Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Prognozy wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA, 17.01.2018r.

Podziel się postem:

Po ciągu dynamicznych zwyżek, praktycznie nieprzerywanych istotnymi korektami, w połowie stycznia ceny ropy naftowej spadły wyraźniej, notując tym samym największą dzienną zniżkę od ponad miesiąca. Wczoraj notowania amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI zostały przecenione o niemal procent, schodząc poniżej poziomu 64 USD za baryłkę. Tak czy inaczej, wciąż są to okolice tegorocznych szczytów cenowych, będących jednocześnie najwyższymi poziomami od końcówki 2014 roku.

Negatywnie na notowania ropy naftowej zadziałały z pewnością prognozy dotyczące produkcji ropy naftowej ze skał łupkowych, które wczoraj przedstawiła amerykańska Energy Information Administration, będąca częścią Departamentu Energii. Według tej instytucji, w lutym produkcja ropy z łupków w USA wzrośnie o 111 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 6,55 mln baryłek dziennie – i tym samym, przyczynić się do osiągnięcia przez całą amerykańską produkcję ropy naftowej (a więc uwzględniającą także źródła tradycyjne) do poziomu 10 mln baryłek dziennie w przyszłym miesiącu.

W największym stopniu do wzrostu produkcji przyczyni się rejon Permian Basin w stanach Teksas i Nowy Meksyk, gdzie produkcja ropy z łupków w lutym może wzrosnąć o 76 tys. baryłek dziennie do poziomu 2,87 mln baryłek dziennie. W tym rejonie liczba wydrążonych, ale jeszcze nieukończonych wiertni sięgnęła rekordowych 2777, co zapowiada duże możliwości zwiększania produkcji. W całych Stanach Zjednoczonych liczba wydrążonych, nieukończonych wiertni sięga obecnie 7493, co również jest historycznym maksimum.

FOILDaily_17.01.pngNotowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz