Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Prezydenci Trump i Xi wysyłają sygnał, że są gotowi poprzeć porozumienie handlowe, 25.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Początek tygodnia może być znacznie bardziej zmiennym, niż ostatnie dwa dni. Bardzo często tak bywa kiedy amerykańscy inwestorzy odpoczywają. W czwartek amerykańskie parkiety będą zamknięta z powodu Święta Dziękczynienia, a w piątek odbędzie się skrócona sesja związana z Black Friday – przedświątecznym szaleństwem zakupowym. Na kilka wydarzeń należy zwrócić uwagę. Dzisiaj poznamy indeks nastrojów biznesu instytutu Ifo oraz sprzedaż detaliczną z Nowej Zelandii. We wtorek ze Stanów Zjednoczonych wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board, sprzedaż nowych domów oraz raport API o zapasach ropy. W środę opublikowane będą dane z USA o zamówieniach na środki trwałe oraz rewizja PKB za III kwartał. Departament Energii przedstawi raport o tygodniowej zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów. W czwartek i piątek poznamy dane o inflacji z poszczególnych gospodarek Strefy Euro. W tym tygodniu czeka nas kilka wystąpień. Dzisiaj przemawiać będzie prezes Fed Jerome Powell, a w dalszej części tygodnia swoje wystąpienia będzie miało kilku czołowych przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, w tym główny ekonomista EBC Philip Lane.

W ostatnim czasie sentyment na rynkach kształtują bieżące doniesienia z frontu wojny handlowej. W piątek powrócił optymizm na zakończenie patu w rozmowach. Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątkowym wywiadzie dla Fox News, że umowa handlowa z Chinami jest „bardzo blisko”. Prezydent dodał, że poinformował prezydenta Chin, że „umowa nie może być równa dla obu stron”. W odpowiedzi Prezydent  Xi stwierdził, że Chiny chcą osiągnąć porozumienie z USA i starają się uniknąć wojny handlowej, ale nie boją się również podejmować środków odwetowych, gdy jest to konieczne.  Xi powiedział delegatom z forum gospodarczego New Economy Forum zorganizowanego w Pekinie przez Bloomberg LP, że Chiny chcą pracować nad pierwszą fazą porozumienia w oparciu o wzajemny szacunek i równość.

Słowa Trumpa i XI rynki odebrały jako pozytywny przejaw woli dojścia do porozumienia i zaprzestanie eskalacji stanowisk. W takim otoczeniu wszystkie amerykańskie benchmarki zyskiwały podczas piątkowej sesji. Dow Jones, S&P500 i  Nasdaq Composite zakończyły dzień nad kreską rosnąc odpowiednio o 0,39%, 0,22% i 0,16%. W obraz rynku wpisały się spółki o małej kapitalizacji skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks zanotował wzrost o 0,31%. Obrót na Wall Street wyniósł 3,315 mld USD.

Tydzień rozpoczynamy silnymi wzrostami w Azji. Nikkei zyskał 0,78%. Na pozostałych giełdach: Hong Kong (1,44%), Szanghaj (0,72%), Singapur (0,03%). Asia Dow nad kreską 0,74%.

Po trwającej cały tydzień przecenie na GPW, piątkowa sesja zakończyła się sukcesem byków, którym udało utworzyć się wyższe maksimum na  indeksie WIG20 w stosunku do poprzedniej sesji na 2198,56. Udana sesja w Europie po optymistycznych doniesieniach o poprawie relacji amerykańsko-chińskich przełożyła się na poprawę nastrojów w Europie. Zamknięcie nastąpiło w okolicach środkowym zakresie dziennego poziomu wahań, co przełożyło się na wzrost WIG20 o 0,40 proc.  Niedźwiedziom udało się obronić krótkoterminowy opór na 2200 – 2005 punktów, zatem bieżący tydzień zapowiada się dość interesująco. Czy kupujący wykorzystają szansę do kupna akcji po tygodniowej przecenie? Podobnie jak WIG20 wszystkie indeksy zakończyły dzień na plusie. Obrót na szerokim rynku wyniósł 649 mln złotych, a WIG zyskał 0,42 proc. W obraz wczorajszej sesji wpisały się pozostałe indeksy. Podobnie jak WIG i WIG20, w zielonej strefie wypadły pozostałe benchmarki. WIG20fut wzrósł o 0,27 proc., WIG20USD o 0,08 proc., mWIG80 wzrósł o 0,52 proc., a indeks najmniejszych spółek o 0,42 proc. W gronie blue chipów 13 spółek zakończyło dzień zyskiem, a 7 odnotowało spadki. Najlepiej wypadły Tauron (2,52%), Santander (1,52%) i LPP (1,45%). Powodów do zadowolenie nie mieli posiadacze akcji Aliora, KGHM i Dino. Papiery te przyniosły stratę odpowiednio 1,62%, 1,61% i 1,47%. Zła passa Lotosu została przerwana. Po trzynastu z rzędu sesjach, podczas których cena akcji zniżkowała, w piątek akcje zyskały 0,85 proc.

Dzisiaj nad Wisłą powiało optymizmem. Silne wzrosty w Azji i udany początek na europejskich parkietach wspiera WIG20fut, który zyskuje 0,45%.

Rodzima waluta zakończyła trwające pięć tygodni umocnienie. W ubiegłym tygodniu zaczęła tracić do głównych walut, a obecnie deprecjacja PLN ma swoją kontynuację

GBPPLN – Para ustabilizowała się powyżej 5 PLN.

EURPLN –Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450. Para jest handlowana po 4,2950.

USDPLN – W ciągu ostatnich dni złoty traci do dolara. Para handlowana jest dzisiaj po 3,8950.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,9050.

PLNJPY – Para oscyluje wokół 28,00.
CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz