Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Riksbank pierwszym bankiem centralnym z e-walutą?, 26.02.2020r.

Podziel się postem:

 

Szwedzki bank centralny (Riksbank) poinformował o rozpoczęciu testów swojej własnej e-waluty, czyli e-Krony. Rozwiązanie opracowywane jest wraz z firmą Accenture, a pilotażowe testy mają udowodnić, że korzystanie z waluty cyfrowej jest dla obywateli proste i bezproblemowe.

Do gigantycznego przekrętu kryptowalutowego przyznał się Steve Chen – twórca piramidy Gemcoin, która pochłonęła 147 milionów dolarów. Poszkodowanych zostało 70 tysięcy inwestorów, którzy nagradzani byli monetami, u podstaw wartości których rzekomo miały stać wydobywane w posiadanych kopalniach kamienie szlachetne. W istocie jednak Chen i jego współpracownicy jedynie kupowali kamienie na rynku, a następnie zawyżali ich ceny, co wywoływało sztuczny wzrost wartości coinów. 62-letniemu Chenowi grozi 10 lat więzienia.

W zeszłym tygodniu w niejasnych okolicznościach działalność zakończyła kolejna giełda kryptowalutowa – FCoin. Szef giełdy poinformował, że ta stała się niewypłacalna. Powodem ma być luka w aktywach o wartości około 130 milionów USD. Szacuje się, że może być mowa o niedobrze około 7 – 13 tysięcy BTC. FCoin przyjął model, w którym opłaty transakcyjne były w całości zwracane użytkownikom w tokenach FT. Błędy w systemie miały jednak spowodować, że przez ostatni rok wypłacono zbyt wiele tokenów, czego administratorzy nie zauważyli w porę.

Na zdecentralizowany protokół kredytowy bZx przeprowadzono kolejny atak. Poprzednim razem strata wyniosła 1193 ETH (nieco ponad 300 tysięcy USD po aktualnym kursie), teraz było to już 2388 ETH, czyli ponad 600 tysięcy dolarów. Atak polegał na manipulacji algorytmami zabezpieczającymi protokół, co możliwe było przez branie szybki pożyczek i manipulowanie kursami.

Brazylia wytacza działa przeciwko giełdom kryptowalutowym. Właśnie podwoje zamknęły tam dwie duże giełdy, którym miejscowy regulator zagroził wysokimi karami pieniężnymi (100 tysięcy realów), jeśli nie zawieszą działalności. Odbija się to również na wolumenie transakcji, który notuje coraz niższe wartości w Brazylii.

O fotel prezydenta w USA kandyduje Michael Bloomberg, którego nazwisko jednoznacznie kojarzy się z utworzonymi przez niego biznesami medialnymi. Zapowiedział, że będzie dążyć do regulacji sektora kryptowalutowego. Bloomberg widziałby wzmożony nadzór nad kryptoaktywami w imię ochrony interesów konsumentów.

UEFA planuje zaprząc blockchaina do sprzedaży biletów na Euro 2020. Zapewnić ma to aplikacja mobilna, która usprawni procesy wejścia na stadiony – docelowo z rozwiązania ma skorzystać ponad milion kibiców.

Najważniejszej kryptowalucie ponownie nie udało się pozostać ponad 10 tysiącami dolarów. BTC obecnie znów oddala się od tego poziomu, będąc już poniżej oporu na 9500 USD. Wyższym oporem będzie 10500 USD. Wsparcie na okrągłych 9000 USD.

W konsolidacji tkwi również Ethereum. Najbliższy opór to jej górne ograniczenie na 285 USD, a następnie okrągłe 300 dolarów. Wsparcia na 240 i 200 USD.

Bitcoin Cash po utworzeniu luki spadkowej powoli spada. Wsparcia można oczekiwać na 306 i 300 USD. Oporem będzie okrągłe 400 USD i cały obszar luki.

Litecoin znajduje się w prostokątnej formacji w rejonach 70 dolarów. Najbliższy opór na 80 USD, a wsparcie na 62 dolarach.

Ripple obrało kierunek spadkowy i obecnie znajduje się w rejonie wsparcia w okolicach 24 centów. Kolejne na 0,215 USD. Ważniejsze opory w rejonach 28 i 29,5 centów.

Podobna sytuacja ma miejsce na Dashu. Cena tego coina obecnie znajduje się już poniżej krytycznych 100 USD. Kolejne wsparcie to 75-77 USD. Najbliższy opór to rzeczone 100 dolarów, a potem 128 dolarów, które osiągnięcie będzie oznaczać domknięcie spadkowej luki.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz