Analizy

PMI w centrum uwagi, podczas gdy obawy o konflikt handlowy rosną, 3.09.2018r.

Podziel się postem:

 

W zeszłym miesiącu rynki w Stanach Zjednoczonych zaliczyły swój najlepszy sierpniowy wynik od 4 lat, po informacji o odnowionej umowie NAFTA między USA a Meksykiem i następnie po informacjach o Kanadzie, której umowa ma być sfinalizowana w nadchodzących dniach.

Optymizm związany z transakcją w Kanadzie może być przedwczesny, biorąc pod uwagę prywatne komentarze prezydenta USA, które wydają się sugerować, że interesuje go tylko umowa na jego warunkach lub nie dojdzie w ogóle do żadnego porozumienia. Dalsze dyskredytujące komentarze na temat Kanady od Trumpa na Twitterze podczas weekendu nie wróżą dobrze pod względem postępów w nadchodzących negocjacjach w tym tygodniu, jednak będziemy musieli poczekać do jutra na reakcję rynku amerykańskiego, ponieważ rynki w USA są zamknięte z powodu Święta Pracy.

 

Jeśli okaże się prawdą, że prezydent Trump nie chce porozumienia, wówczas optymizm z zeszłego tygodnia może szybko ustąpić miejsca pesymizmowi, który sprawił, że europejskie akcje doświadczyły w zeszłym miesiącu spadku, kiedy to FTSE100 dotarł do czteromiesięcznych dołków. Było to spowodowane obawą, że spór handlowy, który wydawał się być zawieszony po spotkaniu prezydenta Trumpa z przewodniczącym Komisji Europejskiej, Junckerem kilka tygodni temu, ożył ponownie po wystąpieniu prezydenta USA. Trump porównał politykę handlową UE do Chin, po odrzuceniu wniosku UE dotyczącego zniesienia wszystkich taryf we wszystkich pojazdach silnikowych.

 

Podczas gdy wchodzimy w nowy tydzień i nowy miesiąc, obawy te pozostają na pierwszym miejscu wraz z rosnącymi obawami o stabilność na rynkach wschodzących, po ostrych spadkach obserwowanych w Argentynie i na tureckiej walucie w zeszłym tygodniu. Dziś lira ponownie skupi się na najnowszych wskaźnikach inflacji CPI, które w ubiegłym miesiącu wyniosły 15,85%. Dzisiejsze odczyty mogą być znacznie wyższe, biorąc pod uwagę ostatnie ostre spadki na walucie w ostatnim miesiącu. Szacunki wzrosły do 17,5%. To może wywołać dalszą presję na władze tureckie, by podnieść stopy, czemu do tej pory sprzeciwiał się prezydent Erdogan.

 

Jeśli chodzi o dane makro, inwestorzy będą poszukiwać dowodów na to, czy obawy handlowe z ostatnich kilku miesięcy zaczęły wpływać na dane ekonomiczne. Dzisiejsze wskaźniki PMI dla przemysłu za sierpień dobrze wzmocnią tę percepcję po tym, jak najnowsze dane z Chin pokazały, że chińskie PMI dla przemysłu Caixin spadło w sierpniu do 50,6 z 50,8.

 

Opublikowane w ubiegłym tygodniu wskaźniki PMI z Francji i Niemiec sugerują, że widzieliśmy w sierpniu odbicie z 53,7 i 56,1. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Hiszpanii i Włoch. Oczekuje się, że odczyty dla tych krajów wyniosą odpowiednio 52,5 i 51,2. Obawy dotyczące nowego włoskiego rządu znalazły odzwierciedlenie w niedawnym wzroście rentowności włoskich obligacji.

Brytyjska gospodarka pozostaje w centrum uwagi, ponieważ w tle wciąż dominuje Brexit, a politycy wracają do Westminsteru w tym tygodniu po przerwie.

 

Jeśli chodzi o dane, czekamy na odczyty indeksu PMI dla przemysłu, który ma wynieść 53,9, nieco mniej niż 54 w lipcu.

Funt ponownie spadł po tym, jak główny negocjator UE, Michel Barnier, powiedział, że zdecydowanie sprzeciwiał się niektórym częściom planu Brexitu premier Theresy May. Warto jednak zwrócić uwagę, że Michel Barnier jest tylko jednym z wielu przeciwników rozwiązania May.

 

EURUSD – 1,1750 po raz kolejny okazał się istotną barierą dla wzrostów w zeszłym tygodniu. Kurs spadł do poziomów ostatnio notowanych na początku lipca. Niepowodzenie to może poprowadzić cenę w kierunku 1,1500, zwłaszcza teraz, gdy spadliśmy poniżej 1,1620.

 

GBPUSD – ostatnie odbicie poprowadziło notowania do oporu przy 50-dniowej MA na 1,3045. Przełamanie 1,3070 jest niezbędne, by otworzyć drogę w kierunku 1,3175. Spadek poniżej 1,2930 otwiera szansę na ruch do 1,2850.

 

EURGBP – po osiągnięciu rocznego maksimum w zeszłym tygodniu, kurs próbował dotrzeć do 0,9100, jednak doszło do wyraźnego cofnięcia na kluczowym oporze, co sugeruje dalsze spadki w kierunku 0,8920 i lipcowych dołków na 0,8860/70.

 

USDJPY – kurs nie dotarł do 112,00 w zeszłym tygodniu utrzymując dolara w konsolidacji. Spadek może wyhamować przy wsparcia na 110,60. Główne wsparcie znajduje się przy 200-dniowej MA na 109,80.

 

FTSE100 – oczekiwane otwarcie na niezmienionym poziomie 7 432.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 30 punktów do 12 334.

 

CAC40 – oczekiwane otwarcie na niezmienionym poziomie 5 406.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz