Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Raport z rynku pracy impulsem dla amerykańskich obligacji, 5.10.2018r.

Podziel się postem:

 

Rynki akcji zaliczyły zmienny tydzień po obu stronach Atlantyku. Dow Jones osiągnął rekordowe poziomy, ale pozostałe amerykańskie indeksy radziły sobie gorzej. Podobnie sytuacja kształtowała się w Europie, z pozytywnym akcentem w postaci włoskiej polityki, rosnącymi rentownościami obligacji w tym kraju, a także spowolnieniem aktywności gospodarczej.W przeciwieństwie do Europy, amerykańska gospodarka wydaje się być mocno rozgrzana, podobnie jak oczekiwania względem amerykańskich stóp procentowych. Rynki akcji w USA gwałtownie wczoraj zniżkowały, a indeks Dow zaliczył największy w ostatnich dwóch miesiącach spadek. W miarę upływu czasu spadek ten nie wydawał się aż tak silny w porównaniu do wcześniejszych wyprzedaży, jednak rentowności amerykańskich obligacji zaczynają wyglądać tak, jakby mogły rozpocząć wzrosty i to właśnie ten aspekt może znaleźć się w centrum zainteresowania, z powodu najnowszych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Osiągnięcie przez 10-letnie obligacje amerykańskie rentowności na poziomie najwyższym od 2011 r. może dodatkowo napędzić rynek, jeśli dziś zobaczymy przyzwoite dane dotyczące zatrudnienia w USA. Po opublikowaniu raportu ADP, wskazującego na 230 tys. nowych miejsc pracy we wrześniu i ostatniej ankiecie ISM, wzrosły oczekiwania, co do odczytu dzisiejszych payrollsów na poziomie przekraczającym 200 tys. Wśród inwestorów rodzą się oczekiwania, że łączna liczba z tych dwóch raportów wyniesie blisko 500 tys.

Pomimo tego optymizmu, ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom, zważywszy na niewielką korelację między tymi dwoma sprawozdaniami w ostatnich miesiącach. Ponadto oczekuje się spadku bezrobocia do 3,8% z 3,9%.

 

Jeśli chodzi o dzisiejszy raport o zatrudnieniu, konsensus kształtuje się na poziomie 184 tys., czyli nieco niżej niż w sierpniu (201 tys.), jednak nie byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby liczba ta przekroczyła 200 tys.

Ważnym aspektem serii danych, które do nas napłyną będzie tempo wzrostu płac. W sierpniowym raporcie płace wzrosły o 2,9%, czyli najsilniej w tym roku, a to sugeruje, że odczyt na poziomie 3% jest w zasięgu ręki. Oczekiwania na dziś są takie, że dynamika płaca spadnie do 2,8%, ale może to być zjawisko tymczasowe, gdy zbliżamy się do końca roku.

Decyzja Amazon w tym tygodniu o podniesieniu poziomu minimalnego wynagrodzenia do 15 USD za godzinę może spowodować, że wzrost płac nastąpi jeszcze do końca tego roku i najprawdopodobniej skłoni innych pracodawców do pójścia w te ślady w nadchodzących miesiącach.

Jest to również istotny dzień dla kanadyjskiego rynku pracy. Dobre dane podniosą perspektywę podwyżki stóp przez Bank Kanady jeszcze w tym miesiącu, podczas gdy obawy dotyczące NAFTA wydają się tracić na znaczeniu wraz z umową USMCA.

 

W ostatnim raporcie dotyczącym miejsc pracy w Kanadzie odnotowaliśmy duży spadek zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, o 92 tys., a wzrost zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym wzrósł tylko o 40,4 tys. Był to duży zwrot po lipcowym raporcie.

Według prognoz analityków dzisiejsze sprawozdanie z Kanady powinno przynieść wzrosty zarówno w niepełnym wymiarze godzin, jak i na pełnym etacie, odpowiednio 20 tys. i 15 tys., podczas gdy stopa bezrobocia spadnie do 5,9 proc. Znaczące różnice w tym sprawozdaniu mogłyby zmniejszyć perspektywy podniesienia stóp przez Bank Kanady jeszcze w tym miesiącu.

 

EURUSD – cena znalazła wsparcie na 1,1460 i odbiła delikatnie, jednak ryzyko spadków w kierunku sierpniowych dołków w okolicy 1,1300 pozostaje realne dopóki znajdujemy się poniżej 1,1590. Poziom 1,1590 stanowi obecnie opór, wraz z 1,1690, gdy cena spada niżej.

 

GBPUSD – niespodziewanie funt znalazł wsparcie przy 1,2920 i odbił powyżej 1,3000.  Musimy jednak wciąż zobaczyć ruch powyżej 1,3120 by zredukować ryzyko spadków w kierunku 1,2850.

 

EURGBP – notowania zaczęły nieco spadać ze wsparciem przy 0,8840. Spadek poniżej tego miejsca i 200-dniowej średniej kroczącej może rozpocząć większą zniżkę. Opór znajduje się przy 0,8940 z kluczowym poziomem na 0,9040.

USDJPY – kurs wycofal się z okolic szczytu z listopada 2017 przy 114,73. Ruch w okolice 115,00 otwiera drogę w kierunku 115,60. Wsparcie znajduje się przy dołkach z tego tygodnia na poziomie 113,60

 

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 20 punktów, na poziomie 7 438.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty, na poziomie  12 248.

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty, na poziomie 5 414.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz