Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Przed sesją, 27.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Czwartkowe sesje na Wall Street skończyły się solidarnymi spadkami najważniejszych indeksów. W przypadku szerokiego S&P500 cofnięcie o 0,24 procent było jednak mniejsze od spadku obserwowanego w pierwszych godzinach notowań. W istocie S&P500 skończył dzień redukując znacząco stratę z pierwszych godzin notowań i finiszował około 0,5 procent wyżej od najniższego poziomu sesji. Rynek odbił po ujawnieniu treści notki o potencjalnych naciskach prezydenta Trumpa na prezydenta Ukrainy, sygnalizując mniejsze zaniepokojenie procedurą impeachmentu. Pomagały również wypowiedzi prezydenta USA o szybkim porozumieniu handlowym z Chinami.

Z perspektywy rynków europejskich ważne jest, iż S&P500 kreślił dzienne minima w czasie zamykania sesji przez giełdy w Europie i wszystko, co zostało odrobione w kolejnych godzinach notowań jest pozytywną niespodzianką, której nie neguje lekkie, nocne cofnięcie kontraktu na S&P500. Wprawdzie futures na DAX-a nie wskazują, by region chciał jakoś szczególnie mocno odpowiadać na impuls z tego kierunku, ale korelacje indeksów europejskich z kontraktem na S&P500 są na tyle wysokie, by można oczekiwać jakiejś próby odpowiedzi regionu na lepsze od oczekiwań – czy obaw – zakończenie sesji w USA.

W kolejnych godzinach należy oczekiwać podtrzymania korelacji pomiędzy rynkami, które generalnie grają teraz wedle tych samych newsów. Na polu makro dzień nie prezentuje się jakoś szczególnie bogato, ale będzie kilka raportów, które są ważne dla ocen trendów w poszczególnych gospodarkach. Niemniej, od publikowanych dziś raportów makro trudno oczekiwać radykalnych zaskoczeń, które wpłynęły na zmiany ocen kondycji poszczególnych gospodarek. Publikacje zapewne potwierdzą tylko to, co inwestorzy wiedzą. Najważniejszym punktem dnia powinna być 14:30, kiedy na rynkach pojawią się odczyty dynamik przychodów i wydatków konsumentów oraz zamówień na dobra trwa w USA.

Lokalnie patrząc WIG20 ma za sobą wzrostowe rozdanie, którego najważniejszym elementem była jednak korelacja z niemieckim DAX-em. Warto zwrócić uwagę również na kondycję złotego, który odczuwa coraz większą presję ze strony konkurentów. Cieniem na walucie kładą się korelację z innymi walutami regionu (korona i forint), ale głównie rosnące napięcie przed publikacją wyroku TSUE w sprawie kredytów hipotecznych w walutach obcych. Tylko technicznie patrząc WIG20 staje do piątkowego rozdania w konsolidacji, której dolnym ograniczeniem są rejony 2150-2140 pkt., a górnym okolice 2183 pkt. Zmienność dzienna wynosi teraz około 28 punktów, więc teoretycznie możliwy jest ruch łamiący konsolidację, ale trudno dziś oczekiwać przesilenia średniookresowego, więc rynek skończy tydzień w znanym od miesięcy trendzie bocznym.

2019092706.png

Adam Stańczak
DM Boś
Podziel się postem:

Dodaj komentarz