Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Podwyżka stóp wzmocni jastrzębią politykę? 18.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Wczorajsze pozytywne zakończenie rynków akcji było w dużej mierze spowodowane optymistycznym tonem przewodniczącego Feda Jay’a Powella w  jego zeznaniach i uwagach dla decydentów na Kapitolu w Senackim Komitecie Bankowym.

Jego zdaniem Rezerwa Federalna pozostała na kursie, aby stopniowo podnosić stopy procentowe w warunkach silnej gospodarki i rynku pracy w USA. Pomogło to w początkowej fazie słabej sesji giełdowej, doprowadzając rynki europejskie do pozytywnego zakończenia i wyciągając rynki USA z dołków. Nasdaq zaliczył kolejne rekordowe zamknięcie. To mocne zakończenie prawdopodobnie przełoży się dziś na pozytywne otwarcie w Europie.

Komentarz Powella wpłynął pozytywnie na dolara amerykańskiego, przełamując dwudniową złą passę, podczas gdy funt spadł z powrotem w kierunku czerwcowych minimów z powodu obaw o niepowodzenie rządu w kwestii Brexitu. Mimo, że głosowanie przebiegło pomyślnie, bliskość marcowego terminu powoduje, że szanse na błąd polityczny i brak porozumienia są coraz większe.

Jeśli chodzi o gospodarkę brytyjską, dane są pozytywne. Wczorajsze odczyty o bezrobociu pokazują, że poziom zatrudnienia utrzymuje się na rekordowych poziomach, podczas gdy ostatnie dane o płacach tylko nieznacznie spowolniły, osiągając poziom 2,7% i utrzymując nierównowagę na poziomie płac po pozytywnej stronie. Luka ta prawdopodobnie znajdzie się dziś pod presją, gdy pojawią się najnowsze dane o CPI z czerwca.

Wraz ze wzrostem cen paliwa w czerwcu, jest prawdopodobne, że zobaczymy wzrost w stosunku do majowego odczytu na poziomie 2,4%. Szacunek ekonomistów kształtuje się na poziomie 2,6%. Oczekuje się, że bazowy CPI pozostanie stabilny na poziomie 2,1%, podczas gdy wskaźnik RPI również wzrośnie z 3,3% do 3,5%.

Jest mało prawdopodobne, że dzisiejsze odczyty podważą argumenty za wzrostem stóp, gdy Bank Anglii spotka się ponownie 2 sierpnia. Gubernator Carney nie dał żadnych wskazówek odnośnie tego, że jego pozytywny na początku miesiąca pogląd na gospodarkę uległ zmianie.

Dzisiaj poznamy również dane na temat unijnej inflacji CPI. Oczekiwania kształtują się na poziomie 2%, podczas gdy maj przyniósł nam odczyt 1,9%, a kwiecień 1,2%. Ceny bazowe pozostaną na poziomie 1%, przed przyszłotygodniowym spotkaniem Europejskiego Banku Centralnego. Nie oczekuje się zmian w polityce w przyszłym tygodniu.

Wracając do szefa Rezerwy Federalnej USA, dzisiaj drugi dzień zeznań Jay’a Powella. Jest mało prawdopodobne, aby różniły się one znacznie od wczorajszej optymistycznej oceny amerykańskiej gospodarki. Czerwcowa Beżowa Księga powinna podkreślać optymistyczne spojrzenie amerykańskich banków centralnych na to, jak radzi sobie gospodarka.

EURUSD – notowania pozostają w konsolidacji powyżej wsparcia przy 1,1620 z oporem poniżej zeszłotygodniowych szczytów na 1,1760. Spadek poniżej 1,1600 daje szansę na retest dołków z maja przy 1,1510/20. Przełamanie poniżej 1,1500 otwiera drogę w kierunku 1,1360.
GBPUSD – wczorajsze niepowodzenie w przełamaniu 50-dniowej MA przy 1,3320 doprowadziło do cofnięcia na funcie poniżej 1,3100 z kierunkiem na dołki z czerwca. Ruch poniżej 1,3040 otwiera perspektywę dalszego osłabienia z celem na 1,2980. Musimy zobaczyć ruch powrotny powyżej 1,3320, by możliwy był retest obszaru przy 1,3500.
EURGBP – opór znajduje się przy 0,8900. Utrzymanie ruchu i przełamanie otworzy drogę na marcowe szczyty przy 0,8970. Dopóki znajdujemy się poniżej 0,8900 możliwy jest retest dołków z zeszłego tygodnia.

USDJPY – kurs dąży obecnie do 113,75 i grudniowych szczytów. Jedynie spadek poniżej 112,20 może zanegować ten scenariusz i dać pretekst do ruchu w kierunku 111,20.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 35 punktów, przy 7 661.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 54 punkty, przy 12 715.
CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 16 punktów, przy 5 438.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz