Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

PKB z USA w dół 4%, FOMC w centrum uwagi, 29.04.2020r.

Podziel się postem:

 

Mimo że wczoraj rynki w Europie i Stanach Zjednoczonych radziły sobie najlepiej od 10 marca, zakończenie sesji było dość mieszane. Europejskie giełdy zamknęły się na najwyższych poziomach od ponad siedmiu tygodni, podczas gdy rynki w USA zakończyły dzień poniżej dziennych szczytów. W Europie pojawił się optymizm wywołany perspektywą szybkiego ożywienia gospodarczego, ponieważ kraje na całym kontynencie robią krok do przodu w różnych stanach blokady. Początek sezonu wyników technologicznych w USA wywołał falę realizacji zysków. Nasdaq przewodził spadkom po zamknięciu w Europie.

Wydaje się, że utrzymująca się zmienność cen ropy naftowej rozgrywa się obecnie niezależnie od rynków akcji, ponieważ inwestorzy i zarządzający funduszami przenoszą swój kapitał na długoterminowe kontrakty. Nastrojom pomaga także wszechobecna interwencja banków centralnych, a także biliony dolarów amerykańskich, funtów szterlingów i euro interwencji fiskalnych. Interwencje te pomogły ustabilizować nastroje, jednak rynki wciąż muszą zmierzyć się z realiami kosztów finansowych i ekonomicznych ostatnich blokad, nie mówiąc już o niematerialnych kosztach ukrytych, które zaczną się ujawniać dopiero w nadchodzących tygodniach.

Mimo, że rynki w USA kończą niżej, rynki azjatyckie przyjęły optymizm z sesji europejskiej. Pomogło również odbicie amerykańskich kontraktów futures i poprawa nastrojów w związku z wynikami Google, jednak brak rynków japońskich spowodował, że aktywność handlowa była niewielka. Odbicie na amerykańskich kontraktach futures oznacza, że możemy się spodziewać pozytywnego otwarcia na rynkach europejskich, które mogą rozpocząć sesję na najlepszych poziomach od 10 marca. Dzisiaj oczekujemy na pierwszy obraz potencjalnych szkód w gospodarce USA wraz z publikacją PKB za pierwszy kwartał. Przy ponad 25 milionach osób składających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w ciągu ostatnich kilku tygodni, dzisiejszy odczyt PKB będzie pierwszym wskaźnikiem tego, czego możemy się spodziewać w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nawet te wyniki mogą jednak poważnie zaniżać to, co nadejdzie w drugim kwartale, biorąc pod uwagę, że blokada gospodarki weszła w życie dopiero w połowie marca. Mimo to marcowy raport o zatrudnieniu nadal wykazywał ogromny spadek liczby miejsc pracy o 701 tys. w stosunku do odczytu z lutego, co może świadczyć o tym, że amerykańskie firmy już szykowały się do wielkiego uderzenia, które miało nadejść. Prognozy mówią o spadku 4%. W tym kontekście usłyszymy również komunikaty z Rezerwy Federalnej USA, która ma się spotkać po raz pierwszy od ostatniej decyzji w sprawie stóp awaryjnych w marcu.

Ostatnie działania Fed pokazały, że amerykański bank centralny woli działać poza zaplanowanymi spotkaniami i ogłasza interwencje rynkowe poza godzinami handlu w USA. Ostatnia taka akcja miała miejsce w czwartek 9 kwietnia, kiedy bank ogłosił nowy program o wartości 2,3 miliarda dolarów na wsparcie Main Street. Bank zapowiedział także, że rozszerzy zakres programu skupu obligacji. Dzisiejsze spotkanie raczej nie zapowiada niczego nowego, choć interesujące będzie zobaczenie, jak amerykańscy decydenci opracowują projekt i wdrożenie szeregu nowych środków, które niedawno ogłosili, a także jak różni politycy postrzegają perspektywę na najbliższe tygodnie i miesiące, w kontekście ogromnego wzrostu bezrobocia, jaki obserwowaliśmy od ostatniego marcowego spotkania w sprawie stóp procentowych.

EURUSD &ndash para notowała wzrosty w kierunku 1,0900 w dniu wczorajszym przed zjazdem w dół. Obecne odreagowanie musi dotrzeć do szczytów sprzed 2 tygodni nieco poniżej 1,1000 lub wzrośnie prawdopodobieństwo spadków do 1,0720. Tendencja pozostaje spadkowa poniżej 1.1000.

GBPUSD – nie udało się utrzymać powyżej 1,2500 i para spadła poniżej 50-dniowej MA w dniu wczorajszym. Kurs musi przełamać ten kluczowy opór  by utrzymać kierunek na 200-dniową MA przy 1,2625. Wsparcie znajduje się przy dołkach z ostatniego tygodnia, w okolicy 1,2270.

EURGBP – para utrzymała się powyżej 0,8680. Przełamanie tego poziomu może skierować kurs na  0,8620. Opór znajduje się przy poziomie 0,8780 oraz przy szczytach z zeszłego tygodnia w okolicy 0,8870.

USDJPY – kurs spadł poniżej 106,80 i na ten moment brak jakiegokolwiek odbicia w przeciwnym kierunku. Spadek w okolice 105,00 jest możliwy dopóki znajdujemy się poniżej 107,30. Opór wyznaczyć można przy 107,80.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 27 punktów do 5,985

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 40 punktów do 10,835

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 24 punkty do 4,593

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz