Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Pozytywne otwarcie w Europie, wzrost w Wlk. Brytanii w centrum uwagi, 9.09.2019r.

Podziel się postem:

 

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy wzrosty na światowych rynkach akcji, ponieważ napięcia w Hongkongu nieco się uspokoiły, a stosunki handlowe między USA i Chinami również uległy poprawie. Carrie Lam wezwała do wycofania kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji, co podniosło nastroje w regionie i na całym świecie. Rozmowy handlowe między USA i Chinami zaplanowane zostały na październik, co zapewniło największy wzrost giełd w zeszłym tygodniu.

 

Na początku września kraje te nałożyły na siebie kolejne cła. Negocjacje odbędą się w przyszłym miesiącu i choć nie ma gwarancji, że wszystko się ułoży, to fakt, że toczą się rozmowy wpływa na poprawę nastawienia na rynkach.

 

W weekend pojawiły się rozczarowujące dane z Chin. Eksport spadł o 1%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 2%. Import spadł o 5,6%, podczas gdy konsensus szacowano na 6%. Eksport Chin do USA spadł o 16% w skali rocznej, a import z USA o 22,4%. Liczby te pokazują efekty sporu handlowego.

 

Piątkowa sesja zakończyła się mniej optymistycznie po publikacji raportu o zatrudnieniu poza rolnictwem z USA. W sierpniowym raporcie wykazano odczyt 130 000 nowych miejsc pracy. Był on niższy od prognoz. Stopa bezrobocia utrzymała się na stałym poziomie 3,7%, a roczne wynagrodzenia wzrosły o 3,2%, co jest imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę, że CPI wynosi 1,8%. Pracownicy, którzy zarabiają więcej, wydają też więcej. Ogólnie rzecz biorąc raport z USA okazał się dość pozytywny, jednak główny odczyt poniżej prognoz zdominował nieco odbiór aktualizacji.

 

W zeszłym tygodniu Sterling notował dużą zmienność z powodu chaotycznych wydarzeń w polityce Wielkiej Brytanii. Polityczna niepewność związana z Brexitem mocno uderzyła w brytyjską walutę na początku tygodnia, ale od wtorku nastąpił ostry zwrot i wydaje się, że funt znalazł wsparcie. Zmienność prawdopodobnie pozostanie wysoka w miarę rozwoju sytuacji.

 

Złoto i srebro również notowały stosunkowo dużą zmienność w zeszłym tygodniu. W czwartek widzieliśmy gwałtowne spadki, gdy inwestorzy nabrali pewności i zdecydowali się na bardziej ryzykowne instrumenty. Złoto osiągnęło najwyższy poziom od sześciu lat, a srebro dotarło do dwuletnich szczytów.

 

O godz. 10:30 Wielka Brytania opublikuje odczyt PKB, a ekonomiści oczekują wzrostu o 0,1% w lipcu w ujęciu miesięcznym. Jednocześnie zostaną opublikowane raporty dotyczące produkcji i przetwórstwa, a prognozy wynoszą -0,1% i -0,1%. Brytyjska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale, a wszelkie oznaki dalszej słabości spowodują pogłoski o możliwej recesji.

 

EURUSD – jeśli kurs utrzyma się powyżej 1,1000, notowania mogą skierować się na 1,1164. Jeżeli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, kolejnym celem będzie 1,0900.

 

GBPUSD – świeca dzienna z ostatniej środy, może być młotkiem, a przełamanie powyżej 1,2200 może poprowadzić notowania w kierunku 1,2309. Wsparcie znajduje się przy 1,1900, a szerszy ruch spadkowy może być kontynuowany.

 

EURGBP – tygodniowa świeca z połowy sierpnia okazała się być formacją odwrócenia. Jeżeli kierunek spadkowy utrzyma się, celem może być poziom 0,8872. Odbicie może poprowadzić notowania w kierunku 0,9200.

 

USDJPY – kurs odbił w zeszłym tygodniu i przełamał powyżej 107,20, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Notowania mogą kierować się na poziom 108,32 (100-dniowa MA). Jeśli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, cena może dotrzeć do 104,50.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 23 punkty do 7,305.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 19 punktów do 12,210.

 

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 5 punktów do 5,598.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz