Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Puste kalendarium makro może sprzyjać stabilizacji notowań, 21.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Kończąca tydzień sesja za oceanem wskazywała na lekki niepokój wśród kupujących. Tym razem nie bez echa pozostał słaby odczyt chińskiego PKB, który wyniósł 6 proc. co jest najniższym odczytem od 27 lat. Nie zachwycały też dane z amerykańskiej gospodarki. Spadek dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Dodatkowo jest słabszy od oczekiwań indeks Fed z Filadelfii oraz drugi z rzędu gorszy odczyt wskaźników wyprzedzających Conference Board sugeruje, że również amerykańska gospodarka musi zmierzyć się z coraz wyraźniejszymi trudnościami. Jak wskazywał The Wall Street Journal doradcy Donalda Trumpa ostrzegli prezydenta, że dalsza eskalacja konfliktu handlowego znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia globalnej recesji co obniży jego szanse na reelekcje. Wśród spółek wyraźnie negatywnie zapisały się akcje Boeinga i Johnson & Johnson, które straciły około 6 proc. W efekcie piątkowa sesja przebiegała pod naporem sprzedających. DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite straciły odpowiednio 0,95%, 0,39% i 0,83%. W obraz rynku wpisały się spółki o małej kapitalizacji. Russell2000 stracił 0,41%. Obrót na Wall Street wyniósł 3,408 mld USD.

Dzisiaj opublikowano dane o dynamice eksportu z Japonii. Wynik -5,2 proc. jest dziesiątym z rzędu miesięcznym spadkiem. Bieżący tydzień nie będzie rozpieszczał inwestorów publikacją danych makroekonomicznych. W środę Departament Energii przedstawi raport o tygodniowej zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów. W czwartek publikacja PMI dla przemysłu z Japonii, poszczególnych gospodarek Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych. Jednak najważniejszym wydarzeniem dnia będzie decyzja EBC o wysokości stóp procentowych oraz konferencja Mario Draghiego, która jest zaplanowana na godz. 14:30. O tej samej godzinie poznamy zamówienia na dobra trwałego użytku z USA.

Dzisiejsza sesja w rejonie Azji i Pacyfiku przebiega w mieszanych nastrojach. Inwestorzy z Dalekiego Wschodu powstrzymują się z poważniejszymi decyzjami o czym świadczy spadek obrotów o 30% w stosunku do średniej miesięcznej. W czerwonej strefie zakończył handel australijski S&P/ASX200. Nieco optymizmu dodał wicepremier Liu He mówiąc, że rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi idą w kierunku zawarcia częściowego porozumienia. Nikkei zyskał 0,25%. Na pozostałych giełdach regionu: Hong Kong (0,09%), Szanghaj (-0,08%), Singapur (0,94%). Indeks Asia Dow nad kreską 0,26%.

Kończąc tydzień sesja na GPW przebiegała pod znakiem wyhamowania ostatnich wzrostów. Sprzedającym udało się utworzyć nowe minimum w stosunku do poprzedniej sesji. Minimum to znalazło się w strefie wsparcia w okolicach 2150. Przy obrocie na szerokim rynku 709 mln PLN, WIG20 stracił 0,41%. Zamknięcie nastąpiło w okolicach górnego zakresu wahań na poziomie 2168,49. Być może taki obraz rynku kształtowały główne europejskie parkiety bowiem wszystkie zakończyły dzień w czerwonej strefie. W gronie blue chipów 5 spółek odnotowało zyski, a 15 zakończyło dzień spadkami. Najlepiej wypadły walory PKN Orlen, które zyskały 1,90% i była to jedyna spółka, która wzrosła powyżej jednego procenta. Nie mieli powodów do zadowolenia posiadacze akcji Tauronu, JSW i CCC przynosząc ich właścicielom straty odpowiednio 4,34%, 3,89 i 2,27%. Najsłabiej porodziły sobie średnie spó łki spychając mWIG40 o 0,92%. Również sWIG80 zakończył dzień na minusie.

Początek handlu przy Książęcej sprzyja kupującym. WIG20fut zyskuje 0,59% wspinając się powyżej piątkowego maksimum. Liderem wzrostów jest JSW, który rośnie o 5,50 proc.

Rosnący apetyt na ryzykowne aktywa wspiera rodzima walutę. PLN z wiadomych względów pozostaje pod presją w stosunku do funta.

 

GBPPLN – Para w ubiegłym tygodniu zaliczyła udany atak na wrześniowy szczyt na 4,9813. Dzisiaj handlowana jest po 4,96.

EURPLN – para oscyluje w zakresie pomiędzy 4,40 a 4,28.

USDPLN – para po pokonaniu szczytu z kwietnia 2017 roku, aktualnie przebywa w korekcie, a perspektywa cięcia stóp przez Fed wspiera złotego. Para handlowana jest dzisiaj po 3,835.

CHFPLN – kupujący są po próbie ataku na sierpniowe szczyty, a para znajduje się w korekcie i handlowana jest po 3,8950.

PLNJPY – Para powróciła do poziomu 28,00.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz