Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

PKB z Chin rozczarowuje, inwestorzy oczekują na sobotnie głosowanie w sprawie umowy Brexitu

Podziel się postem:

 

Pośród emocji związanych z wczorajszą umową dotyczącą Brexitu łatwo było zapomnieć, że USA i Chiny również próbują rozwiązać swój konflikt i to w czasie, gdy chińska gospodarka wykazuje znacznie większe słabości niż amerykańska.

 

Najnowsze dane z Chin tylko podkreśliły konieczność przyspieszenia postępów i osiągnięcia jakiejś formy umowy handlowej po tym, jak PKB w III kw. wyniósł 6%, poniżej oczekiwań na poziomie 6,1%. We wrześniu nastąpiła znacząca poprawa produkcji przemysłowej z 4,4% do 5,8%, podczas gdy sprzedaż detaliczna wzrosła do 7,8% z 7,5% w sierpniu, jednak wydaje się, że oba odczyty pokazują gospodarkę, która stara się generować popyt na poziomie krajowym, pomimo ostatnich środków łagodzących.

Rynkom amerykańskim udało się zakończyć wczorajszą sesję pozytywnie, ponieważ wspierane były przez przyzwoite raporty o zyskach, mimo że rynki europejskie próbowały zmierzyć się z obawami, czy wczorajsza umowa Brexit nie będzie zwiastować końca jednego długiego rozdziału i początku nowego.

 

Pomimo optymizmu, nadal istnieje wiele kluczowych przeszkód, które mogą przeszkodzić w przejściu umowy przez brytyjski parlament, a głównym jest obecna arytmetyka, w wyniku której umowa Theresy May została odrzucona trzykrotnie podczas głosowań. Boris Johnson prawdopodobnie będzie musiał walczyć jeszcze bardziej, biorąc pod uwagę, że demokratyczni związkowcy zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko umowie, ponieważ nie spełnia ona wszystkich ich wymagań. Maksymalna liczba głosów, jakie Theresa May uzyskała za swoją umowę, wyniosła 287, podczas gdy konieczne było 320 głosów, by została ona przyjęta. To jest zadanie stojące przed premierem.

 

Twierdzenie przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jeana Claude’a Junckera, że nie będzie przedłużenia dla terminu 31 października, ponieważ Wielka Brytania ma porozumienie, będzie prawdopodobnie postrzegane jako próba zmuszenia parlamentarzystów do dwukrotnego zastanowienia się nad głosowaniem zanim powiedzą “nie”. Jeśli umowa zostanie odrzucona, prawdopodobnie wystąpi kilkudniowa przerwa, podczas której wniosek o przedłużenie zostanie rozpatrzony i/lub przyznany. Podczas gdy przewodniczący Juncker stwierdził, że przedłużenie nie jest konieczne, inni przywódcy UE mogą mieć inne pomysły na zaistniały  impas, a niektórzy już w tej chwili twierdzą, że nie sprzeciwią się takiemu rozwiązaniu.

 

Może to spowodować dość gwałtowne ruchy na funcie i euro w nadchodzącym czasie. Jeśli chodzi o funta rynki wydają się wyceniać jeden z dwóch scenariuszy. Jednym z nich jest to, że umowa jest przyjmowana małą większością głosów i rozpoczynamy rozmowy handlowe 1 listopada, a drugim, że zostaje odrzucona, po czym zostaje przyznane przedłużenie. W pewnym sensie można to uznać za wygraną dla pana Johnsona. Jeśli posłowie przepchną umowę, może negocjować następny etap, a jeśli zostanie pokonany, może przenieść na nich winę, twierdząc, że po raz kolejny pokrzyżowali jego plany przeforsowania dealu. Na tej podstawie mógłby następnie przeprowadzić kampanię wyborczą. Są tacy, którzy sugerują, że był to jego plan przez cały czas, dlatego postanowił pominąć DUP, wiedząc doskonale, że umowa nie zostanie uchwalona.

 

EURUSD – kurs stopniowo porusza się wyżej, oddalając się od 50-dniowej MA w kierunku 1,1200. Wsparcie linii trendu z dołków z tego miesiąca znajduje się przy 1,1025 i poniżej przy 1,0920.

 

GBPUSD – notowania dotarły do 1,2990 przed spadkiem. Poziom 1,3000 jest istotną barierą dla dalszych wzrostów. Powyżej 200-dniowej MA, kurs ma solidne wsparcie przy 1,2710 oraz 1,2500.

 

EURGBP – kurs ponownie spadł poniżej 0,8600, zanim doszło do odbicia z  0,8572. Na ten moment wygląda na to, że możemy oczekiwać kontynuacji spadków, a dołki z tego roku przy 0,8415 pozostają realistycznym celem. Odbicie nie może przekroczyć 0,8715/20, by zniżka mogła być kontynuowana.

 

USDJPY – 200-dniowa MA i poziom 109,20/30 powstrzymują dalsze wzrosty. Wsparcie znajduje się przy 107,50 oraz w okolicy dołków z tego miesiąca przy 106,50

 

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 5 punktów do 7,177.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 15 punktów do 12,640.

 

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 5,667.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz