Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

PMI dla przemysłu w Polsce gorzej od oczekiwań, 3.09.2018r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień rozpoczyna się od słabego odczytu PMI dla przemysłu, który wyniósł 51,4 zamiast oczekiwanych 53. Jest to wskaźnik wyprzedzający, który może sugerować obawy przedsiębiorców np. w kwestii zatrudnień oraz płac w kolejnych 6 miesiącach. W środę natomiast poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych NBP. Nie należy spodziewać się żadnej zmiany w tym aspekcie. Dane na temat inflacji w zeszłym tygodniu także nie napawają oczekiwaniami względem jastrzębiego tonu, ponieważ r/r CPI wynosi 2%, czyli poniżej celu inflacyjnego NBP.

Ze świata najciekawiej zapowiadają się dane z USA na temat zatrudnienia, które jak co miesiąc, zostaną opublikowane w piątek. Prognozuje się utrzymanie bezrobocia na poziomie 3,9%, a wzrost stawki godzinowej ma wynieść 0,3% m/m. W tym wszystkim oczekuje się 191 tys. nowych miejsc pracy. Dolar pod koniec zeszłego tygodnia odrobił nieco strat z ostatnich dwóch tygodni. Jednak prawdopodobnie korekta będzie się przedłużać w oczekiwaniu na decyzję FED we wrześniu odnośnie stóp procentowych. Jakkolwiek oczekiwana decyzja podwyżki stóp procentowych jest praktycznie pewna, tak źródłem ryzyka są dalsze kroki FED, które zakładają podwyżkę w grudniu i następnie dopiero w czerwcu 2019 roku. Rozgrywa się natomiast kwestia po podwyżkę marcową, która na ten moment jest wyceniana na 35,6%. Ostatnie wypowiedzi prezesa FED były stosunkowo gołębie, a to współgrało ze stanowiskiem Prezydenta USA, który twierdzi, że dolar powinien być tańszy, a zacieśnianie polityki pieniężnej będzie błędem.

Na GPW tydzień rozpoczyna się na zielono, w WIG20 spada jedynie Eurocash. Najmocniej rośnie dziś KGHM oraz PKN Orlen. Dobry sentyment na GPW wspierany jest przez kontrakty za oceanem, pomimo, że dziś jest wolne w Kanadzie oraz USA. Wybicie nowych historycznych szczytów przez indeks SP500 pozwala na optymizm także na rynkach wschodzących. Brak popytu na złoto i srebro, pomimo zatrzymania wzrostów na dolarze pokazuje, że sentyment risk-on się nie skończył.

WIG20 rośnie dziś o 1%, w zeszłym tygodniu nastąpiło wybicie poprzedniego lokalnego szczytu na poziomie 2325 pkt, co potwierdza trend wzrostowy. Dla jego zachowania kluczowe jest wsparcie na poziomie 2216 pkt. Kolejne opory znajdują się na poziomie 2436 pkt oraz 2500 punktów. Poprawa sentymentu na całym rynku spycha spółkę CDR w tył. Pomimo bardzo dobrych wyników, inwestorom zabrakło zapału do wybicia nowego szczytu, co wskazuje na możliwe pogłębienie się korekty. Kluczowe wsparcie cały czas znajduje się na poziomie 195 – 190 zł i dopiero jego wybicie otworzy drogę do większych spadków. Zanegowanie scenariusza spadkowego nastąpi wraz z wybiciem nowego szczytu.

USDPLN wsparcie aktualnie znajduje się na poziomie 3,6400 i jego wybicie otworzy drogę do większych spadków, które oznaczać będą załamanie trendu wzrostowego. Opory są natomiast na 3,7100 oraz 3,7600.

EURPLN wsparcie aktualnie znajduje się na poziomie 4,2600, natomiast opór na 4,3200. Wybicie jednego lub drugiego poziomu wskaże na dalszy kierunek notowań.

GBPPLN odreagowanie na funcie doprowadziło do głębokiej korekty także na GBPPLN, jednak cena zatrzymała się na oporze na 4,8100. Kolejnym oporem jest 4,8600, natomiast wsparcie znajduje się na 4,7300 oraz 4,6900.

CHFPLN polski złoty najwięcej stracił właśnie względem franka w ostatnich dniach. Cena ponownie znalazła się powyżej 3,8000 co otwiera drogę do 3,8400 oraz dalej do 3,9000. Wsparcia są na 3,7300 oraz 3,6800.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz