Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Raport surowcowy środa (ropa, miedź), 27 grudnia 2017.

Podziel się postem:

ROPA NAFTOWA
Problemy z podażą ropy w Libii i powolny powrót sytuacji w UK do normalności. Po świątecznej przerwie, wczoraj inwestorzy na globalnych rynkach towarowych powrócili do aktywności. Wtorkowa sesja przyniosła dynamiczną zwyżkę notowań ropy naftowej – cena amerykańskiej ropy WTI zwyżkowała o 2,6%, docierając w okolice 60 USD za baryłkę, czyli do tegorocznego rekordu cenowego i jednocześnie najwyższego poziomu od połowy 2015 roku. Bezpośrednią przyczyną tak wyraźnego wzrostu notowań ropy naftowej podczas wczorajszej sesji były zaburzenia w przemyśle naftowym w Libii. Ze względu na eksplozję,przerwane zostały dostawy około 90 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie ropociągiem transportującym surowiec do ważnego portu Es Sider. Problem jest poważny, aczkolwiek na libijskim rynku zaburzenia w wydobyciu i transporcie ropy naftowej pojawiają się regularnie od kilku lat, dlatego reakcja inwestorów może być krótkotrwała. Z kolei sytuacja na Morzu Północnym powoli wraca do normy. W pierwszej połowie grudnia kluczowy tamtejszy ropociąg, Forties, transportujący aż 450 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie, został zamknięty ze względu na nieszczelności wykryte podczas rutynowej kontroli. Obecnie przepływ ropy przez Forties jest stopniowo przywracany, a operator ropociągu zapowiada, że na początku roku sytuacja powróci do stanu sprzed awarii.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
MIEDŹ
Chińska dbałość o środowisko zagrożeniem dla podaży miedzi. Notowania miedzi w grudniu radzą sobie bardzo dobrze. Po dynamicznym spadku cen tego metalu na początku miesiąca, później notowania wpadły wciąg nieprzerwanych zwyżek,który jest już porównywalny z gwałtownymi wzrostami z przełomu października i listopada 2016 roku. Zwiększonej aktywności strony popytowej na rynku miedzi sprzyjają fundamenty w postaci prognoz stabilnego wzrostu popytu na ten metal oraz obaw o zaburzenia podaży. Te ostatnie są uzasadnione, biorąc pod uwagę możliwość
przedłużających się protestów w kopalniach miedzi w przyszłym roku oraz zaostrzenie regulacji środowiskowych w Chinach, wiążące się z ograniczeniem wydobycia i przetwórstwa metali przemysłowych. W poniedziałek pojawiły się informacje ze strony spółki Jiangxi Copper, największego producenta miedzi w Chinach, o rządowym nakazie wstrzymania produkcji na co najmniej tydzień w celu oszacowania poziomów zanieczyszczenia środowiska. Na razie jest zbyt wcześnie, by móc oszacować, na ile chińskie regulacje środowiskowe zmienią chiński przemysł miedziowy w przyszłym roku, jednak wiele wskazuje na to, że będą one jednym z ważniejszych czynników cenotwórczych na rynku tego metalu w 2018 r. Chociaż w wydobyciu miedzi w kopalniach od lat dominuje Chile, to Chiny są kluczowym producentem miedzi rafinowanej i najważniejszym konsumentem tego surowca.
Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM Boś
Podziel się postem:

Dodaj komentarz