Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Przed sesją , 9.05.2018r.

Podziel się postem:

 

 

 

Wtorkowe sesje na Wall Street odbyły się w kontekście wzrostu zaniepokojenia inwestorów relacjami świata z Iranem. Wycofanie się USA z porozumienia z Iranem zostało szczególnie nerwowo przyjęte przez rynek ropy, na którym doszło do mocnych wahań. Rynki akcji zachowały więcej dystansu, ale też trudno mówić o zaskoczeniu. Grunt pod decyzję amerykańskiej administracji był przygotowany wcześniejszymi sygnałami z Białego Domu. Dla rynków europejskich ważne jest, iż S&P500 zdołał wrócić z podróży na południe i zakończyć dzień na poziomach obserwowanych w czasie zamykania notowań przez region.

W istocie kontrakt na S&P500 notowany jest teraz 3 punkty wyżej niż przed 12 godzinami, więc wpływ decyzji amerykańskiego rządu na wskaźniki pozwalające szacować nastroje na rynkach akcji jest zerowy. Niestety w kalendarium makro na środę brak ważnych danych z Europy, więc uwaga rynków regionu będzie podzielona pomiędzy tym, co dzieje się na Wall Street – w praktyce oznacza czekanie na kolejną sesję w USA – relację dolara z innymi walutami i wreszcie zachowaniu ropy, która wydaje się być najbardziej wrażliwym elementem na sankcje nałożone na Iran – kraj będzie miał ograniczony dostęp do światowych rynków i będzie zmuszony ograniczyć sprzedaż ropy.

Warto odnotować, iż w poprzednim tygodniu siła dolara przekładała się na słabość euro, co w finale pozwoliło posilić się akcjom europejskich eksporterów i stanowiło element chroniący rynki europejskie przed presją spadkową z Wall Street. Handel bieżącego tygodnia również charakteryzuje się korelacją pomiędzy słabością euro i siłą niemieckiego DAX-a, więc spoglądanie w stronę pary EURUSD – zwłaszcza przy braku innych impulsów i mocnych ruchach walut – będzie elementem trudnym do pominięcia przez inwestorów szukających zmiennych do gry w trakcie śródsesyjnych przesunięć. Niemniej w końcówce sesji europejskich ważne będzie jednak zachowanie Wall Street.

Zmienna walutowa pozostaje ważnym elementem lokalnego układu sił. WIG20 wykazywał ostatnio wrażliwość na kondycję złotego i nie reagował na impulsy wzrostowe z rynku niemieckiego. Dopiero końcówka wczorajszej sesji przyniosła ożywienie byków, ale do kontry kupujących potrzebne było zejście WIG20 do wsparcia w rejonie 2200 pkt. Obrona ważnego punktu na wykresie sygnalizuje, iż pierwszy raz właściwie od początku maja rynek znajduje jakaś techniczną zmienną, na bazie której próbuje przeciwstawiać się presji spadkowej z rynku złotego. Jeśli złoty również złapałby oddech, to wówczas wzrosną szanse na podtrzymanie konsolidacji WIG20 w strefie 2350-2200 pkt., a technicy będą zachęcani do gry na wsparciu wizją potencjalnej formacji podwójnego dna.

Adam Stańczak
DM Boś

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz