Ekonomia Komentarze i opinie

Po danych – inwestycji wciąż brak, 31.08.2018r.

Podziel się postem:

 

GUS utrzymał szacunek wzrostu gospodarczego w drugim kwartale na poziomie +5,1% r/r, czyli tylko minimalnie wolniej niż w kwartale pierwszym (+5,2%). Jednak struktura wzrostu nie jest – ponownie – najlepsza. Inflacja utrzymała się na poziomie 2%, w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

Wzrost gospodarczy w Polsce w drugim kwartale był bardzo solidny – po raz ostatni dwa kwartały wzrostu powyżej 5% notowaliśmy w 2011 roku. Podstawą wzrostu jest bardzo stabilnie rosnąca konsumpcja i duża nadwyżka w wymianie zagranicznej. Jednak struktura wzrostu nie jest taka, jak można byłoby sobie życzyć. Stabilnym elementem wzrostu jest konsumpcja prywatna – jej dynamika przyspieszyła do +4,9% r/r. Niestety przyspiesza też konsumpcja publiczna, co może sugerować luzowanie dyscypliny fiskalnej (+4,4% r/r). Rozczarowaniem okazał się wzrost inwestycji – zaledwie +4,5% r/r, czyli sporo mniej niż w kwartale pierwszym (+8,1%), wynik bardzo rozczarowujący mając na uwadze miesięczne dane. Zgodnie z oczekiwaniami na wyższe poziomy powróciła dynamika wolumenów handlowych, a wobec mizernego ożywienia w inwestycjach eksport rósł szybciej niż import (6,9 wobec 6,5%), co miało istotny wkład we wzrost. Do tego nadal istotnie rosną zapasy, choć ich znaczenie było nieco mniejsze niż w pierwszym kwartale. Taka struktura oznacza, że potencjał do utrzymania obecnego tempa wzrostu na dłuższą metę jest niewielki i należy bardzo poważnie potraktować utyskiwanie przedsiębiorców na trudny dla nich rynek pracy, jako główną barierę ekspansji.

Dane o inflacji okazały się nieco wyższe od oczekiwań, gdyż utrzymała się ona na poziomie 2%, do czego przyczynił się zapewne istotny wzrost cen ropy w drugiej połowie sierpnia przy jednocześnie mocnym dolarze. Inflacja w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

Złoty dziś nieznacznie zyskuje wobec dolara i euro. Przede wszystkim trzeba jednak podkreślić stabilność notowań naszej waluty na tle zawirowań w Turcji i Ameryce Południowej.

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB

Podziel się postem:

Dodaj komentarz