Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Przemysł Strefy Euro pozostaje w kiepskiej kondycji, 16.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień będzie obfitował w odczyty makroekonomiczne. Dziś w nocy lepiej od oczekiwań wypadły dane z Chin. Zarówno sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, jak i inwestycje w aglomeracjach miejskich przekroczyły konsensus. Dzisiejszy dzień zdominują publikacje PMI dla sektora usług. W Japonii kolejny odczyt poniżej 50 wskazuje na spowolnienie sektora. PMI z Francji, Niemiec i Eurolandu kolejny już raz pokazały, że przemysł w Europie jest w fatalnej kondycji. W dalszej części dnia poznamy jeszcze PMI dla Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wtorek rozpocznie publikacja protokołu z posiedzenia Banku Australii. Po południu z USA dane o produkcji przemysłowej oraz rozpoczętych budowach domów, a także pozwoleniach na ich budowę. Z Kanady natomiast dane o produkcji sprzedanej. W środę inflacja konsumencka z Wielkiej Brytanii i Kanady, a Departament Energii poda raport o tygodniowej zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów. Nowa Zelandia pochwali się PKB za III kwartał. Następnego dnia decyzja Banku Japonii o wysokości stóp procentowych, a z Australii zmiana zatrudnienia. Jednak najważniejszym wydarzeniem dnia będzie decyzja Banku Anglii o wysokości stóp procentowych. Dzień zakończymy sprzedażą domów na rynku wtórnym w USA. Tydzień zakończą finalne odczyty PKB za III kwartał z Wielkiej Brytanii oraz USA.

Kupuj plotki sprzedawaj fakty, czy rajd Świętego Mikołaja? Takie pytanie zadają sobie inwestorzy za oceanem. Wzrosty na amerykańskich giełdach były napędzane nadzieją pozytywnego zakończenia „pierwszej fazy” umowy handlowej oraz cięciem kosztu pieniądza przez Fed. Oba te źródła paliwa sprawiły, że jankeskie indeksy utworzyły historyczne maksima. Czy inwestorzy zaczną realizację ponadprzeciętnych zysków, czy dalej podążą na północ? Pokażą to najbliższe sesje. Ostatnia sesja tygodnia przebiegła w równowadze. Po początkowych wzrostach, apetyt na kupno akcji powstrzymały gorsza od oczekiwań dynamika sprzedaży detalicznej, co jest niemałym zaskoczeniem. W ostatecznym rozrachunku wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych nie pokazała określonego kierunku. DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite zakończyły dzień symbolicznymi wzrostami 0,01%, 0,01% i 0,20%. Znacznie gorzej wypadły małe spółki skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks stracił 0,42%. Obrót na Wall Street wyniósł 3,942 mld USD.

Dzisiaj handel na rynkach azjatyckich przebiega w mieszanych nastrojach. Nikkei stracił o 0,29%. Na pozostałych parkietach: Hong Kong (-0,39%), Szanghaj (0,56%), Singapur (-0,01%). Asia Dow nad kreską 0,08%.

Kończąca tydzień sesja na GPW dała niewielką przewagę bykom. Po dobrym początku notowań, druga część handlu wyglądała jakby kupującym zabrakło animuszu w dalszej drodze na północ, a inicjatywę przejęli sprzedający. Przy obrocie na szerokim rynku, który wyniósł 727 mln złotych, WIG zyskał 0,19 proc. Podobnie wyglądał handel spółkami o największej kapitalizacji. Indeks blue chipów wzrósł o 0,21 proc. Po otwarciu powyżej 2100 pkt., wartość WIG20 spadła do tego poziomu. Stamtąd nastąpiło odbicie, a byki przed południem osiągnęły maksimum sesyjne na 2123,34, po czym kontra niedźwiedzi sprowadziła indeks z powrotem w okolice sesyjnych minimów. Zamknięcie nastąpiło w bezpośredniej bliskości dziennego maksimum zakresu wahań na poziomie 2106,51. Zatem przed warszawskimi bykami ważne zadanie, jakim jest  wyprowadzenie kursu trwale powyżej aktualnego poziomu 2100. Podobnie jak WIG i WIG20, w zielonej strefie wypadły pozostałe benchmarki: WIG20fut, zyskał 0,24 proc., a WIG20USD 0,65 proc. Do wzrostów dołączyły małe spółki, a sWIG80 wzrósł o 0,46 proc. Znacznie gorzej wypadły średnie spółki: mWIG40 nie może poradzić sobie z przebiciem oporu, oddając 0,11 proc. W gronie blue chipów padł remis. 10 spółek zakończyło dzień zyskiem, a tyle samo odnotowało spadki. Najlepiej wypadły mBank (2,64%) Orange (2,64%) i CCC (2,38%). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji Tauronu, PGE i CD Projektu. Walory te przyniosły stratę odpowiednio 5,11%, 3,54% i 1,36%.

Początek handlu na GPW przebiega w wyczekiwaniu. WIG20fut zyskuje 0,18%, jednak po niezłym otwarciu nie ma kontynuacji wzrostów.

Kurs złotego porusza się dość stabilnie za wyjątkiem szterlinga.

GBPPLN – Funt w piątek osiągnął najwyższe poziomy od grudnia 2016 r. Dzisiaj para handlowana jest po 5,1350.

EURPLN – Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450. Handlowana jest po 4,2750.

USDPLN – Para handlowana jest dzisiaj po 3,8350.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,8950.

PLNJPY – Para oscyluje wokół 28,00.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz