Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Rynki ostrożne na koniec tygodnia pełnego niepewności, 20.09.2019r.

Podziel się postem:

 

To był trochę dziwny tydzień dla rynków akcji, które notowały spadki w obawie, że gwałtowny wzrost cen ropy, spowodowany atakiem drona w infrastrukturę naftową w Arabii Saudyjskiej w zeszły weekend, może zwiększyć problemy gospodarki globalnej w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Dotychczasowy brak eskalacji konfliktu zahamował jednak znaczną część gwałtownego wzrostu cen ropy, co skłoniło rynki akcji do odreagowania z minimów. Wciąż jednak istnieje znaczna niepewność co do dalszych wydarzeń w tym temacie. W wyniku tej niepewności rynki akcji z trudem poruszały się w górę, a giełdy w USA musiały mocno walczyć o wyjście poza swoje maksima z lipca.

Fed prawdopodobnie zdecyduje się zapewnić nieco więcej płynności rynkowi, który wydaje się cierpieć z powodu niedoboru dolarów. Bank prawdopodobnie będzie to robił do końca kwartału, gdy banki i fundusze hedgingowe uporządkują swoje bilanse i zwiększą poziom gotówki  przed końcem kwartału.

 

Posiedzenia banków centralnych w tym tygodniu przyczyniły się do złagodzenia niepokojów. Rezerwa Federalna ponownie obniżyła stopy procentowe, Ludowy Bank Chin obniżył stopę rocznych pożyczek, podczas gdy Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Japonii i Bank Anglii pozostawiły swoją politykę bez zmian. Niemniej jednak brak bardziej agresywnych działań ze strony tych głównych graczy wydaje się sprawiać wrażenie, że wszyscy działają na granicy możliwości dalszego łagodzenia polityki, a tym samym minimalizują dalszą słabość w gospodarce.

 

Wczoraj OECD uznała wyzwania stojące przed gospodarką światową, obniżając swoje prognozy dotyczące gospodarki światowej na 2019 r., z 3,2% do 2,9% – najniższego poziomu od 2009 r., powołując się na wojnę handlową USA i Chin, spowolnienie gospodarki światowej, a także wątpliwości dotyczące Brexitu. Wyzwania te zostały najlepiej zilustrowane wczoraj, gdy Europejski Bank Centralny uruchomił pierwszą transzę trzyletnich pożyczek o zerowych stopach procentowych i niższych, które okazały się być poniżej oczekiwań. Zamiast spodziewanych pożyczek o wartości od 20 do 100 miliardów euro, kwota wyniosła 3,4 miliarda euro. Przyczyn braku popytu może być wiele, ale jeśli nikt nie chce inwestować ani pożyczać pieniędzy, żadna ilość taniej gotówki nie zmusi go do tego. Jest to problem, przed którym obecnie stoi Europa. Po prostu firmy nie podejmą decyzji inwestycyjnych na dużą skalę, gdy nie ma pewności co do warunków biznesowych w czasie, gdy USA mogą chcieć zwrócić uwagę na Europę w zakresie taryf, Chiny zwalniają, a Brexit pozostaje nierozwiązany.

 

Funt notował wzrosty wczoraj wieczorem, gdy przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Claude Juncker, powiedział, że będzie gotowy pozbyć się backstopu, jeśli Wielka Brytania będzie w stanie przedstawić realne alternatywy chroniące integralność jednolitego rynku. Stanowi to znaczącą zmianę pozycji przez komisję, która do niedawna nie zgadzała się z żadną perspektywą zmiany umowy o wystąpieniu.

 

EURUSD – wciąż obserwujemy tutaj trend spadkowy, który przerodził się obecnie w konsolidację ze wsparciem przy 1,0925. Opór znajduje się w okolicy 50-dniowej MA, na poziomie 1,1120. Dopóki notowania poruszają się poniżej tego obszaru, możliwy jest retest minimów.

 

GBPUSD – notowania kontynuowały wzrosty, docierając do dwumiesięcznych szczytów przy 1 2560 i kierując się na 200-dniową MA w okolicy 1,2740. Wsparcie znajduje się przy 1,2380 oraz 1,2280.

 

EURGBP – kurs spadł poniżej 200-dniowej MA przy 0.8840, zamykając się przy 0,8795, gdzie znajduje się zniesienie 61,8% całego ruchu wzrostowego pomiędzy 0,8475 a 0,9325. Przełamanie poniżej 0,8790 otworzy drogę na 0,8720. Obecnie opór znajduje się na poziomie 0,8900, który powinien utrzymać cenę.

 

USDJPY – niepowodzenie w utrzymaniu się powyżej 108,50 spowodowało spadki dolara i otworzyło perspektywę powrotu w kierunku 107,20 oraz 106,00 po wczorajszej formacji odwrócenia na interwale dziennym. Jedynie powrót powyżej szczytów z tego tygodnia może zanegować spadkowy scenariusz.

 

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 30 punktów do 7 326.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 22 punkty do 12 435.

 

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 13 punktów do 5 646.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz