Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Prognozy wzrostu produkcji ropy w USA do 12 mln baryłek dziennie, 11.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej nie przynosi dynamicznych zmian. Podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji dominowała strona popytowa, która doprowadziła notowania ropy naftowej do okolic tegorocznych maksimów, jednak nie do ich przekroczenia. Tymczasem dzisiaj rano prym na tym rynku wiedzie strona podażowa: notowania amerykańskiej ropy WTI zeszły z powrotem poniżej poziomu 74 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent przekroczyła w dół poziom 78 USD za baryłkę.

Inwestorzy na globalnym rynku ropy naftowej obawiają się rozwoju sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie w kontekście postępującego protekcjonizmu w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Donald Trump ogłosił, że USA rozważają wprowadzenie wysokich ceł na kolejne dobra importowane z Chin, o wartości 200 miliardów USD. Komunikat taki pojawił się zaledwie kilka dni po oficjalnym wprowadzeniu pierwszej dużej rundy ceł na chińskie towary (6 lipca). Nowe cła raczej nie zostaną wprowadzone szybko, jednak perspektywa eskalacji wojny handlowej na linii USA-Chiny budzi uzasadnione obawy o kondycję całej globalnej gospodarki.

FBRENTDaily_11.07.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Stronie podażowej sprzyjają także prognozy dotyczące dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj w swoim miesięcznym raporcie Energy Information Administration (EIA, będąca częścią Departamentu Energii) podała, że oczekuje zwyżki produkcji ropy w USA do poziomu 12 mln baryłek dziennie już w przyszłym roku po raz pierwszy w historii.

Stany Zjednoczone zwiększają wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych już od dwóch dekad, jednak w ostatnich latach dynamika zmian przyspieszyła. W 2017 roku produkcja ropy w USA wzrosła o 5,6%, a w bieżącym roku prognozowany jest wzrost o 15,4%. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to Stany Zjednoczone staną się największym producentem ropy naftowej na świecie jeszcze do końca bieżącego roku. EIA prognozuje, że w bieżącym kwartale średnia produkcja ropy w USA wyniesie 10,91 mln baryłek dziennie, a w IV kw. br. aż 11,29 mln baryłek dziennie.

FOILDaily_11.07.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne 

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz