Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Przepływ kapitału do bezpiecznych instrumentów pokazuje strach inwestorów, 29.08.2019r.

Podziel się postem:

 

Po dwóch dniach wzrostów rynki w Europie zanotowały wczoraj spadki, osłabione niepewnością co do perspektyw gospodarczych, ponieważ obawy o handel i geopolitykę zdominowały napływające wiadomości.

 

Wydaje się oczywiste, że inwestorzy skłaniają się ku perspektywie dalszej słabości gospodarczej i kolejnych spadków na giełdach. Jak inaczej wytłumaczyć ruchy, które obserwujemy na rynkach obligacji i metali szlachetnych, a także waluty “save heaven”, takie jak frank szwajcarski i jen japoński. Rentowności 30-letnich obligacji w USA spadły do najniższych w historii poziomów, a cała krzywa rentowności w USA jest teraz odwrócona.

Włoskie 10-latki osiągnęły najniższy w historii poziom na bazie informacji, że włoski premier Giuseppe Conte miałby za zadanie utworzyć nowy rząd z pomocą Partii 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej. Każdy nowy rząd utworzony przez tych mało prawdopodobnych partnerów może potencjalnie zakończyć się bardzo krótkoterminową współpracą, biorąc pod uwagę, że ciężar nowej administracji będzie teraz oparty na wdrożeniu wytycznych UE i redukcji zadłużenia. Można się spodziewać, że zostanie to wykorzystane przez Matteo Salviniego.

 

Funt zanotował kolejny burzliwy dzień, gwałtownie spadając w wyniku decyzji Borisa Johnsona o zawieszeniu parlamentu od 12 września w celu ustalenia nowego programu legislacyjnego. Chociaż w tym działaniu nie ma nic dziwnego i dzieje się tak za każdym razem, gdy nowy rząd stara się ustalić program legislacyjny, to czas zawieszenia stał się przedmiotem ożywionej debaty i dyskusji. Zamknięcie, które potrwa pięć tygodni, aż do 14 października, stoi już przed szeregiem prawnych wyzwań ze strony parlamentarzystów i działaczy, którzy wyrazili oburzenie. Kalkuluje się, że premier podejmuje wysokie ryzyko, zwiększając prawdopodobieństwo wotum nieufności. Wydaje się, że rynek zapomina o tym, że parlamentarzyści wciąż mają dwie duże dźwignie, które mogą pociągnąć, aby zapobiec Brexitowi bez porozumienia. Jedną z nich jest wspomniane wcześniej wotum nieufności, które może zostać zrealizowane już w przyszłym tygodniu, a drugą odwołanie art. 50. Można jednak odnieść wrażenie, że obydwa te narzędzia wykorzystają niechętnie.

 

W ciągu ostatnich kilku dni wiele spekulowano na temat perspektyw jakiejś formy bodźca fiskalnego ze strony niemieckiego rządu w kontekście słabej sytuacji gospodarczej Niemiec w trzecim kwartale. Słabe odczyty PMI dla przemysłu i badań IFO z pewnością są powodem do niepokoju, ale przy tak niskim bezrobociu w Niemczech bariery takiego działania wciąż są bardzo wysokie, biorąc pod uwagę, że wszelkie nowe wydatki musiałyby zostać zatwierdzone przez niemiecki parlament. Dzisiejsze niemieckie wskaźniki bezrobocia prawdopodobnie podkreślą to, z odczytem na poziomie 5%, podczas gdy najnowsze wstępne dane CPI powinny wykazać dalszy spadek inflacji zasadniczej z 1,7% do 1,5%, co prawdopodobnie doda EBC przekonania dla niższych stawek i większego skupu aktywów.

 

Jeśli chodzi o dane, gospodarka USA ponownie znajdzie się w centrum uwagi z powodu najnowszych odczytów PKB za II kwartał. Publikacja ma nieznacznie spaść z 2,1% do 2%. Oczekuje się, że tygodniowy odczyt liczby bezrobotnych pozostanie na niskim poziomie 215 tys., co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 209 tys. w zeszłym tygodniu.

 

EURUSD – nie udało się przełamać w gó rę 1,1170 w miniony poniedziałek. Możliwy jest powrót w kierunku 1,1020 i dalej 1,0800. Kluczowy opór znajduje się przy 50-dniowej MA w okolicy 1,1200 oraz przy 1,1250.

 

GBPUSD – notowania spadły poniżej 1,2200, odbijając się od 1,2155, a dalej istnieje możliwość przełamania 1,2300 i ruchu w kierunku 1,2400. Ważne wsparcie znajduje się poniżej 2-letnich dołków, przy 1,2015 i jest to ważny poziom wraz z poziomem wsparcia 1,1980.

 

EURGBP – kurs odbił od 0,9015/20, jednak potrzebny jest powrót powyżej 0,9180. Tygodniowa formacja odwrócenia, która pojawiła się na wykresie kilka tygodni temu, wciąż pozostaje ważna, dopóki znajdujemy się poniżej 0,9180, z potencjałem ruchu w kierunku 0,8920 po przełamaniu 0,9000.

 

USDJPY – kurs dotarł do najniższych poziomów od listopada 2016 w okolicach 104,45. Potrzebny jest powrót powyżej 107,00 dla stabilizacji. Przełamanie w górę  107,20, może zachęcić do wzrostów w kierunku 108,20. Spadek poniżej 104,30 otwiera drogę do dalszych spadków w okolice 101,20.

 

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 14 punktów do 7 100

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 39 punktów do 11 662

 

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 20 punktów do 5 348

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz