Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Platyna na drodze do najgorszego roku od ponad dekady, 24.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Ostatnie dni na rynku platyny były niezwykle ciekawe pod kątem technicznym. Notowania tego kruszcu dotarły do poziomu 800 USD za uncję, będącego ważnym wieloletnim minimum i, jednocześnie, kluczowym poziomem wsparcia. Jego przełamanie oznaczałoby najprawdopodobniej przyspieszenie zniżek. Niemniej, póki co wspomniany poziom okazuje się skuteczny, a notowania platyny odbiły w górę i dzisiaj rano oscylują w okolicach 830 USD za uncję.

PLATINUMDaily_24.07.png

Notowania platyny – dane dzienne

 

To jednak i tak mało imponujące odbicie, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w styczniu tego roku ceny platyny poruszały się w okolicach 1000 USD za uncję i od tej pory tkwią w trendzie spadkowym. Ponadto, o trwały powrót optymizmu na rynek platyny będzie trudno przy obecnych uwarunkowaniach fundamentalnych. Bieżący rok najprawdopodobniej przyniesie kolejną sporą nadwyżkę na globalnym rynku tego kruszcu, co w dużej mierze jest związane z rozczarowującym popytem na platynę. Jeśli notowania platyny znacząco nie wzrosną w ciągu kolejnych kilku miesięcy, to 2018 rok przyniesie już siódmy z kolei roczny spadek cen tego kruszcu, a dodatkowo, najniższe średnioroczne ceny od 2005 roku.

O ile długoterminowe fundamenty pozostają słabe, to nie można jednak wykluczyć krótkoterminowego odbicia notowań platyny w górę. Liczba krótkich pozycji wśród inwestorów instytucjonalnych jest wyjątkowo duża, więc jakiekolwiek pozytywne informacje mogłyby przyczynić się do odreagowania.

 

Bossafx

Dorota Sierakowska

Podziel się postem:

Dodaj komentarz