarz