Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Rynki akcji zniżkują po ogłoszeniu ceł dla Chin, 23.03.2018r.

Podziel się postem:

 

Powoli zbliżamy się do końca kolejnego rozczarowującego tygodnia dla rynków akcji, którego głównym motorem były napięcia i niepokoje związane z polityką celną.

 

W ostatnich dniach Stany Zjednoczone podsycały niepokoje m.in. na froncie z Chinami, jednocześnie łagodząc nieco spory z UE, po przyznaniu tymczasowych zwolnień celnych na stal i aluminium, które miały rozpocząć się dzisiaj.

 

Ogłoszenie zakresu taryf celnych do 25%, przedstawienie ograniczeń inwestycyjnych do kwoty 60 mld USD, a także przedstawienie szeregu innych problemów związanych z Chinami do Światowej Organizacji Handlu (WTO), mocno uderzyło w giełdy, na których obserwowaliśmy mocne spadki.

 

Wszystko to wzbudziło obawy o kontratak ze strony chińskich przedstawicieli, którzy żądają od USA wyjaśnień w powyższych kwestiach. Na Departament Skarbu USA nałożono również zadanie zdefiniowania planu nałożenia nowych ograniczeń na chińskie inwestycje w ciągu najbliższych 60 dni.

 

Spadki na FTSE100 dotarły poniżej poziomu 7 000, osiągając nawet minima z 2017 roku i dalej – dołki ostatnio notowane w grudniu 2016 roku.

 

Największe spadki odnotowały rynki surowcowe i przemysłowe, jednak w przeciwieństwie do FTSE100, kluczowe europejskie wskaźniki wciąż znajdują się powyżej poziomów z lutego. Niemniej jednak połączenie obaw związanych z rosnącymi napięciami w handlu, a także słabsze od oczekiwań dane ekonomiczne z Francji i Niemiec wpisały się ogólne osłabienie obserwowane w ciągu ostatnich kilku tygodni.

 

Giełdy technologiczne również znalazły się pod presją w wyniku niedawnych problemów Facebooka, a oświadczenie dyrektora generalnego, Marka Zuckerberga nie powstrzymało osłabienia, biorąc pod uwagę ewentualne sankcje, jakie firma może napotkać, a także potencjalny długoterminowy efekt, jaki może wywrzeć unijna opłata dystrybucyjna na wynik sektora technicznego.

 

Inwestorzy mogą się tego obawiać, biorąc pod uwagę fakt, że sektor technologii napędzał większość zysków na rynkach amerykańskich w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Krach w tym sektorze może być bardzo niekorzystny i przynieść wiele perturbacji.

 

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami, jednak niespodziewanie dwóch polityków, Michael Saunders i Ian McCafferty, skłaniało się do podwyżki stóp o 25 punktów bazowych do 0,75%.

 

Wydaje się, że Komitet Polityki Pieniężnej usiłował wzmocnić w ten sposób przesłanie, że bank centralny poważnie podchodzi do możliwych działań w tym zakresie na majowym posiedzeniu, jednak wciąż sytuacja ta pozostaje niejasna, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro, zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i z UE.

 

W dniu dzisiejszym na amerykańskiej giełdzie czeka nas debiut Dropboxa z emisją 36 mln akcji. W tym tygodniu spółka poinformowała, że jej cel to 18-20 dolarów za akcję, przy wycenie spółki na poziomie 7,6 miliardów dolarów.

 

EURUSD – kurs wyhamował wczoraj przed 1,2400, by następnie dokonać mocnego zwrotu. Potrzeba przełamania 1,2350 by rozważać nowy cel na 1,2420. Ruch poniżej 1,2250 może pociągnąć cenę na 1,2160.

 

GBPUSD – kurs dociągnął wczoraj do 1,4220 zatrzymując się przy oporze linii trendu pociągniętej po szczytach z 2014 roku. Przełamanie może doprowadzić cenę do poziomu 1,4350, jednak tak długo, jak długo obecny poziom trzyma kurs w ryzach możliwy jest ruch powrotny w okolice 1,3980. Ruch poniżej 1,3970 może doprowadzić kurs do dołków z ostatniego tygodnia.

 

EURGBP – kurs spadł wczoraj do 8-miesięcznych minimów na 0,8667 przed odbiciem. Wydaje się, że wciąż poruszamy się w określonym zakresie z potencjałem na ruch w kierunku 0,8820. Musimy jednak zobaczyć powrót do 0,8820, by skierować się na ostatnie szczyty w okolicy 0,8920.

 

USDJPY – wsparcie wciąż znajduje się w obszarze 105,20, jednak musimy przebić się najpierw przez 107,20 by myśleć o powrocie w okolice 108,30. Ruch poniżej 105,00 może ściągnąć cenę do okrągłego 103,00.

 

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 67 punktów do 6 885.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 200 punktów do 11 900.

 

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 77 punktów do 5 090.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz