Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Po banku Australii inwestorzy czekają na decyzję BoC i EBC, 7.09.2021r.

Podziel się postem:

Po wolnym dniu z okazji Święta Pracy do gry powracają gracze z USA i Kanady.  Minione święto może okazać się ważnym dniem dla pozostających bez pracy Amerykanów. Właśnie w tym dniu wygasły ważne programy – pomoc osobom samozatrudnionym i pracującym na kontraktach oraz dla tych, którzy pozostawali bez pracy dłużej niż sześć miesięcy. Tygodniowy zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 300 USD również wygasł. 

Na dzisiejszym posiedzeniu Bank Australii postanowił: utrzymywać docelową stopę pieniężną na poziomie 10 punktów bazowych, a oprocentowanie sald rozrachunku walutowego wynosi zero procent, utrzymać cel 10 punktów bazowych dla obligacji rządu Australii do kwietnia 2024 r., kupować rządowe papiery wartościowe w tempie 4 miliardów dolarów tygodniowo i kontynuować zakupy w tym tempie przynajmniej do połowy lutego 2022 roku. Bank Rezerw Australii we wtorek ograniczył cotygodniowe zakupy obligacji rządowych, ale opóźnił planowany przegląd programu skupu obligacji z listopada do lutego przyszłego roku.

Na rynku surowcowym złoto odbija się do oporu na poziomie 1834 USD za uncję. Od piątku kruszec potaniał o ponad 15 USD. Ropa WTI, pomimo bałaganu jakiego narobił huragan Ida, utrzymuje się w okolicach 70 USD. Pozostałe surowce jak miedź, platyna czy pallad poruszają się w ruchu bocznym.

Na rynku długu od dłuższego czasu jest bardzo spokojnie. Po NFP rentowność amerykańskich obligacji wzrosła i ta tendencja próbuje się utrzymać. Rentowność trzydziestoletnich obligacji wyniosła dziś rano 1,962%, a najpopularniejszych 10-latek utrzymała się powyżej 1,3%, osiągając 1,344%

Poniedziałek okazał się bardzo łaskawym dla inwestorów na głównych parkietów Europy, a najważniejsze indeksy zakończyły dzień sporymi zyskami odrabiając piątkowa przecenę: FTSE 100 (0,68%), DAX30 (0,96%), CAC40 (0,80%), , FTSE MIB (0,76%), IBEX 35 (0,21%). Stoxx 600 wzrósł o 0,69%. Niemniej od połowy sierpnia benchmarki pozostają w trendzie bocznym.

Akcje wzrosły w Szanghaju, Tokio i Hong Kongu, które stanowią większość kapitalizacji rynkowej Azji, Seul i Sydney są na minusie. Azjatyckie giełdy są dziś w optymistycznych nastrojach, ponieważ niektórzy inwestorzy mają nadzieję, że po NFP, Rezerwa Federalna odłoży w czasie cięcie stymulacji gospodarczej. Dynamika eksportu i importu w Chinach wzrosła w sierpniu znacznie powyżej oczekiwań. Indeks tokijskiej giełdy rośnie o 0,98%, australijski S&P/ASX 200 tanieje o 0,16%, południowo koreański KOSPI traci 0,57%  Na pozostałych giełdach: Hongkong (0,79%), Szanghaj (1,06%), Singapur (-0,02%), Nowa Zelandia (0,17%), Indonezja (-0,06%). Indeks Asia Dow jest nad kreską 0,81%.

Jednodniowa piątkowa korekta szybko odeszła w zapomnienie i hossa w Warszawie trwa w najlepsze. Po części takiemu stanowi rzeczy sprzyjały wzrosty w Europie. Niemniej apetyt byków na dalsze wspinanie się pod górkę wydaje się być niezagrożony i póki co inwestorzy poczekają na decyzję RPP, czy bank wreszcie podniesie stopy procentowe. Ta decyzja może być kluczową, jednak zapowiedzi płynące z NBP wskazują, że nie będzie zmian w polityce banku, a powinno dać paliwa do dalszych wzrostów. Mimo nieobecności Amerykanów WIG I WIG20 wspięły się na rekordowe poziomy, a wszystkie najważniejsze benchmarki zakończyły dzień na plusie.

Handlowi na GPW towarzyszył bardzo niski obrót, który na szerokim rynku wyniósł raptem 1,35 mld złotych, z tego na blue chipy przypadało 951 mln złotych. Indeks WIG zyskał 1,40%. Podobnej wielkości zysk odnotował WIG20. Indeks otworzył się powyżej poziomu odniesienia i przez całą sesję to strona popytowa dyktowała warunki gry. Na jakiś czas notowania zatrzymały się na pułapie 2400 pkt., jednak ostatnia część sesji pokazała determinację byków. Zamknięcie wypadło na poziomie 2416,38 pkt. Jednocześnie była to najwyższa wartość dziennego zakresu wahań. Oznacza to wzrost wartości indeksu o 1,49%. WIG20 fut osiągnął wynik 1,57%, a WIG20usd dodał do dorobku 0,94%. W zieleni zakończyły dzień druga i trzecia liga. mWIG40 wzrósł o 0,55%, a  sWIG80 zyskał 0,60%.

W gronie blue chipów 16 spółek dało akcjonariuszom powód do zadowolenia. Najwyższe stopy zwrotu osiągnęły JSW (7,17%), Dino (3,29%) i PKO BP (2,52%). Pozostałe 4 spółki zakończyły dzień stratami. Czerwonymi latarniami okazały się Mercator, LPP i Orange. Walory te zostały przecenione zostały odpowiednio o 1,39%, 0,49 i 0,31%. 

WIG20fut otworzył się poniżej wczorajszego zamknięcia. W początkowej fazie handlu indeks traci 0,54%.

Dla dalszych losów PLN najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja RPP o koszcie pieniądza. Czy przy stale rosnącej inflacji Rada zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, co zrobiły już banki centralne Czech i Węgier?  Ostatnie umocnienie złotego jest być może próbą grania pod taki krok RPP, choć mocno wątpliwy.  

GBPPLN – utrzymał wsparcie 5,1350, pokonując opór na 5,2180. Para aktualnie handlowana jest po 5,27.

EURPLN – utrzymuje się ponad poziomem 4,50.  Dziś euro wycenione jest na 4,52.

USDPLN – odbił się od poziomu 3,65 i pokonał opór wynikający ze szczytów z końca maja i początku czerwca. Dolar jest handlowany po 3,81.

CHFPLN – po odbiciu od wsparcia na 4,0320, podobnie jak pozostałe pary, wyszedł powyżej majowego oporu. Aktualnie za franka trzeba zapłacić 4,16. 

PLNJPY – Para zbliża się do wsparcia na poziomie 27,50, które na chwilę obecną jest kluczowe dla dalszych losów pary. 


CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz