Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Rynki spokojne wśród zawirowań zdrowotnych, PKB ze strefy euro w centrum uwagi

Podziel się postem:

 

Europejskie rynki akcji notowały wczoraj duże spadki, gdy ponownie pojawiły się obawy związane z koronawirusem. Władze chińskie zmieniły metodologię identyfikacji zakażenia, a nowa metoda wykazała znaczny wzrost liczby przypadków. Do inwestorów dotarło, że sytuacja jest znacznie gorsza niż początkowo podejrzewano. W rezultacie duża część akcji przeszła znaczną wyprzedaż w Europie. FTSE 100 osiągnął gorsze wyniki w porównaniu ze swoimi odpowiednikami na kontynencie ze względu na dużą ekspozycję na górnictwo oraz branżę energetyczną – oba te sektory są silnie uzależnione od chińskiego popytu. DAX oraz CAC 40 zakończyły dzień na minusie, ale oba rynki powyżej minimów z sesji, co sugerowałoby, że czynnik strachu nieco osłabł. Rynki amerykańskie również zamknęły się nieco niżej, ponieważ obawy dotyczące zdrowia zachwiały zaufaniem inwestorów.

Kryzys koronawirusa jest tematem numer jeden, ale w czasie sesji azjatyckiej traderzy koncentrowali się na handlu, czekając, aż Pekin obniży taryfy od amerykańskiego importu o wartości 75 miliardów dolarów. Jest to zobowiązanie, które złożył w zeszłym tygodniu. Giełdy w Chinach kontynentalnych są nieznacznie na plusie.

 

W ubiegłym miesiącu Rezerwa Federalna wyraziła swoje niezadowolenie, że stopa inflacji jest znacznie poniżej celu 2%. Preferowaną miarą inflacji banku centralnego jest bazowy PCE, który obecnie wynosi 1,6%. Wczoraj wskaźnik PCE skoczył do 2,5% z 2,3%, podczas gdy odczyt bazowy utrzymał się na stałym poziomie 2,3%. Podstawowa aktualizacja jest uważana za lepszą miarę popytu, więc możemy się spodziewać, że popyt będzie oscylował wokół tych poziomów przez jakiś czas.

 

Funt notował wczoraj gwałtowny wzrost zmienności na skutek niespodziewanego ogłoszenia, że Sajid Javid ustąpił ze stanowiska kanclerza, a zastąpił go mniej znany Rishi Sunak. Traderzy szybko przetworzyli te zaskakujące wiadomości, a funt wzrósł, ponieważ na rynkach panuje przekonanie, że Sunak ma większe szanse na realizację pro-biznesowej agendy premiera Johnsona. Budżet zostanie ogłoszony w przyszłym miesiącu, a w The City panuje przekonanie, że sytuacja się uspokoi i będzie sprzyjająca dla społeczności biznesowej. Nowy kanclerz może zapewnić „odbicie Borysa”, o którym mówi się od grudniowych wyborów.

 

O 8:00 Niemcy opublikowały odczyt PKB za ostatni kwartał. W ujęciu kwartalnym odczyt był prognozowany na poziomie 0,1%, a wyniósł 0,0%. W ujęciu rocznym publikacja wykazała 0,3% z prognozą 0,2%.

 

Wstępny odczyt PKB w strefie euro zostanie ogłoszony o godzinie 11:00. Ekonomiści spodziewają się, że kwartalny wynik wyniesie 0,1%, podczas gdy roczny przewiduje się na poziomie 1%.

 

Raport sprzedaży detalicznej w USA da nam dobry pogląd na apetyt konsumentów. Aktualizacja ma wynieść 0,3%, co nie zmieniłoby się w porównaniu z poprzednim raportem. Raport, bez sprzedaży samochodów, ma wynieść również 0,3% i byłby to duży spadek w stosunku do 0,7% zarejestrowanych miesiąc wcześniej. Dane zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Wstępny odczyt raportu z University of Michigan zostanie opublikowany o godzinie 16:00, a konsensus wynosi 99,5.

 

EURUSD – kurs notował spadki od końca grudnia i dopóki utrzymuje się poniżej 1,1000, tendencja spadkowa może się utrzymać. Wsparcie znajduje się przy 1,0800. Odbicie może skierować notowania na 1,1000.

 

GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,2900, szerszy ruch wzrostowy powinien być kontynuowany. Przełamanie powyżej 1,3284 powinno otworzyć drogę na retest 1,3500. Przełamanie poniżej 1,2900 może spowodować dalsze spadki w kierunku 1,2768.

 

EURGBP – dopóki utrzymujemy się poniżej 0,8538, szerszy trend spadkowy prawdopodobnie będzie kontynuowany. Spadek poniżej 0,8387 może skierować cenę na 0,8276. Opór znajduje się przy poziomie 0,8600.

 

USDJPY – kurs notował wzrosty i dopóki znajduje się powyżej 50-dniowej MA przy 109,30, szerszy trend wzrostowy może być kontynuowany i możliwy jest retest 110,00. Spadek poniżej 108,30 może skierować cenę w okolice 107,65.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 3 punkty do 7,455

 

DAX 30 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 11 punktów do 13,756

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty do 6,095

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz