Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Rynki uspokajają się po informacji, że Johnson oczekuje wyborów, 25.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Europejskie rynki akcji zamknęły się wczoraj wyżej, ponieważ inwestorzy nadal mieli nadzieję, że Bruksela da zielone światło na przedłużenie Brexitu. Opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie jest w długim terminie dobrym rozwiązaniem, jednak traderzy prawdopodobnie pozostaną optymistyczni, ponieważ możliwość braku porozumienia wydaje się znacznie spadać.

 

Po zakończeniu sesji europejskiej premier Johnson wyraził chęć przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w dniu 12 grudnia. Johnson chce skonsolidowanej władzy, ale potrzebuje poparcia dwóch trzecich posłów, dla poparcia jego planu. Partia Pracy nie wydaje się tak chętna, by iść łeb w łeb z torysami, prawdopodobnie z powodu słabych wyników w sondażach. SNP może nie wykazywać chęci do poparcia wyborów powszechnych, ponieważ niedawne badanie Progress Scotland wskazało na mniejszość Szkotów popierających niepodległość.

Spór handlowy między USA i Chinami trwa. Pekin zaoferował zakup amerykańskich produktów rolnych o wartości 20 miliardów dolarów w ciągu jednego roku, jeśli administracja Trumpa zgodzi się na częściową umowę handlową. Mike Pence, wiceprezydent USA, wypowiedział się wczoraj w dość stanowczy sposób. Amerykański polityk skrytykował to, jak Pekin poradził sobie z sytuacją w Hongkongu, ale wyjaśnił również, że jeśli Chiny zakończą nieuczciwą politykę handlową, Stany Zjednoczone będą gotowe na nowe stosunki handlowe. Pence jest znany ze swojego jastrzębiego nastawienia do Chin. S&P 500 notował skromne wzrosty wczoraj wieczorem.

 

Wczoraj odbyła się ostatnia konferencja Mario Draghi’ego jako szef EBC. Bankier spodziewa się, że inflacja zasadnicza spadnie, a ponadto uważa, że ryzyko gospodarcze nadal pozostaje ujemne. Prezes EBC wykonał kilka telefonów w związku z polityką fiskalną, ponieważ wezwał rządy krajów strefy euro do rozszerzenia polityki fiskalnej w celu wsparcia bloku walutowego. EBC rozpocznie w przyszłym miesiącu nowy program luzowania ilościowego (QE) o wartości 20 miliardów euro wydatki.

 

Najnowsze raporty PMI z Europy wykazały nieznaczną ogólną poprawę aktywności gospodarczej. Francuska produkcja i usługi wyniosły odpowiednio 50,5 i 52,9, a ekonomiści oczekiwali 50,2 i 51,6. Raport PMI dla przemysłu niemieckiego wyniósł 41,9, co stanowi niewielką poprawę w stosunku do odczytu w zeszłym miesiącu. Sektor usług w Niemczech wciąż się rozwija, choć w wolniejszym tempie, ponieważ odczyt spadł do 51,2 z 51,4. Przy słabych odczytach PMI można zrozumieć, dlaczego Draghi wzywał do bodźca fiskalnego.

 

O 10:00 zostanie opublikowany niemiecki odczyt klimatu biznesowego Ifo, a ekonomiści oczekują wyniku 94,5, co byłoby niewielkim spadkiem w porównaniu z odczytem 94,6 we wrześniu. Pamiętajmy, że sierpniowy wynik 94,3 był najniższy od początku 2010 roku.

 

EURUSD – kurs rośnie od początku miesiąca i przełamanie w górę 1,2000 może doprowadzić nas do poziomu 1,1249. Przełamanie poniżej 1,1100 otwiera drogę na 50-dniową MA przy 1,1033.

 

GBPUSD – para pozostaje w ostatnim dość agresywnym trendzie wzrostowym, a przełamanie 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą skierować notowania na 200-dniową MA, przy 1,2714.

 

EURGBP – kurs wciąż znajduje się w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeżeli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

 

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,41, celem może być 109,31. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty do 7,332.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 4 punkty do 12,868.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty do 5,686.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz