Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie Serwis poleca

Rynki zagraniczne: Dane makro wsparciem dla hossy (Komentarz tygodniowy), 22.02.2021r.

Podziel się postem:

Globalne rynki akcji mają za sobą relatywnie spokojny tydzień, w którym różne zmienne znosiły się wzajemnie. Wzrost rentowności amerykańskiego długu, który część komentatorów chce uznawać za zagrożenie dla popularności akcji, musiał walczyć o uwagę z mocnymi odczytami makro. Bilansem jest tydzień skromnych zmian głównych indeksów. Do odnotowania jest tylko fakt, iż DJIA zyskał na wartości, gdy inne średnie straciły. Przyczyn rozejścia się indeksów można szukać w płynięciu kapitałów w stronę spółek cyklicznych i pozycjonowania się pod dynamicznie ożywienie gospodarcze, ale swoje znaczenie miał również wzrost cen surowców, którego częścią były atak ekstremalnej zimy na południu USA. Sumując tydzień do wspólnego mianownika obraz daje się sprowadzić do mieszanki uzasadnionego optymizmu wobec kondycji gospodarki i potrzeby korekty, po konsekwentnym kreśleniu przez indeksy nowych, historycznych maksimów.


Umieszczenie handlu ostatniego tygodnia w szerszym kontekście pozwala odnotować, iż gracze raczej kontynuowali model pozycjonowania się pod kolejny cykl gospodarczy niż szukali jakichś nowych tematów. Ze strony spółek nie płynęły poważniejsze treści – rynki rozwinięte mają sezon wyników za IV kwartał generalnie za sobą – i na plan pierwszy wybijały się dane makro. W przypadku USA zaskakująco silne odbicia dynamiki sprzedaży detalicznej połączyły się z mocnymi odczytami koniunktury. W Europie dane o kondycji przemysłu również potwierdziły ułożenie gospodarek pod kolejną falę ożywienia. Słabiej prezentowały się wskaźniki dla sektorów najmocniej uderzonych pandemią – część usług oraz rynek pracy w USA – ale każdy z tych elementów w kontekście pandemii można uznać raczej za klasyczny wskaźnik opóźniony, który znajdzie się w lepszym położeniu w późniejszej części cyklu gospodarczego.


W bliskiej perspektywie warto oczekiwać kontynuacji gry w kontekście zawieszenia giełd pomiędzy optymizmem inwestorów i potrzebą korekt na rynkach, których indeksy szybują na historycznych maksimach. Trendy gospodarcze i trendy techniczne sprzyjają bykom. Wyceny i psychologiczne bariery na wykresach indeksów sprzyjają korektom. Korekty nie będą jednak groźne dla trendów i zapewne zostaną potraktowane przez większość graczy jako okazje do zakupów na rynku z podniesionymi wycenami. W szerszej perspektywie warto oczekiwać wrażliwości inwestorów na pakiet stymulujący w USA, który pojawi się w bliskiej przyszłości i zapewne jeszcze bardziej wzmocni tę część ożywienia, która w ostatnim tygodniu pozytywnie zaskoczyła rynek wzrostem sprzedaży detalicznej w USA o ponad 5 procent. Dobrych wieści można też oczekiwać ze strony spółek, którym będą sprzyjały trendy gospodarczej. Inaczej mówiąc scenariuszem bazowym jest kontynuacja hossy przerywanej niegroźnymi korektami.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Podziel się postem:

Dodaj komentarz