Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Płaskie otwarcie w Europie, inwestorzy czekają na kolejny czynnik napędzający rynek, 20.08.2019r.

Podziel się postem:

 

Niedawna stabilizacja na rynkach akcji wynika bardziej z odbicia rentowności obligacji niż z jakiegokolwiek optymizmu z powodu poprawy sytuacji handlowej w USA i Chinach. Nadal bardzo mało prawdopodobne jest, abyśmy zobaczyli tutaj szybkie rozwiązanie problemu. Istnieje realne ryzyko, że prezydent Trump zwróci również uwagę na Unię Europejską, biorąc pod uwagę jego komentarze, że UE traktuje Stany Zjednoczone gorzej niż Chiny, jeśli chodzi o handel.

Rynki w USA zamknęły się wyżej trzeci raz z rzędu po tym, jak rząd USA opóźnił wprowadzanie ograniczeń dla Huawei o kolejne 90 dni. Wzrosty zostały jednak wyhamowane i powróciła ostrożność, która prawdopodobnie przełoży się na mieszane otwarcie w Europie dziś rano. Rynki w Azji również były ostrożne, ponieważ weszły w życie nowe zmienne stopy oprocentowania kredytu w Chinach.

 

Rentowności 30-latek w USA kontynuują odbicie od rekordowych minimów w pobliżu 1,95% do 2,08%, ponieważ obawy o recesję w USA uspokoiły się.

 

Chociaż wydaje się, że Stany Zjednoczone są jeszcze w miarę daleko od recesji, nie można tego samego powiedzieć o największej gospodarce w Europie, w której słyszymy głosy o przejściu od bodźca monetarnego do jakiejś formy bodźca fiskalnego, po tym jak Bundesbank ogłosił, że prawdopodobnie niemiecka gospodarka skurczy się w III kwartale, co w gruncie rzeczy doprowadziłoby ją do technicznej recesji. To spowodowało nieuniknioną spekulację, że rząd niemiecki rozpocznie znaczącą serię bodźców fiskalnych. Dodatkowo wczoraj pojawiły się informacje, że rzeczywiście istnieją plany przygotowania środków na wsparcie niemieckiej gospodarki w przypadku głębokiej recesji lub kryzysu. Jedynym problemem związanym z tą narracją jest to, że niemiecka gospodarka nie znajduje się w kryzysie. Nadal ma niskie bezrobocie i skurczyła się tylko o 0,1% w drugim kwartale. W porównaniu z sytuacją dziesięć lat temu, kiedy skurczyła się o 5%, nie jesteśmy nawet blisko kryzysu. Należy więc pamiętać, że niemiecka koncepcja kryzysu może być zupełnie inna niż u reszty świata. To może pomóc wyjaśnić, dlaczego  rentowności 2-letnich i 10-letnich obligacji niemieckich  zamknęły dzień bez zmian, blisko rekordowych minimów, pomimo wszystkich emocji związanych z możliwym planem stymulacyjnym.

 

Rentowności amerykańskich obligacji notowały największe zmiany z powodu oczekiwań, że obniżki stóp w USA w tym roku raczej nie będą tak głębokie, jak obecnie rynki wyceniają, pomimo że prezydent Trump wzmógł wczoraj swoje ataki na Rezerwę Federalną. W  związku z poprawą nastrojów, cena złota spadła poniżej 1500 USD.

 

Pomimo rosnącego sceptycyzmu wobec pozytywnego wyniku Brexitu, funt zaczął wykazywać pewne oznaki wyhamowania spadków. Wciąż jest jeszcze dużo czasu do rozwiązania tej kwestii. W najbliższych dniach ma się odbyć spotkanie premiera Johnsona, Angeli Merkel z Niemiec i Emmanuela Macrona z Francji, które ma na celu próbę dokonania zmian niektórych kluczowych elementów umowy. W liście skierowanym do przewodniczącego Rady UE, Donalda Tuska, premier zaproponował zastąpienie zabezpieczenia ochronnego prawnie wiążącym zobowiązaniem do nie budowania infrastruktury lub przeprowadzania kontroli na granicy lądowej między Irlandią a Irlandią Północną. Dotyczyłoby to obu stron, przy czym obie strony zobowiązały się do poszukiwania alternatywnych sposobów rozwiązania tego konkretnego problemu w okresie przejściowym.

 

EURUSD – kurs wygląda na słaby i może notować spadki w kierunku dołków przy 1,1020, a dalej 1,0800. Kluczowy opór znajduje się na poziomie 50-dniowej MA i 1,1250. Musimy przełamać 1,128, by dotrzeć do czerwcowych szczytów.

 

GBPUSD – dopóki znajdujemy się powyżej dwuletnich dołków przy 1,2015, funt może skierować się na północ. Poziom 1,1980 stanowi ważne wsparcie. Konieczny jest powrót powyżej 1,2260, by możliwe były dalsze wzrosty w okolice 1,2380.

 

EURGBP – potencjalna formacja odwrócenia po osiągnięciu wieloletniego szczytu przy 0,9325 w zeszłym tygodniu zwiększa perspektywę, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym. Powrót poniżej 0,9230, który stanowi obecnie opór, może doprowadzić do dalszych spadków w kierunku 0,9000.

 

USDJPY – wybicie powyżej 107,20 może spowodować powrót w kierunku 108,20. Wciąż możliwy jest ruch w okolice dołki z tego roku przy 104,70, dopóki notowania znajdują się poniżej 107,20.

 

FTSE100 – otwarcie oczekiwane na niezmienionym poziomie 7,189.

 

DAX – otwarcie oczekiwane na niezmienionym poziomie 11,715.

 

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 5,365.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz