Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

RPP mogłaby podnieść stopy o 50 pb – Gatnar z RPP, 19.07.2018r.

Podziel się postem:

 

autor: Łukasz Bugaj

 

 

Członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar powiedział, że RPP mogłaby podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a pierwszy ruch mógłby nastąpić na początku 2019 roku, podała Polska Agencja Prasowa.

„Mamy miejsce na dwie podwyżki po 25 punktów bazowych. Jesteśmy w innej sytuacji niż poprzednia Rada, bo operujemy w świecie niskich stóp procentowych, więc na razie większych ruchów nie potrzeba” – powiedział Gatnar, cytowany przez PAP.

Jego zdaniem do pierwszej podwyżki powinno dojść na początku 2019 roku.

„Retorykę można by zmieniać już jesienią, bo wtedy, wraz z początkiem cyklu wyborczego, zobaczymy bardziej wyraźne żądania płacowe, a pierwszy sygnał w postaci podwyżki o 25 punktów bazowych Rada powinna wysłać na początku przyszłego roku” – powiedział członek RPP.

Gatnar dodał, że argumentem za drugą podwyżką stóp procentowych mógłby być ruch ze strony Europejskiego Banku Centralnego.

„Na razie podwyżki w strefie euro to odległa perspektywa, ale to mogłoby być inspiracją dla drugiej podwyżki w Polsce” – powiedział członek Rady, który jest jastrzębiem i trzeba o tym pamiętać czytając jego słowa.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz