Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Płace w Wlk. Brytanii w centrum uwagi, podczas gdy gospodarka kurczy się w kwietniu, 11.06.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki europejskie rozpoczęły wczoraj tydzień pozytywnie. Podobnie giełdy w USA notowały wzrosty, choć były one ograniczone obawami o trwałość amerykańskiej umowy imigracyjnej z Meksykiem, a także perspektywą wprowadzenia do końca miesiąca pozostałych taryf na 300 mld USD chińskich towarów. To zagrożenie zostało wskazane przez prezydenta Trumpa gdy stwierdził, że polityka celna będzie kontynuowana, jeśli prezydent Xi nie pojawi się na spotkaniu G20 w tym miesiącu. Na znak, że może rozszerzyć zakres swojej wojny handlowej, zasugerował, że Stany Zjednoczone zaczną szukać środków mających na celu rozwiązanie problemu ceł na wino, zwłaszcza francuskie. Jakby UE nie miała wystarczająco dużo problemów z perspektywą taryf samochodowych, teraz wygląda na to, że Stany Zjednoczone mogą przygotować się do rozszerzenia zakresu swoich ceł również na inne towary z UE.

Pomimo, że rynki akcji zdołały utrzymać wzrosty, wczoraj pojawiły się kolejne dowody na to, że aktywność gospodarcza nadal zwalnia. Najnowsze dane handlowe z Chin pokazały, że popyt krajowy pozostał słaby, podczas gdy w Wielkiej Brytanii najnowsze dane o produkcji w kwietniu wykazały gwałtowne spowolnienie aktywności gospodarczej, ponieważ producenci samochodów przedłużyli okresy letnich przestojów jako środek ostrożności na wypadek Brexitu „bez porozumienia”. Aktywność gospodarcza zmniejszyła się o 3,9%, co z kolei spowodowało, że gospodarka brytyjska skurczyła się o 0,4% w kwietniu. Ten rozczarowujący początek drugiego kwartału podniósł perspektywę, że pomimo imponującego początku roku, gospodarka brytyjska może w tym kwartale wyhamować. To spowolnienie w brytyjskiej gospodarce bardzo kontrastuje z ostatnimi komentarzami Andy’ego Haldane’a i Michaela Saundersa z Banku Anglii, którzy w ostatnich dniach stwierdzili, że stopy mogą wzrosnąć szybciej, niż oczekują rynki. Wydaje się to nieco życzeniowe ze strony obu z nich i na pewno kontrastuje ze sposobem, w jaki rynki widzą stopy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Funt pozostał pod presją, gdy wczoraj rozpoczęła się walka o kolejnego lidera partii konserwatywnej. Faworytem pozostaje Boris Johnson, choć inni rywale wydają się robić wszystko, co w ich mocy, by wyjść na pierwszy plan. Zarówno Michael Gove, jak i Jeremy Hunt ryzykowali swoim wizerunkiem w ostatnich dniach, budząc kontrowersje w telewizji weekendowej. Konkurs wydaje się być przegranym dla Borisa, ponieważ rynki stają się coraz bardziej nerwowe z powodu jego nalegań, aby Wielka Brytania opuściła UE pod koniec października, bez względu na to, czy dojdzie do zawarcia umowy czy nie.

Z powodu gwałtownego spadku aktywności produkcyjnej w kwietniu, istnieje obawa, że wzrost płac może również podążać w tym samym kierunku, co gospodarka. Po osiągnięciu poziomu 3,3% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, istnieje poczucie, że może teraz dojść do odreagowania, a oczekiwania oscylują wokół wartości 3,1% przez trzy miesiące do kwietnia. Oczekuje się, że stopa bezrobocia pozostanie na niezmienionym poziomie 3,8%.

EURUSD – kurs wybił powyżej 1,1270 w zeszłym tygodniu i i może kierować się teraz na 200-dniową MA przy 1,1375. Przełamanie 1,1380 może z kolei poprowadzić notowania na marcowe szczyty przy 1,1450. Spadek poniżej 1,1270 otwiera drogę na 1,1220.

GBPUSD – kurs kontynuuje odreagowanie z dołków przy 1,2550 i potrzebujemy przełamania 1,2770, by powrócić w okolice 1,2860. Wsparcie znajduje się przy 1,2650/60.

EURGBP – przełamaliśmy poziom 0,8900 i kierujemy się na opór przy 0,8920/30. Przełamanie tej strefy może poprowadzić kurs na 0,9000. 200-dniowa MA przy 0,8780 stanowi ważne wsparcie i może utrzymać kurs przed spadkami. Poniżej 0,8780 możliwy będzie ruch powrotny do 0,8720.

USDJPY – kurs znalazł wsparcie przy 107,70/80 w zeszłym tygodniu, z oporem w okolicy 108,70. Główny poziom oporu znajduje się przy poziomie 109,30. Tendencja pozostaje spadkowa do 106,00, dopóki znajdujemy się poniżej  109,20.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 11 punktów do 7,386.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 75 punktów do 12,120.

CAC40 – otwarcie oczekiwane na niezmienionym poziomie  5,382.

Poprzedni artykuł>

CMC Markets świadczy usługi na zasadzie wyłącznie realizacji zleceń (execution only). Prezentowany materiał (niezależnie od tego, czy zawiera jakiekolwiek opinie) ma charakter informacyjny i nie uwzględnia osobistych okoliczności ani celów.

Żadna informacja w tym materiale nie jest, ani nie powinna być uważana, za poradę finansową, inwestycyjną lub inną poradę, na której należy polegać przy podejmowaniu decyzji.

Żadna z opinii wyrażonych w materiale nie stanowi rekomendacji CMC Markets lub autora materiału, że jakakolwiek inwestycja, instrument, strategia transakcyjna lub inwestycyjna, jest odpowiednia dla konkretnej osoby.

Materiał nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych. CMC Markets nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania tego materiału, jednak nie wykorzystuje zawartych w nim informacji przed jego publikacją.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz