Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Presja spadkowa na ceny ropy naftowej, 17.08.2018r.

Podziel się postem:

 

W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona podażowa. Notowania amerykańskiego surowca gatunku WTI poruszają się dzisiaj rano poniżej poziomu 65 USD za baryłkę, z kolei cena europejskiej ropy Brent nieznacznie przekracza poziom 71 USD za baryłkę.

Wśród czynników, które negatywnie wpływały na ceny ropy naftowej w ostatnich dniach, znajduje się wzrost wartości dolara amerykańskiego w obliczu podwyższonej globalnej awersji do ryzyka. Mimo że w kwestii konfliktu handlowego na linii USA-Chiny pojawiło się światełko w tunelu w postaci spotkania przedstawicieli obu administracji pod koniec sierpnia, jednak w całej globalnej gospodarce nastroje wciąż są dalekie od optymizmu, chociażby ze względu na kryzys turecki.

 

FOILDaily_17.08.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Dodatkowo, w tym tygodniu pojawiły się dane pokazujące znaczny wzrost zapasów ropy naftowej w USA. O ile inwestorzy oczekiwali, że środowy raport Departamentu Energii pokaże spadek zapasów tego surowca, to pokazał on wzrost, i to duży, bo aż o 6,8 mln baryłek. Te dane rozbudziły obawy o popyt na amerykańską ropę naftową. Tymczasem produkcja ropy w USA wciąż rośnie – wg danych departamentu, w poprzednim tygodniu wzrosła ona o 100 tys. baryłek dziennie do poziomu 10,9 mln baryłek dzienne. Wiele wskazuje więc na to, że poziom 11 mln baryłek dziennie może być perspektywą już na najbliższe tygodnie.

 

FBRENTDaily_17.08.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz