Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Powell wspiera giełdy, 18.05.2020r.

Podziel się postem:

 

Japonia w technicznej recesji. Annualizowany PKB za pierwszy kwartał wyniósł -0,9 proc. przy oczekiwaniach -1,2 proc. wobec poprzedniego -1,9 proc. Co jeszcze ciekawego czeka nas w bieżącym tygodniu? We wtorek protokół z posiedzenia Banku Australii oraz dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Środa będzie dniem odczytów inflacji konsumenckiej, a wieczorem zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FOMC. Dzień później kalendarz zdominują  PMI za maj dla przemysłu i usług, począwszy od Japonii, przez Europe, po Amerykę Północną. Poznamy też minutki z posiedzenia EBC. Tydzień zakończą dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

Nocny wywiad dla CBS sprzyjał wzrostom na kontraktach na amerykańskie indeksy. Powell mówił, że Fed ma nieograniczone środki, by wspierać rynki finansowe i Rezerwa Federalna zrobi wszystko, by temu sprostać. Stwierdził, że dane medyczne są dużo ważniejsze niż dane ekonomiczne, które bank centralny rutynowo monitoruje. Słowa te sprawiają, że kontrakty sporo zyskują.

Piątkowa sesja w USA była drugą z rzędu sesją odreagowania sporych rozmiarów spadków z ostatnich dni. Jednak skala odbicia nie była już tak imponująca jak w czwartek. Indeksy rozpoczęły notowania w czerwonej strefie, ale już po półtora godzinie rozpoczął się marsz na północ, odrabiając z nawiązką początkowe straty. Perspektywa recesji i spadek presji inflacyjnej, a także rosnące obawy o drugą falę epidemii, w wyniku wychodzenia z lockdownu, nie wywierały wczoraj większego wrażenia na rynkach akcji. Zatem w ostatecznym rozrachunku Dow Jones wzrósł o 0,25 proc., S&P500 zyskał 0,39 proc, a najlepiej do tej pory radzący sobie Nasdaq Composite zakończył dzień na plusie 0,79 proc. Największy wzrost przypadł małym spółkom z indeksu Russell2000. Indeks zyskał 1,57 proc. Obrót na Wall Street wyniósł 5,725 mld USD.

Tydzień rozpoczynamy od wzrostów na giełdach Dalekiego Wschodu. Niewątpliwie impuls taki dały słowa Powella o nieograniczonych możliwościach Fed-u we wspieraniu rynków finansowych. Dane pokazały w poniedziałek, że Japonia popadła w recesję w pierwszym kwartale 2020 r. i że bieżący kwartał będzie gorszy. Nie przeszkadza to, by Giełda w Tokio rosła 0,48 proc., a wraz z nią australijski S&P/AS200 o 1,04% i południowokoreański KOSPI z zyskiem 0,54%. Na pozostałych giełdach: Hong Kong 0,28%, Shanghai 0,10%, Singapur 0,84%, Tracą Tajwan -0,69% i indyjski Sensex -2,98%.

Ostatnia sesja tygodnia na GPW, pomimo że zakończyła się przeceną WIG20, zakończyła się pomyślnie dla warszawskich byków. Ocalało bowiem wsparcie ukształtowane w pięciodniowej konsolidacji. Po części kupującym pomogli Amerykanie, którzy po nieudanym starcie zaczęli odrabiać straty i wyprowadzili indeksy powyżej zera. Handlowi przy Książęcej towarzyszył znacznie niższy obrót niż ten widziany przez ostatnie tygodnie, który na szerokim rynku wyniósł 671 mln złotych. WIG stracił 0,23 proc. Nieco bardziej dotkliwą stratę poniósł WIG20. Handel na blue chipach rozpoczął się w dobrych nastrojach. Otwarcie znacznie powyżej poziomu odniesienia zawdzięczamy niezłej sesji w Azji, gdzie giełdy odrabiały. Jednak zapał byków okazał się być słomianym i zgasł  po 10 minutach handlu. Wtedy to popyt utworzył dzienne maksimum na poziomie 1597,04. Po ponownej nieudanej próbie przełamania 1600 punktów kontrole nad rynkiem przejęli sprzedający i w połowie sesji zepchnęli indeks poniżej poprzedniego zamknięcia. Przed otwarciem na Wall Street niedźwiedzie utworzyły minimum sesji na 1568,38. Zamknięcie nastąpiło na poziomie 1572,55, w bliskości dziennego zakresu wahań, co oznacza spadek o 0,42 proc. W czerwonej strefie znalazły się WIG20fut, który zniżkował  o 0,32 proc. oraz WIG20usd, oddając z dorobku również 0,32 proc. Straty nie uniknęła druga liga. mWIG40 spadł o symboliczne 0,05 proc. Najjaśniejszym punktem piątku okazał się trzeci garnitur. sWIG80 zyskał 0,56 proc. W gronie blue chipów 8 spółek zakończyło dzień zyskami, a 12 odnotowało straty. Największe stopy zwrotu dały akcje CCC (3,57%), JSW (2,74%) i PGE (1,40%). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze papierów Orange, Cyfrowego Polsatu i Santandera. Walory te straciły odpowiednio 3,24%, 3,17% i 2,11%.

WIG20fut otwiera się powyżej piątkowego otwarcia. W początkowej fazie handlu WIG20fut zyskuje 1%.

Złoty pozostaje stabilny do głównych walut. Polska waluta nie zaliczyła praktycznie żadnego większego odreagowania, co widać bardzo dobrze po zachowaniu PLN Index.

GBPPLN –  lokalne wsparcie znajduje się na 4,97. Najbliższy opór jest na poziomie 5,23

EURPLN – cena przebiła opór na poziomie 4,4830, który stał się wsparciem. Kolejny opór jest na 4,6320.

USDPLN –  para jest poniżej oporu na 4,30. Najbliższe wsparcie jest na 4,00.

CHFPLN – wsparcie jest na poziomie 4,2440, a kolejne na 4,1570. Opór to poziom 4,4840.

PLNJPY – krótkoterminowy opór jest na 26,80. Najbliższe wsparcie to poziom 25,05.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz