Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Polski złoty zyskuje, ale tylko względem dolara, 21.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Po słowach Donalda Trumpa, że nie zgadza się z polityką pieniężną FED, która zakłada dalsze podwyżki stóp procentowych, dolar zaczął mocniej tracić. Indeks dolara znalazł się w okolicach poprzednich szczytów, na poziomie 95,40, następne wsparcie jest na 95. EURUSD szybkim ruchem doszedł do kluczowego oporu na 1,1530, tym samym USDPLN przebił krótkoterminowe wsparcie. Natomiast polski złoty tak naprawdę umocnił się tylko względem dolara.

Słowa Prezydenta USA wspierają także indeksy, w tym nasz WIG20. Niemalże wszystkie kluczowe giełdy są dziś na zielono, a SP500 atakuje lokalny szczyt, którego przebicie otworzyłoby drogę do ataku na historyczne maksima. Na GPW najlepiej radzi sobie WIG-Górnictwo, który rośnie o 2,6% głównie dzięki KGHM, który reaguje na zwyżki miedzi i złota oraz plany inwestycyjne Zarządu. Po wynikach za II kwartał, które były zdecydowanie gorsze niż przed rokiem, przedstawiciele spółki uspokajali, że mniejszy zysk i sprzedaż w głównej mierze związane są z planowanymi remontami, które zwiększą efektywność w przyszłości, widocznie argumentacja przekonała inwestorów.

 

Na ponad 2-procentowym plusie jest WIG-Media, a tuż za nim WIG-Banki. Na największym minusie jest WIG-Leki, który reaguje na doniesienia prasowe dotyczące negatywnych perspektyw dla branży farmaceutycznej związanych ze wzrostem konkurencji oraz niebezpiecznym dla płynności split paymantem. Wśród banków bardzo dobrze zachowuje się Pekao, które zareagowało na wsparcie wynikające z luki cenowej, która powstała po przekazaniu do publicznej informacji, że Pekao oraz Alior Bank nie będą się łączyć. Dziś kurs rośnie o 2% i najbliższy opór jest na 119 zł. Alior także jest na plusie, jednak wcześniejsze sesje zniosły cały ruch wzrostowy jaki akcje wypracowały w lipcu i sierpniu. Za bankami rośnie też PZU, które utrzymało tendencję wzrostową. Kluczowe wsparcie jest na poziomie 40,50 zł, a najbliższy opór na 43,50 zł.

 

Lotos atakuje szczyty na poziomie 68 – 69 zł, spadki na rynku ropy mogą pomóc w wypracowaniu wyższej marży rafineryjnej. PKN dostał lekkiej zadyszki po ostatnich wzrostach, jednak także kurs na ten moment jest w trendzie wzrostowym, który pierwsze cele ma w okolicy 104,25 zł.

 

Na blisko 4% plusie jest Budimex. Kurs ponownie reaguje na wsparcie w rejonie 105 – 108 zł., nieco niżej, na poziomie 102 zł znajduje się silna strefa wsparcia. Akcje Budimexu straciły ponad 60% wartości od kwietnia 2017 roku. Jeżeli słowa Prezesa faktycznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, to spółka powinna być bardzo dobrze przygotowana do ewentualnego przestoju w branży. Wszyscy obawiają się jak na wyniki spółek odbiją się dynamicznie rosnące koszty pracownicze oraz materiałów. Wiele spółek podnosi problem małej elastyczności podmiotów finansujących oraz dużej rozpiętości między momentem składania oferta w przetargach a ich rozstrzygnięciem. Te dwa czynniki powodują, że generalni wykonawcy biorą na siebie ogromne ryzyko, którego nie sposób zabezpieczyć marżą, ponieważ jest ona zbyt mała. Jednak w przypadku Budmiexu, Prezes spółki zapewniał, że wybierane są takie przetargi, które dają im największą zyskowność, a potwierdza to marża, która jest wyższa od średniej w branży. Podsumowując Budmiex jest spółką, której prawdopodobnie spowolnienie w budownictwie nie zaszkodzi.

 

USDPLN kurs przełamał lokalne wsparcie na poziomie 3,7500, natomiast spadki aktualnie zatrzymały się na ważniejszym wsparciu na poziomie 3,7300. Jeżeli popyt ponownie weźmie górę, to wzrosty mogą rozpędzić się w kierunku 3,9000. Kolejne wsparcie znajduje się na poziomie 3,6800.

 

EURPLN próba wybicia oporu na 4,3100 – 4,3200 zakończyła się niepowodzeniem. Wsparcia są ulokowane na 4,2800 oraz 4,2600. Kolejne opory natomiast na 4,3700.

 

GBPPLN najbliższy opór znajduje się na 4,8300, a aktualne wsparcia na poziomie 4,7700. Kolejne umiejscowione są na 4,7300 oraz 4,6800. W przypadku mocniejszych wzrostów, barierą będzie poziom 4,8640 oraz 4,9000.

 

CHFPLN cena wybiła się z konsolidacji rosnąc powyżej 3,8000 i dynamiczne dotarła do kolejnego oporu na 3,8420. Aktualnie kurs testuje poprzednie szczyty od góry. Wybicie poziomu 3,7720 pozwoli na dalsze spadki w kierunku 3,7400. Ostateczne wsparcie jest na poziomie 3,6800. Najbliższy opór znajduje się na 3,8400, a następnie w przedziale 3,8900 – 3,9000.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz