Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Ropa może być też wrażliwa na globalne ryzyko, 12.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Teoretycznie dzisiaj nastroje na rynku tego surowca powinny być lepsze po tym, jak wczoraj FED bardziej optymistycznie wyraził się o perspektywach amerykańskiej gospodarki, a OPEC przedstawił prognozy sugerujące, że na rynku może pojawić się w przyszłym roku niewielki deficyt tego surowca. Chociaż ta ostatnia kwestia jest nieco dyskusyjna, biorąc pod uwagę szacunki Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), która zapowiada znaczący wzrost zapasów ropy pomimo zapowiedzianych ostatnio większych cięć w produkcji przez kartel OPEC+.  To zdaje się potwierdzać w danych (dla rynku amerykańskiego) – według wczorajszej informacji Departamentu Energii (DoE) zapasy benzyny wzrosły o 5 mln brk w ubiegłym tygodniu, a destylatów o 4 mln brk.

Co dalej? Wątek OPEC pozwolił w ostatnich tygodniach na podciągnięcie notowań ropy w górę, ale perspektywy fundamentalnie nie są najlepsze. Czynnikiem wyzwalającym większą podaż mogą okazać się informacje z wątku USA-Chiny, bo ropa to też instrument spekulacyjny wrażliwy na wahania globalnego podejścia do ryzyka.

Na dziennym wykresie FOIL widać kanał wzrostowy – w piątek (zaraz po informacjach ze szczytu OPEC+) dotknęliśmy jego górnego ograniczenia. Od tego momentu rynek nie wybił też nowego szczytu. Z kolei na układzie miesięcznym uwagę zwracają poprzednie świece – czy grudzień też zakończy się układem z górnym knotem?

FOIL DAILY

Wykres dzienny FOIL

FOILMONTHLY

Wykres miesięczny FOIL

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz