Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Ropa: Presja spadkowa powinna się utrzymać, 14.02.2018r.

Podziel się postem:

 

Opublikowane wczoraj wieczorem cotygodniowe dane API (Amerykańskiego Instytutu Paliw) nie były dobrą informacją dla rynku. Zapasy wzrosły bardziej niż oczekiwane przez uczestników rynku 2,6 mln baryłek, bo o 3,95 mln baryłek. W górę poszły też zapasy destylatów i benzyny. Niemniej spadek cen ropy nie był duży, co można przypisywać obserwowanej od kilku dni słabości dolara po jego wcześniejszym umocnieniu. Ale to, że mimo tego faktu notowania ropy jednak ciążą w dół, nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość. W ubiegłym tygodniu zwracałem uwagę, że skrajne pozycjonowanie na tym rynku (w styczniu przybyło dużo pozycji grających na zwyżkę) nie przysłuży się w sytuacji obserwowanego wzrostu ryzyka na globalnych rynkach. Analogicznie błędne okazało się założenie, że obserwowany układ „backwardation” w przypadku kolejnych serii kontraktów (te z krótszym terminem wygaśnięcia są notowane wyżej, od tych z dłuższym terminem) będzie ograniczać możliwe zniżki.

Globalny sentyment na rynkach wciąż nadal pozostaje słaby, a publikowane dzisiaj i jutro ważne, „twarde” dane z USA za styczeń (inflacja, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa), mogą nasilić spekulacje związane ze skalą podwyżek stóp przez FED i umocnić dolara, co nie będzie korzystne dla surowców. Dodatkowo w najbliższy czwartek rozpoczynają się kilkudniowe obchody Nowego Roku w Chinach, co może sprawiać, że inwestorzy z Azji będą chcieli wcześniej domknąć pozycje.

Raczej marnym wsparciem dla ropy są informacje od saudyjskiego ministra ds. ropy, który podał, że koncern Saudi Aramco może ograniczyć wydobycie surowca w marcu – ma być ono o 100 tys. baryłek niższe od poziomów z lutego. W dłuższym terminie inwestorzy zaczynają być sceptyczni, co do tego, że główni rozgrywający w OPEC są w stanie podjąć działania mogące wyraźnie podbić notowania ropy.

Dzisiaj w centrum uwagi będą cotygodniowe dane EIA o godz. 14:30. Spodziewany jest wzrost zapasów ropy o 2,6 mln baryłek wobec 1,9 mln baryłek wcześniej. Wyższy odczyt doda punktów do preferowanego scenariusza spadkowego.

Analiza techniczna dla FOIL (kontrakt na ropę WTI) pokazuje, że nadal bardziej prawdopodobna jest kontynuacja zniżki, niż korekta w górę. Potwierdzeniem tego scenariusza będzie zejście poniżej minimum przy 58 USD, jakie miało miejsce w ostatni piątek.

 

FOILDaily.pngWykres dzienny FOIL

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz