Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Przed sesją: nowy rekord hossy na Dow Jones IA, 5.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Wczorajsza sesja w USA przyniosła lekkie 0,4% – 0,6% wzrostowe zmiany głównych indeksów, w otoczeniu 0,6% zwyżki na ropie naftowej WTI. W tych warunkach transakcyjnych nieznacznie wzrosła zmienność, mierzona przez VIX dla SPX o blisko 1,1%. To pokazuje, że nowojorski rynek akcji przygotowuje się do solidnego wybicia ze zmienności a o kierunku powinna zadecydować grupa najbardziej wpływowych spółek z Wall Street, które posiadają znaczące udziały w głównych indeksach.

Ponownie trzeba odnotować nowe rekordy na S&P500 i NASDAQ-100, gdzie tegoroczne zwyżki sięgają już 23% – 30%. Nieco w ich cieniu notowany jest DJIA, który rośnie 17,72% YTD, ale co ciekawe dopiero wczoraj wybił się na nowe maksima wszechczasów przy 27517,58 punktów. Nowojorski rynek akcji wyraźnie performuje na północ, co rusz posilając się nadziejami na dalszą poprawę umowy handlowej USA – Chiny. W centrum uwagi inwestorów znajdują się także wyniki spółek i dane makroekonomiczne, które doprowadziły w ostatnich dniach do wyraźnego ocieplenia inwestycyjnego klimatu.

Wczoraj miało miejsce pierwsze przemówienie nowej Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Poniedziałkowy wieczór w Berlinie nie przyniósł ze strony Prezes Lagarde jakichkolwiek uwag dotyczących polityki monetarnej. Lagarde skupiła się na pochwałach pod adresem byłego ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeubla. Według oczekiwań nowa Prezes ECB miała zarysować wizję gospodarki strefy euro i przyszłej polityki monetarnej. Rozpoczynając swoje wystąpienie z okazji przyznania specjalnej nagrody byłemu niemieckiemu ministrowi finansów Lagarde uprzedziła jednak, że nie będzie poruszać tych tematów.

Mocno negatywne dane przedstawiła wczoraj spółka Uber (-0,92%). Strata amerykańskiej firmy w trzecim kwartale wyniosła aż 1,16 mld USD. Wynik ten co prawda okazał się lepszy od oczekiwań analityków, ale nie uchroniło to akcji Ubera w handlu pozasesyjnym od 5,5- procentowej przeceny. Strata Ubera na akcję w trzecim kwartale wyniosła 68 centów wobec oczekiwań na poziomie 81 centów. Przychody spółki wyniosły w tym okresie 2,81 mld USD a rynek liczył na 3,69 mld USD. W poprzednim kwartale Uber miał 986 mln USD straty.

Z krajowego rynku warto wspomnieć o wyniku Alior Banku, którego zysk netto (całej grupy) w trzecim kwartale 2019 roku spadł do 124,5 mln zł z 176,8 mln zł rok wcześniej. Zysk okazał się 4 procent powyżej oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że wyniesie on 119,2 mln zł. Oczekiwania pięciu biur maklerskich, co do zysku banku za trzeci kwartał, wahały się od 97 mln zł do 138 mln zł.

Ujęcie relatywne przynosi 0,24% wzmocnienie futures DAX-a w tle 0,2% – 0,3% zwyżek nowojorskich pochodnych na główne indeksy. To oznacza, że zwyżkowe reakcje, na rekordy Wall Street, rynku azjatyckiego przenoszą się do przedsesyjnego handlu w Eurolandzie. Zwyżki NIKKEI-225 czy chińskiego SSE Composite rzędu 1,08% – 2,00% podtrzymują rozgrywany wcześniej układ oraz dają nieco powiewu nowego optymizmu. Nie ma jednak na tym polu wielkich zaskoczeń, więc Euroland może spokojnie rozpocząć wtorkowe sesje od podtrzymania byczego status quo.

Sytuacja techniczna na FUS100 jest nadal pozytywna, gdyż lokalna zwyżka uległa przesileniu wg wyjścia RSI na północ przez 70 pkt. Roczny, zwyżkowy kanał Pitchforka posiada górne ograniczenie przy 8631 punktów, ale najpierw mamy miesięczny pivot – opór 8326 punktów. Walka o kontynuację hossy powinna również uwzględniać wsparcie PP 7900 punktów, co ładnie domyka nam listopadowy przedsionek zmienności do granic 7900 – 8326 punktów.

sznurek-FUS100.Daily.png

Notowania futures Nasdaq-100 w ukadzie dziennym.

 

Michał Pietrzyca

DM Boś

Podziel się postem:

Dodaj komentarz