Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Pozytywne otwarcie w Europie, napięcia irańskie opadają, 9.01.2020r.

Podziel się postem:

 

W ciągu ostatnich 48 godzin rynki finansowe płynęły z prądem wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Oczywiste jest, że inwestorzy wciąż obawiają się, że rozgrywki, które mają miejsce w kuluarach spowodują w końcu przeważenie szali i mogą wpłynąć na ich decyzje inwestycyjne. Rynki początkowo gwałtownie zareagowały na informację o irańskich atakach rakietowych w bazach lotniczych w Iraku. Udało się jednak powrócić do równowagi po tym, jak stało się jasne, że był to czynnik konieczny, by obie strony zatrzymały się i zastanowiły nad ostatnimi wydarzeniami. Ze strony Iranu najwyższy przywódca Ali Chamenei nazwał ataki „miażdżącą reakcją” w telewizji państwowej, jednak szybko okazało się, że siły irańskie ostrzegły siły irackie, o nadlatujących pociskach.

W rezultacie ceny złota i ropy szybko spadły po początkowym wzroście. Ceny ropy spadły do poziomów ostatnio obserwowanych przed świętami Bożego Narodzenia. Ta gwałtowna zmiana nastrojów była częściowo spowodowana komentarzami prezydenta USA, który przyjmując ostry ton wobec Iranu, grał mówiąc, że jego zdaniem Iran był gotowy by się wycofać, stąd nie były potrzebne dalsze działania wojskowe ze strony USA.

 

Zmniejszenie napięć pomogło rynkom europejskim zakończyć dzień na plusie, a także popchnęło S&P 500 i Nasdaq na nowe rekordowe poziomy. Nowe maksima i mocne zakończenie na rynkach w USA w dniu wczorajszym mogą przyczynić się do pozytywnego otwarcia w Europie.

 

Jeśli chodzi o dane, produkcja w Europie nadal walczy. Niemieckie zamówienia fabryczne spadły w listopadzie o 1,3%. Ta słabość potwierdza trudności w sektorze produkcyjnym, który jest kompensowany nieco przez lepsze wyniki w sektorze usług, co może zostać potwierdzone przez dzisiejsze odczyty produkcji przemysłowej. Jeśli chodzi o handel, niemiecki eksport ma spaść o 0,9%, co świadczy o słabym stanie światowej gospodarki, ponieważ obawy handlowe wpływają na aktywność gospodarczą. Oczekuje się, że import nieznacznie wzrośnie o 0,1%.

 

Inwestorzy zwracają uwagę na wiadomości dotyczące rynku pracy w USA po tym, jak w grudniu opublikowano rekordowy raport płac ADP z wynikiem 202 tys., który wskazywał na silne odbicie po słabym odczycie 67 tys. w listopadzie, choć został on skorygowany do 124 tys. Podkreśla to również, dlaczego urzędnicy Rezerwy Federalnej wydają się tak pewni swoich prognoz stóp procentowych po minutkach z zeszłotygodniowego posiedzenia FOMC. Oczekiwali też pozytywnych odczytów jeśli chodzi o raporty zaufania konsumentów i wydatków konsumenckich przed piątkowym raportem o płacach, który również ma być pozytywny, choć prawdopodobnie nie aż tak, jak w listopadzie, gdy wykazał 266 tys.

 

EURUSD euro kontynuowało walkę, spadając z ostatnich szczytów powyżej 1,1200, a przełamanie poniżej 1,1100 otwiera drogę w kierunku 1,1040. Obecnie znajdujemy się w szerszym trendzie wzrostowym z październikowych dołków, jednak potrzebne jest przełamanie 1,1250, by dać sygnał do dalszych wzrostów w kierunku 1,1400.

 

GBPUSD – para wciąż znajduje się w trendzie wzrostowym z dołków z września, pomimo nieudanej próby wybicia 1,3220 w dniu wczorajszym. Spadki ze szczytów przy 1,3500 w zeszłym miesiącu znalazły wsparcie przy 1,2920 i  musiałyby przełamać ten poziom oraz 50-dniową MA, by dać pretekst do dalszej zniżki. Musimy powrócić powyżej 1,3220, by kurs skierował się ponownie na 1,3500.

 

EURGBP – wsparcie utrzymuje się przy 0,8450/70 i dopóki znajdujemy się powyżej tego poziomu, istnieje możliwość powrotu do szczytów z zeszłego miesiąca przy 0,8600. Powyżej 0,8600 kurs może kierować się na 0,8800.

 

USDJPY – wczorajszy spadek do 107,65 został szybko odwrócony z perspektywą powrotu do 109,20/30. Wygląda na to, że kurs może się teraz konsolidować w tym zakresie cenowym, a przełamanie w którymkolwiek kierunku wskaże dalszy ruch.

 

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 25 punktów do7,600

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 105 punktów do 13,425

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 30 punktów do 6,061

 

CMC Markets

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz