Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki zagraniczne: Druga fala dociera na giełdy (Komentarz tygodniowy), 28.09.2020

Podziel się postem:

 

Globalne rynki akcji mają za sobą mieszany tydzień, w którym większość ważnych indeksów straciła na wartości. S&P500 przedłużył serię spadkową do czterech tygodni. Przecenie nie oparły się również DJIA, DAX i CAC. Indeksy europejskie zanotowały straty zbliżone do 5 procent, więc tąpnięcia były znaczące. Spadkowi oparł się Nasdaq Composite, który zyskał 1 procent. Zmiany procentowe głównych indeksów jednoznacznie wskazują powrót popytu na spółki technologiczne i ucieczkę od ryzyka na innych rynkach. W istocie zmiany procentowe w największym stopniu odzwierciedlają tematy, którym żyli inwestorzy w zakończonym tygodniu – drugą falą pandemii, która była ignorowana do czasu ogłoszenia w poniedziałek decyzji brytyjskiego rządu o powrocie ograniczeń, z których część będzie obowiązywała przez sześć miesięcy. Rekordy zakażeń w innych państwach europejskich, w tym we Francji uzupełniły się z wzrostem zakażeń w USA i generalnie obawami przed efektami kolejnych lockdown’ów.

Na zarysowany powyżej układ sił Inwestorzy odpowiedzieli ucieczką do ryzyka, umocnieniem dolara, ale też powrotem do spółek, które w trakcie pierwszej fali pandemii posiliły się zmianami w zachowaniach konsumentów i biznesu. Stąd kilkuprocentowe wzrosty akcji spółek takich, jak Amazon, Microsoft, Apple oraz innych z sektora technologicznego i analogiczne spadki np. spółek paliwowych, które podaż uderzyła nie tylko na bazie obaw o spadek popytu na ropę, ale również przecenami na rynku surowców i umocnieniem dolara. Amerykańscy analitycy, inwestorzy i komentarzy rynkowi mają już nawet określenie tego modelu zachowania się rynku „stay-at-home trade”, który wszyscy pamiętają z wiosennego odbicia po pandemicznej bessie z lutego i marca. W połączeniu z wcześniejszą korektą w amerykańskim sektorze technologicznym i zredukowaniem kosmicznych czasami wycen, powrót pandemicznych obaw trafił na idealny grunt i stąd relatywnie lepsza postawa spółek w tym segmencie i standardowe zachowanie rynków i inwestorów.

Niezależnie od tego, jak ułożą się losy pandemii w drugiej fali, które z rządów zostaną zmuszone do wprowadzenia kolejnych lockdown’ów i jak będzie kształtowała się sytuacja gospodarcza, rynki i inwestorzy będą szukali okazji do zakupów pchani na giełdy oczekiwaniami na kolejne programy stymulujące, pomoc ze strony banków centralnych, dalsze luzowanie polityk monetarnych i generalnie brakiem alternatywny dla akcji, które – zwłaszcza w części sektorów – będą wygranymi kolejnej fali pandemii. Zachowania rynku oferują również przestrzeń do gry na bazie technicznych wskazań, którymi są godne uwagi korekty na części giełd i indeksów sprzyjające powrotowi graczy operujących w modelu kupowania słabości, atrakcyjniejszych wycen i pozycjonowania się pod lepsze perspektywy spółek w przeszłości na pesymistycznie nastawionym rynku. Nie braknie zapewne zmienności budowanej na wątpliwościach znanych z odbicia po pandemicznej bessie z początku roku, ale w zarysowanym układzie przeceny będą okazjami do zakupów z założeniem, iż koniec pandemii jest dziś bliższy niż był w czasie pierwszej fali.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ SA

Podziel się postem:

Dodaj komentarz