Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej z łupków w USA, 17.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się fatalnie. Cena ropy naftowej WTI w USA spadła wczoraj o 5,5%, natomiast notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały niewiele mniej, bo o około 4,6%. Presja podaży utrzymuje się na tym rynku także dzisiaj rano, mimo nieśmiałych prób odbicia notowań ropy w górę.

Stronie popytowej nie pomagają nawet informacje o strajkach pracowników platform wiertniczych w Norwegii, do których dołączyli nowi pracownicy sektora na początku tego tygodnia. Zamiast tego, inwestorzy skupiają się na danych wspierających stronę podażową, głównie tych związanych z perspektywą wzrostu globalnej produkcji ropy naftowej.

FBRENTDaily_17.07.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Wczoraj w Stanach Zjednoczonych pojawiły się ciekawe dane dotyczące tamtejszego sektora łupkowego. Energy Information Administration (EIA), będąca statystycznym ramieniem Departamentu Energii podała prognozy dalszego zwiększania produkcji ropy naftowej ze skał łupkowych w USA. Według tej instytucji, w sierpniu produkcja ropy z łupków na siedmiu kluczowych polach naftowych w tym kraju wzrośnie o 143 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,47 mln baryłek dziennie. Jeśli te prognozy się spełnią, będą one oznaczać osiągnięcie kolejnego rekordu.

Perspektywa coraz większej produkcji ropy naftowej w USA to kwestia, która od dłuższego czasu ogranicza potencjał wzrostowy cen ropy. Niemniej, dodatkowym czynnikiem, który negatywnie wpływa na notowania tego surowca w ostatnich dniach, jest złagodzenie stanowiska USA względem Iranu w kwestiach sankcji. Chociaż Stany Zjednoczone bynajmniej nie wycofują się z tej decyzji, to jednak rozważają wprowadzenie wyjątków od obowiązywania sankcji w niektórych przypadkach. Takie wyłączenia miałyby szczególne znaczenie w przypadku importerów irańskiej ropy naftowej z Azji i Europy, ponieważ te rejony świata generują największy popyt na ropę z tego bliskowschodniego kraju. Jeśli wyłączenia będą znaczące, to zredukują one obawy o dramatyczny spadek produkcji i eksportu ropy naftowej z Iranu.

FOILDaily_17.07.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne  

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz