Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Ropa spada z powodu wojny cenowej, europejskie giełdy w dół, 9.03.2020r.

Podziel się postem:

 

Cena ropy spadła w piątek po odejściu Rosji ze spotkania OPEC+ bez zgody na dalsze cięcia produkcji. Rynek ropy naftowej znajdował się pod presją w ostatnich tygodniach, ponieważ komentarze o możliwości poważnych zakłóceń gospodarczych z powodu kryzysu zdrowotnego podważyło oczekiwania w kwestii popytu. Kiedy OPEC powiedział, że toczą się rozmowy na temat zmniejszenia produkcji o 1,5 miliona baryłek dziennie, jednocześnie odkrył przed rynkiem swoje obawy o popyt. Kiedy Rosja odeszła ze spotkania bez zgody na ograniczenie produkcji, presja sprzedaży wzrosła. W weekend Arabia Saudyjska rozpoczęła wojnę cenową z Rosją. Kraj obniża ceny ropy i mówi się nawet, że rozważa zwiększenie produkcji. Wczoraj rynek energii otworzył się o ponad 17% niżej. Kontrakty terminowe Dow Jones mocno nurkowały, dlatego oczekuje się otwarcia Europy na dużym minusie.

Rynki akcji w Azji są znacznie na minusie z powodu załamania na rynku ropy. Nikkei 225 stracił ponad 5%, a Hang Seng spadł o ponad 3%. Rentowności obligacji skarbowych również notowały zniżkę. Rentowność 10-latek w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 0,5%. Miedź, platyna i pallad spadają o ponad 2%. Złoto notowało kurs powyżej 1700 USD, ale teraz wróciło poniżej tego poziomu. Bitcoin, podobnie jak ete</p>

Japonia opublikowała swoje zrewidowane dane dotyczące PKB za ostatni kwartał 2019 r. W ujęciu kwartalnym gospodarka skurczyła się o 1,8%, podczas gdy wstępny odczyt wykazał spadek o 1,6%. W ujęciu rocznym gospodarka skurczyła się o 7,1% co oznacza większy spadek niż początkowo sądzono. Publikacja podsyciła lęk przed recesją.

W nocy Korea Północna wystrzeliła co najmniej trzy niezidentyfikowane pociski, prawdopodobnie są one częścią musztry wojskowej reżimu, ale to nie pomaga nastrojom inwestycyjnym.

Rynki akcji w Europie, a także w USA spadły w piątek z powodu obaw o koronawirusa. Obawy wokół kryzysu nasiliły się wraz ze wzrostem liczby infekcji, a traderzy bali się, że Zachód może przejść przez podobną sytuację jak Wuhan. W ubiegłym tygodniu Fed ogłosił obniżkę stóp procentowych, MFW oraz poszczególne rządy utworzyły fundusze zdrowia na walkę z kryzysem, a posunięcia te sprawiły, że inwestorzy tym bardziej się martwili. Interwencje działały jak sygnały ostrzegawcze, które podsycały panikę wyprzedaży.

W weekend Włochy ogłosiły, że region Lombardii został zamknięty. Ograniczenia dotyczące podróży będą obowiązywać do początku kwietnia. Północne Włochy są bazą przemysłową kraju, więc takie drastyczne działania mogą spowodować poważne zakłócenia w handlu.

Dow Jones i S&P 500 zamknęły się w piątek niżej, pomimo imponującego raportu o zatrudnieniu. Larry Kudlow, główny doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa, powiedział, że rząd rozważa „ukierunkowane środki”, które pomogą rozwiązać problemy branży lotniczej. Pod koniec sesji w piątek Delta Airlines i United Continental Airlines zyskały na wartości.

Imponujący raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA zachęcał do oceny sytuacji z ekonomicznego punktu widzenia, jednak z punktu widzenia inwestorów, tracił on na wartości wobec obaw związanych z kryzysem zdrowotnym. Raport wykazał, że w lutym dodano 273 000 miejsc pracy, co przekroczyło prognozy 175 000. Odczyt w styczniu został skorygowany z 225 000 do 273 000. Stopa bezrobocia spadła do 3,5% z 3,6%. Średnie zarobki spadły do 3% z 3,1%, co było zgodne z prognozami.

Rentowności obligacji skarbowych spadły w zeszłym tygodniu do historycznych minimów. W piątek rentowność 10-latek w USA spadła poniżej poziomu 0,7% – co podkreśla strach, który ogarnął rynki. Rezerwa Federalna nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe o 0,5% w ubiegłym tygodniu, ale traderzy nadal uważają, że czekają nas kolejne cięcia. Mówi się o obniżkach z Banku Anglii, a także z Europejskiego Banku Centralnego. Polityka pieniężna może nie być skutecznym sposobem radzenia sobie z kryzysem, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby firmy lub ludzie zaciągali więcej pożyczek w obecnej sytuacji.

Chiny opublikowały najnowsze dane handlowe w weekend. Eksport spadł o 17,2%, podczas gdy szacunek wyniósł -14%. Odczyt spadł z wyniku wzrostowego 7,6%, który został opublikowany w styczniu. Import spadł o 4%, co było znacznie lepszym wynikiem niż spadek 15% oczekiwany przez ekonomistów. Poprzednia publikacja wykazała wzrost o 16,3%. Oczywiste jest, że kryzys zdrowotny w Chinach spowodował poważne zakłócenia, szczególnie w eksporcie.

Indeks dolara amerykańskiego odbił się w wyniku dobrego raportu o zatrudnieniu w USA, ale waluta została ostatnio znacznie osłabiona, a szerszy trend spadkowy może się utrzymywać, jeśli pojawią się kolejne spekulacje na temat obniżek stóp przez Fed.

W piątek również Kanada opublikowała dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,5% do 5,6%, zgodnie z prognozami. Zmiana zatrudnienia pokazała, że dodano 30 300 miejsc pracy. Bardziej szczegółowy raport wykazał, że dodano 37 600 pełnych etatów, podczas gdy etaty niepełne spadły o ponad 7 000. Słabość na rynku ropy powstrzymywała dolara kanadyjskiego, dlatego USD/CAD umacniał się w piątek.

O 13:15 poznamy kanadyjski odczyt rozpoczętych budów mieszkań, a ekonomiści spodziewają się wyniku 205 000.

EURUSD – kurs odreagował pod koniec miesiąca i jeżeli byki utrzymają tendencję, możliwym celem jest poziom 1,1400. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 1,1200.

GBPUSD –  para notuje wzrosty od końca lutego, a przełamanie 1,3200 może skierować kurs na 1,3284. Poziom 1,2990, gdzie znajduje się 100-dniowa MA może stanowić wsparcie.

EURGBP – kurs umacniał się od połowy lutego i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 0,8517, perspektywy pozostają pozytywne i możliwy jest ruch w kierunku 0,8786. Spadek poniżej 0,8600 może skierować cenę w okolice 1,8517.

USDJPY – kurs spada od ponad dwóch tygodni i dopóki utrzymuje się poniżej 200-dniowej MA przy 108,32, ruch spadkowy może się utrzymywać i kierować na 100,00. Ponowne podejście do 104,63 otworzy drogę na 106,48.

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 404 punkty do 6,058.

DAX 30 – oczekiwany spadek na otwarcie o 634 punkty do10,907

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 309 punktów do 4,830.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz