Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Rynki w oczekiwaniu na NFP, 7.05.2020r.

Podziel się postem:

 

Po opublikowanych wczoraj bardzo słabych danych PMI dla sektora usług z poszczególnych gospodarek Europy, rynki akcyjne Starego Kontynentu praktycznie nie zareagowały. Z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej wynika, że trzeba się liczyć ze znacznie głębszą recesją w stosunku do ostatniego globalnego złamania gospodarczego, jakie miało miejsce w czasie kryzysu finansowego w 2009 roku. Według najnowszych szacunków, gospodarka całej Unii Europejskiej skurczy się w tym roku o 7,4 proc., a w samej strefie euro o 7,7 proc. Nieznaczną rekcję wywołał  raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Wynika z niego, że w USA ubyło w kwietniu 20,2 mln miejsc pracy. Jednak na oficjalne rządowe dane musimy poczekać do piątku, kiedy to Departament Pracy przedstawi bardziej szczegółowe dane. Szacunki wskazują, że stopa bezrobocia wzrośnie z 4,4 proc do 16 proc. co byłoby zgodne z wypowiedzą Powella na konferencji po posiedzeniu FOMC, że należy spodziewać się dwucyfrowego bezrobocia.

Zaskakująco dobrze wypadły dane o bilansie handlowym Chin. Szczególnie dużą niespodzianką był odczyt dynamiki eksportu. W ujęciu rocznym wyniósł on 3,5 proc., podczas gdy oczekiwano spadku o 12,1 proc. vs poprzedniego -6,6 proc. W ciągu dnia zaplanowano wystąpienia bankierów centralnych. Głos zabiorą szef Bundesbanku – Jens Weidmann, gubernator Banku Anglii – Mark Carney oraz prezes EBC – Christine Lagarde. Po południu poznamy ile osób w ostatnim tygodniu zarejestrowało się w USA po zasiłek dla bezrobotnych.
Niewiele działo się na giełdach Europy do chwili opublikowania raportu ADP. Wtedy to wiodące parkiety obrały kierunek południowy Frankfurt, Londyn, Mediolan i Madryt poniosły solidarne straty nieznacznie powyżej jednego procenta. Tylko giełda w Londynie utrzymała się na niewielkim, bo 0,07 proc. plusie.  Za to bardzo ciekawy przebieg miała wczorajsza sesja za oceanem. Rosnące futures wskazywały na wysokie otwarcie w USA i tak się też stało. Raport ADP początkowo nie wywarł wrażenia na byczo nastawionych inwestorach. Dow Jones zyskał na otwarciu 150 punktów, a Nasdaq utrzymywał się przez większość czasu ponad poziomem odniesienia, zyskując 1 proc. ale od samego otwarcia Dow Jones i S&P500 skierowały się na południe i w ostatniej godzinie handlu utworzyły minima sesyjne tracąc odpowiednio 0,91 proc. i 0,70 proc. Zdecydowanie najlepiej wypadł technologiczny Nasdaq, który pomimo oddania w końcówce handlu sporej części wypracowanych zysków, zakończył dzień zyskiem 0,50%. Spadki nie ominęły małych spółek z indeksu Russell2000. Indeks spadł o 0,82 proc. Obrót na Wall Street wyniósł 5,065 mld USD.

Dzisiaj na giełdach Azji panują mieszane nastroje z przewagą czerwieni, po bardziej przygnębiających danych z globalnych gospodarek. Komentarze prezydenta Donalda Trumpa na temat handlu z Chinami i obwiniania Pekinu o pandemię koronawirusa dodatkowo osłabiły nastroje. Po kilku dniach wolnych od pracy, inwestorzy powrócili na parkiet w Tokio. Nikkei zyskuje 0,20%.  Wczorajszy lider wzrostów, południowokoreański KOSPI, kręci się w okolicach zera. Wczorajsze spadki kontynuuje australijski S&P/ASX200 tracący 0,51%. Na pozostałych giełdach regionu: Hong Kong -0,64%, Szanghaj -0,24%. Indyjski Sensex spada o 0,69%. Indeks Asia Dow, skupiający największe firmy regionu, pod kreską 0,79 proc.
Po dwóch spadkowych, lecz nudnych sesjach na warszawskim parkiecie, wczorajsza sesja okazała się być może przełomową. Na tle wiodących parkietów nasz wypadł bardzo słabo, przy podwyższonej zmienności. Takie zachowanie inwestorów można tłumaczyć nieznacznymi spadkami w kontynentalnej Europie, cofnięciem się cen ropy, której cena od pięciu dni rosła. Oczywiście nie bez znaczenia było wyczekiwanie na raport ADP. Handlowi przy Książęcej towarzyszył wysoki obrót, który na szerokim rynku wyniósł 983 mln złotych. WIG stracił 1,57 proc. Jeszcze większej przecenie uległ WIG20. Handel na blue chipach rozpoczął się próbą obrony poziomu 1600 punktów. Jednak bykom wystarczyło animuszu raptem na minutę. Samo otwarcie nieznacznie powyżej poziomu odniesienia było zarazem dziennym maksimum sesyjnym na poziomie 1592,08. Od tego momentu byki zostały zepchnięte do głębokiej defensywy. Do chwili startu notowań na Wall Street handel przebiegał dość płasko. Niemoc kupujących za oceanem nie przyniosła powodów do wzmożonych zakupów. Była to okazja dla niedźwiedzi, które zepchnęły indeks na niższy poziom, tworząc minimum na poziomie 1565,07. Zamknięcie nastąpiło w bezpośredniej bliskości minimum dziennego zakresu wahań, na poziomie 1567,98, co oznacza spadek o 1,93 proc. W czerwonej strefie znalazły się WIG20fut, który został przeceniony o 1,75 proc., a WIG20usd oddał z dorobku 2,70 proc. głównie za sprawą słabszej postawy złotego. Nieco mniejsze spadki dotknęły drugą i trzecią ligę. mWIG40 odnotował spadek o 0,96 proc., a sWIG80 stracił 0,30 proc. Blue chipom ponownie ciążyły sektory bankowy i energetyczny. Największej przecenione poddały się akcje JSW (-5,83%) i CCC (-4,87%). Spadki o ponad trzy procent zaliczyły PGE, mBank, Tauron, Lotos, PZU i PKN Orlen. W gronie blue chipów jedyną zyskującą spółką był CD Projekt, finiszując z wynikiem 0,70 proc.

WIG20fut, otwiera się na poziomie wczorajszego zamknięcia. W początkowej fazie handlu WIG20fut nie zmienił traci 0,31%.

Złoty pozostaje stabilny do głównych walut. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,7 proc. To wzrost o 0,3 pkt proc. w stosunku do marca. Bez pracy na koniec kwietnia było 964,8 tys. osób. Po tych danych złoty nieznacznie się osłabił.

GBPPLN –  lokalne wsparcie znajduje się na 4,97. Najbliższy opór jest na poziomie 5,23.
EURPLN – cena przebiła opór na poziomie 4,4830, który stał się wsparciem. Kolejny opór jest na 4,6320.
USDPLN –  para jest poniżej oporu na 4,30. Najbliższe wsparcie jest na 4,00.
CHFPLN – wsparcie jest na poziomie 4,2440, a kolejne na 4,1570. Opór to poziom 4,4840.
PLNJPY – krótkoterminowy opór jest na 26,80. Najbliższe wsparcie to poziom 25,05.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz