Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Poranny komentarz GPW: WIG20 na fali wzrostowej, 21.07.2020r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień rozpoczął się dla warszawskiej giełdy wyjątkowo korzystnie. Wczorajsza sesja na GPW zakończyła się wzrostami wszystkich najważniejszych indeksów, a nastawienie inwestorów wskazuje na kontynuację tego ruchu również dziś. Nastroje w Europie poprawia osiągnięcie porozumienia w zakresie budżetu Unii Europejskiej oraz funduszu odbudowy.

Trwający od piątku szczyt przywódców państw Unii Europejskiej finalnie zakończył się osiągnięciem porozumienia zarówno w zakresie budżetu o wartości 1,8 biliona euro, jak i wynoszącego 750 miliardów euro funduszu odbudowy. Dla Polski oznacza to 124 miliardy euro w bezpośrednich dotacjach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami – 160 miliardów euro. Po raz pierwszy w historii wydatki budżetowe powiązane zostały jednak z przestrzeganiem zasad praworządności, zatem w przypadku ich naruszenia Rada Europejska może odciąć dany kraj od unijnych funduszy.
Porozumienie powinno zostać przyjęte przez inwestorów pozytywnie, jednak zostało ono już w dużej mierze wycenione przez rynek w poprzednich dniach. Wczoraj główne indeksy europejskie zakończyły notowania w większości wzrostami – niemiecki DAX zyskał 0,99%, francuski CAC 0,47%, a hiszpański IBEX35 wzrósł o 0,51%. Najjaśniej w Europie świeciły jednak indeksy giełdy w Warszawie – WIG20 zyskał 2,48%, mWIG40 1,81%, a sWIG 1,27%.  Tak silne wzrosty zarówno w sferze blue chipów, a także średnich i małych spółek świadczą o tym, że na rynek napłynął zarówno zagraniczny jak i rodzimy kapitał.
Dziś poważnym wyzwaniem dla indeksu WIG20 będzie pokonanie strefy oporu w okolicach 1840 punktów, czyli poziomu wczorajszego zamknięcia.  Zakres 1840-1850 stanowi górne ograniczenie sześciotygodniowej konsolidacji, a podejmowane kilkakrotnie próby ataku na te poziomy kończyły się fiaskiem. Jeśli jednak na giełdach zachodnich, na czele z giełdą we Frankfurcie, pojawi się kolor zielony, wówczas strona popytowa również na GPW może być górą, co mogłoby pomóc indeksowi WIG20 w otwarciu drogi w kierunku 2000 punktów. Realizacji takiego scenariusza spodziewa się większość inwestorów przeprowadzających transakcje poprzez platformę transakcyjną CMC Markets – 77% z nich posiada na kontraktach CFD na WIG20 pozycje długie.
Zaskoczeniem dla rynku, które w przypadku pozytywnych nastrojów może dodatkowo sprzyjać rodzimemu parkietowi, była wczorajsza publikacja dotycząca produkcji przemysłowej w Polsce, która w czerwcu w ujęciu rocznym wzrosła o 0,5%. Wiele w tym wprawdzie zasługi odroczonego przez okres lockdownu popytu na dobra takie jak meble, jednak mimo wszystko wskaźnik ten wyróżnia się na tle ostatnich publikacji makroekonomicznych na świecie.
Dziś o godzinie 10:00 poznamy inne ważne dla polskiej gospodarki dane – odczyt czerwcowej sprzedaży detalicznej. Wprawdzie przełożenie rodzimych danych makroekonomicznych na giełdę jest niewielkie, jednak w przypadku dużych rozbieżności, jak to miało miejsce w przypadku wczorajszej publikacji produkcji przemysłowej, rynek może zareagować żywiołowo.  Prognozy zakładają, że sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym spadła w czerwcu o 4%, zatem lepszy odczyt może stanowić paliwo dla byków.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz