Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Rozmowy na linii Chiny-USA w centrum uwagi, nadzieje na porozumienie ws. Brexitu rosną, 11.10.2019r.

Podziel się postem:

 

W dniu dzisiejszym inwestorzy będą oczekiwać spotkania Prezydenta Trumpa z wicepremierem Chin, Liu He. Rozmowy handlowe między USA a Chinami były przedmiotem zainteresowania rynków w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wczoraj Donald Trump napisał na Twitterze, że Chiny „chcą zawrzeć umowę, ale czy ja też?”. Był to najnowszy tweet o tematyce handlowej od Trumpa, a kilka godzin później prezydent USA powiedział, że rozmowy handlowe przebiegają „naprawdę dobrze”. Rynki akcji w Europie i USA wzrosły wczoraj. Pozytywny nastrój wpłynął także na Azję.

W ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się doniesienia, że USA rozważają ustępstwa dotyczące Huawei, a także nie dążą do wprowadzenia dodatkowych taryf na chiński import w zamian za pakt na rynkach walutowych. Żadna ze stron nie chce wydawać się zdesperowana, by zawrzeć umowę handlową, ale obie są wyraźnie zainteresowane osiągnięciem pewnego postępu, w przeciwnym razie negocjacje nie byłyby kontynuowane.

 

Sterling wzrósł wczoraj po tym, jak premier Johnson i Irlandczyk Leo Varadkar stwierdzili, że rozmowy w sprawie Brexitu były bardzo pozytywne i obiecujące. Szefowie rządów widzą „ścieżkę” do zawarcia umowy. Proces się przeciągał i po drodze pojawiło się kilka trudności, ale wczorajsza wiadomość była jedną z bardziej optymistycznych aktualizacji.

 

Wczoraj otrzymaliśmy mieszane dane z Europy. W Wlk. Brytanii szacowany trzymiesięczny wzrost do sierpnia wyniósł 0,3%, co przekroczyło prognozę 0,1%. Niemiecki eksport spadł w sierpniu o 1,8%, podczas gdy francuska produkcja przemysłowa spadła o 0,9%. Wielka Brytania, podobnie jak strefa euro, może wiele stracić w przypadku Brexitu bez porozumienia. Oczywiste jest, że w Europie kontynentalnej nadal występują problemy gospodarcze, dlatego też należy to wziąć pod uwagę pod kątem Brexitu.

 

Główny odczyt CPI w USA nie zmienił się i wyniósł 1,7%. Inwestorzy spodziewali się, że wzrośnie do 1,8%. Podstawowy CPI utrzymał się na stałym poziomie 2,4%, co było zgodne z prognozami ekonomistów. Jest on dokładniejszym odzwierciedleniem bazowego popytu, więc apetyty konsumentów pozostają niezmienione. Rynek pracy nadal jest w bardzo dobrym stanie. Raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniósł 210 000, co oznacza spadek z 220 000 w zeszłym tygodniu. Raporty gospodarcze nie powinny wywierać presji na Fed w kwestii obniżenia stóp procentowych.

 

O 8:00 rano zostanie opublikowany odczyt niemieckiej inflacji, który ma pozostać niezmieniony na poziomie 0,9%. Oczekuje się, że bezrobocie w Kanadzie utrzyma się na stałym poziomie 5,7%, podczas gdy zmiana zatrudnienia wzrośnie o 10 000. Raport zostanie opublikowany o godzinie 14:30. Wstępny odczyt nastrojów konsumentów z University of Michigan ma spaść do 92 z 93,2 we wrześniu. Raport zostanie opublikowany o godzinie 16:00. Będzie uważnie obserwowany w świetle sporów handlowych z Chinami.

 

EURUSD – kurs pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli zniżka się utrzyma, kolejnym celem może być 1,0800. Opór znajduje się przy  1,1100.

 

GBPUSD &ndash dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,2260, możliwy jest ruch w kierunku 1,2600. Przełamanie poniżej 1,2200 może skierować kurs na 1,2000.

 

EURGBP – wczorajsza świeca dzienna może być kluczową formacją odwrócenia i dopóki utrzymujemy się poniżej 0,8900, możliwy jest retest 0,8813, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. Przełamanie powyżej 50-dniowej MA przy 0,9014, może poprowadzić kurs w kierunku 0,9148.

 

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA, przy 106,91, możliwe są dalsze wzrosty i retest 108,47. Spadek poniżej 106,48 może otworzyć drogę na retest 106,00.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 22 punkty do 7,164.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 44 punkty do 12,208.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 17 punktów do 5,586.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz