Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Dwa dynamiczne tygodnie (Komentarz tygodniowy), 19.10.2020r.

Podziel się postem:

 

Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień spotkania z pierwszymi publikacjami z sezonu wyników za III kwartał, który zgodnie z oczekiwaniami zaczął się lepiej od oczekiwań. Spółki – zwłaszcza amerykańskie – opublikowały dane, które potwierdzają przekonanie graczy, iż sezon będzie klasyczną niespodzianką. Kwestią otwartą pozostała tylko skala pozytywnego zaskoczenia. Niestety, dane zwykle najważniejsze dla rynku, zostały przykryte przez doniesienia z Europy o dynamice drugich fal epidemii i właściwie seryjne decyzje poszczególnych rządów o mniej lub radykalnych ograniczeniach nakładanych na biznes i obywateli. Ograniczenia, które muszą zaowocować spadkiem dynamiki gospodarczej, musiały zostać uwzględnione w cenach. Niewielu oczekuje tak głębokich dołków, jak w pierwszej fali, ale wszyscy muszą brać pod uwagę drugie fale recesji wywołane drugimi falami epidemii. Stąd właśnie spadki większości indeksów i cofnięcia, która sygnalizują zaniepokojenie graczy dynamiką pandemii.

W kontekście wyników kwartalnych warto jednak odnotować fakt, iż spółki wynikowe raczej stabilizowały rynek niż dokładały presji spadkowej. Zachowanie graczy wskazuje, iż mimo październikowej zwyżki, wrześniowe korekty zrobiły na giełdach miejsce do kontynuacji hossy i jednak pozycjonowania się pod pozytywne zachowanie cen już nie tylko w końcówce roku – co jest tradycyjnie oczekiwanym scenariuszem – ale też pod przyszły rok. Niezależnie od powrotu ostrych faz epidemii, każdego dnia gospodarki i rynki są bliżej zakończenia drugich fali i zakończenia pandemii. Na świecie nie brakuje przykładów państw, które radzą sobie gospodarczo poprawnie lub lepiej od obaw. To samo dotyczy wielu spółek, które dostosowały się do nowej sytuacji i wdrożyły programy stabilizujące biznesy w nowych reżimach sanitarnych. W efekcie, na poziomie inwestycji warto spokojnie podejść do zamieszania wywołanego powrotem regionalnych lockdown’ów, o mniej lub bardziej restrykcyjnych przebiegach.

W kolejnych dwóch tygodniach warto na rynkach oczekiwać podzielenia uwagi inwestorów pomiędzy dwie zmienne – pandemię i wyniki spółek – którą uzupełnił finał kampanii wyborczej w USA i wybory amerykańskiego prezydenta 3 listopada. Do wyborów pozostały właściwie dwa tygodnie, w których rynek zostanie zalany wynikami kwartalnymi. Dane makro powinny zejść na drugi plan, ale nie będą ignorowane w kontekście już wcześniej rysujących się drugich dołków recesji. Warto oczekiwać wyższej zmienności i handlu dalekiego do jednego kierunku. Niezależnie od tego, scenariuszem bazowym na przyszłość pozostaje wymarsz S&P500 na nowe rekordy wszech w IV kwartale bieżącego roku i policzenie się podaży i popytu w nowym układzie technicznym. Dopiero po wyznaczeniu nowych rekordów przyjdzie czas stawiania pytań, co dalej i jaki układ sił zdominuje rynki w 2021 roku. Część odpowiedzi na pytanie zawiera się w wyniku wyborów prezydenckich w USA i tego, jaki kształt będzie miała administracja amerykańska w latach 2021-2025.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ SA

Podziel się postem:

Dodaj komentarz